Citat:
Ursprungligen inskrivet av
emilgf
Förstår hur du tänker men det känns enligt mig ganska konstigt om det blir ännu mer frånskilt och uppdelat i åldrar. Mao kan det vara vissa unga som är jobbiga och andra inte, att alla blir drabbade för det känns som ett omoget beslut. Tycker hellre att de som betér sig illa ska få varning/kick/ban.
Det finns allmänna kanaler för alla, en samlingskanal där man söker andra spelare och för de som vill (vilket vissa ville här i tråden) kommer möjligheten finnas att sitta med andra åldersgrupper. Det är inget tvång att sitta separerat, tvärtom är det väl roligare med en mix.
Jag lägger ingen vikt i att spela med olika åldersgrupper, spelnöje kan ju vem som helst ge och dela.
Våra regler på mumble är samma som på forumet men det handlar bara om trivsel och vanligt folkvett egentligen. Inget svårt.