Citat:
Ursprungligen inskrivet av
Aciero
Jag märkte detta i efterhand. Nu gör väll detta ingen större skillnad mer än laddningstiden för spel/program. Men det vore önskvärt av webhallen att sätta in en 7200rpm istället då det inte bör höja priset något märkbart.
Just rotationshastighet på 2,5-tumsdiskar är ju inte våldsamt avgörande för lagringsändamål.
Vi tänker oss att de flesta kommer att använda SSD:n för spel och OS och hårddisken för lagring av musik, film, bilder, mindre prestandakritiska program och kanske spel som man spelar mer sällan etc.
Anledningen att vi valde så är för att vi ville hålla priset under 16000 kronor men vi är såklart öppna för förslag.
Citat:
Ursprungligen inskrivet av
Joelgbg
Finns det plats för 2st hdd in 15,6" versionen?
Man kan byta ut den optiska läsaren mot en HDD men eftersom en av de få saker man fortfarande använder optiska läsare till är just installation av spel och detta är 100% speldatorer så kändes det inte som om vi ville konfigurera någon modell så.
Grejen med dessa datorer är inte att vi kommer att kunna erbjuda alla möjliga konfigurationer, snarare kommer vi att bygga datorer som vi själva tycker är så vettiga som möjligt för gamers i form av pris, prestanda, funktioner etc.
T.ex. vill vi inte sätta in några skrytsamma 16GB RAM i datorerna då det helt enkelt inte finns några spel på horizonten som skulle ha nytta av det.
När de spelen kommer lär det dessutom vara tokbilligt att köpa till extra minne om man tycker det behövs.
Vi vill inte heller lägga för stora kostnader på lagring förutom på vettiga SSD:er helt enkelt eftersom vi antar att de flesta har en annan primär dator som de använder för film, musik och foto etc.
Likaså ser vi ingen poäng i att lägga slantar på överdrivet dyra processorer såsom i7 3720/3820/3920, det är nästan så att vi övervägde att köra i5or då skillnaden i spel är så minimal.
Vi hade också kunnat slänga in GTX 680M i dessa som är, i genomsnitt, någon procent snabbare än 7970m men som kostar flera tusentals kronor mer och därför valdes de bort.
För att ytterligare hålla nere kostnaderna och inte smutsa ner OS:et levererar vi ett helt orört Windows.
Genom att dessutom bygga datorerna i större antal håller vi kostnaderna nere. Att göra datorerna helt konfigurerbara skulle lägga på ca 500-1000 kronor på priset.