|
Jo det går att kontaktera fel om man verkligen vill det, det verkliga problemet är att det ofta börjar krångla efter ett tag om man kombinerar fel, solidledare kan gå av om de böjs ofta, det är därför de inte används i patchkablar och flerkardeliga brukar oxidera lättare och kontakttrycket i kroneplinten sjunker efter ett tag när kabeln deformerats, det ger för det mesta en kortare livslängd på installationen och ibland kan det bli dålig prestande pga "mystiska fel" jag tycker inte man ska blanda, sedan så är det nog så att toolless kontakter ger ett mycket lägre kontakttryck, man orkar helt enkelt inte göra en gastät kontaktering eftersom man med solidledare inte kan ändra formen på ledarna lika lätt som med en flerkardelig ledare, kontakten är helt enkelt för klen för att pressas så hårt.
Om det nu ska vara nån fuskinstallation så köp då en patchkabel och klipp av ena kontakten, dra den på plats, klipp till längden och montera en toollesskontakt på den, eller så gör det riktigt och montera upp vägguttag.
__________________
Phenom 2 960T (körs x6) med passivt Ninja på Asus Crosshair 4 Asus 4850 och en väldig massa masslagring.Passiv kyld Northq nätdel 450W Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, väldigt tyst, oftast passivt. Datorljud 2kanal: ljudkort/dsp Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop och mätmikrofon.
|