|
Bränna *.mkv fil på DVD och spela i Blurayspelare
Hej
Visste inte riktigt var jag skulle placera tråden men eftersom det hänger en hel mediafolk i denna forumdelen så borde det funka bra här.
Om man har en *.mkv fil i tex. 720p eller 1080p och den är så pass kort att den inte är större än 4.5 GB, kan man då bränna på den på en vanlig DVD och spela den i en Blurayspelare?
Den ska alltså spelas från en DVDskiva i en Blurayspelare och spelare ska spotta ur sig en bild i upplösningen 720p eller 1080p, jag vill alltså bibehålla HDkvaliteten utan att bli tvungen att skaffa Bluraybrännare och Blurayskivor. Alla funktioner som finns i MKV containern är inte så viktiga, så länge det finns bild och ett standardljudspår är det bra. Går det att få med text är det ett plus.
Går det över huvud taget att göra så här?
MVH
__________________
Rigg: Corsair Obsidian 800D | Corsair 750HX | Asus P5Q Pro Turbo | Intel C2Q Q9550 | Corsair XMS2, 8 GB | nVidia Geforce GTX285 | Intel X25-M G2 | SB X-Fi Xtreme Music | IBM Model M | Vattenkyld! Laptop: MacBook Air 13 Mid 2012
|