Citat:
Ursprungligen inskrivet av
Gr8t
Nej inte enbart DVI-D, Nvidia stödjer 120Hz även över DisplayPort, men det hjälper inte OP just nu hur som helst.
Ps. Varför har inte branschen skrotat HDMI? Sämre kontakt som bara vill lossna får man leta efter, dessutom funkar handskakningen lite sådär mellan många apparater.
Därför att HDMI är den i dagsläget enda allmänt accepterade standarden inom videoanslutningar i TV-världen. Du hittar inte speciellt många TV-apparater med Displayport, dock finns det faktiskt en hel del med DVI eller VGA.
Vad gäller grafikkort och skärmar är den allmänt accepterade standarden varken HDMI, VGA eller Displayport - det är DVI.
DVI är däremot fullt kompatibelt med både VGA och HDMI, men inte DP.
Vad gäller 120 Hz over DP så har du rätt, det
ska fungera, men det är långt ifrån alltid det faktiskt gör det. Precis samma gäller för den delen 120 Hz över DLDVI på Radeonkorten. Det ska också fungera, men det finns tusentals fall där det inte gör det.
I TS fall är det så att han har köpt i princip den enda 120 Hz-skärm som inte fungerar med NVidia. Den har heller aldrig gjort det, och det är inte direkt en ny skärm heller.