Verktyg Visningsval
2011-12-05, 19:59   #511

CoZalon

Medlem

Plats: Täby

Registrerad: sep 2010

Jag röstade faktiskt nej, inte för att jag är emot censur av barnporr men låter man storebror censurera något censurerar dom något annat ett halvår senare. Till slut har vi bara Facebook och Ebay kvar ^^. Det kommer ändå sluta med övervakningssamhälle eller religionskrig så det är väl skitsamma vad Internet gör, men vi kan lika gärna ha kul med det sålänge som möjligt (Med det menar jag inte kul med barnporr men roligt utan censur, missförstå mig inte haha)
__________________
[i7 2600] [EVGA mITX Stinger] [16 GB Corsair LP 1600] [GPU KÖPES, PM:a] [Lian Li PC-Q25+Massa Noctua :) ]
[i7 920] [Asus Rampage II Extreme] [10 GB Corsair XMS3] [6870 DirectCU2] [Aerocool Extremengine 3T]
CoZalon är inte uppkopplad
2011-12-05, 20:00   #512

Lonefox

Medlem

Plats: Gbg

Registrerad: jan 2004

Citat:
Ursprungligen inskrivet av Alle090 Visa inlägg
Telia har ju haft egna filter länge, så det är ju inget nytt.
Till och med att oskyldiga sidor (vanliga porr sidor) FINNS med...

De barnporr sidor som finns på vanliga internet är inte de farliga, det är omöjligt att blocka barnporr på det vanliga nätet då de försvinner lika snabbt som de kom upp oftas, det är dom barnporr sidor på det gömda internet som är farliga, och för att komma åt det så måste du ha speciella program och adresser.

Så te.x på många porr forum så finns det idioter som frågar efter barnporr och ibland till och med får svar, men eftersom 99% av forumen har förbud emot barnporr så tas dessa trådar oftas bort direkt. Så om nu någon ser detta och rapporter ett vanligt vuxen forum för att ha sett bara ifrån en vinkel gör så att massor av sidor blockas så är det FEL.

OCH det är community som man vill åt, te.x det finns en känd community som ägnade sig åt PRAT som barnporr som hostades i Sverige av en typ 20åring. Denna sida finns fortfarande upp, dock bara med IP tillgång efter den sidan hade bråk med 4chan.

Vad jag tycker är, visst censurera barnporr MEN censurerar rätt och inte mer!
Pratade med en bekant som jagar pedofiler för Ecpat och han delar absolut din bild.
Det är dolda nätverk som ligger under och bakom ett antal olika VPN och DNSer......det öppna är som sagt var bara toppen och de klipps av rätt fort som det är idag.
Så jag är skeptisk till just Telias IP-blockering. Tanken är god, RIKTIGT god. Men förfarandet?
Som många andra säger så kan det slå så fel...
Lonefox är inte uppkopplad
2011-12-05, 20:10   #513

silicon111

Avstängd

Plats: karlskoga

Registrerad: dec 2008

Citat:
Ursprungligen inskrivet av m1n1h0p Visa inlägg
I call troll men in case not:

Hur många skär man huvudet av i Call of Duty tror du?
Ingen aning, en miljon?
silicon111 är inte uppkopplad
2011-12-05, 20:14   #514

Ecchi-BANZAII!!!

Medlem

Ecchi-BANZAII!!!s avatar

Plats: Huskvarna

Registrerad: apr 2006

Coolt.
Medans Telia räddar våra unga från korrupthet så leker USA med SOPA.
__________________
i7 2700k @4.5GHz | 16GB Corsair Vengeance LP 1600MHz White | ASUS P8Z77-V | GigaByte Geforce GTX 670 OC Windforce X3 | HX1000W | Corsair FGT 120GB | Samsung 840 Pro 512GB | 2x Seagate LP 2TB | 2x WDC 3TB SOHO | OBSIDIAN 700D | DELL U3011 | Logitech K800/G500 | X-Fi Platinum CE | 3x Scythe Quiet Drive / 1x Himuro | Noctua D14 /w 2xNF-F12 | SteelSeries Siberia V2 | Denon 2313 | 1,5,7,C,Sub (7.1)
Ecchi-BANZAII!!! är inte uppkopplad
2011-12-05, 20:22   #515

Hyperträd

Medlem

Registrerad: okt 2011

Citat:
Ursprungligen inskrivet av darkshippo Visa inlägg
Ändamålsglidning, men å andra sidan har ni aldrig upplevt censuren i ett icke fritt land.öppnar ni Pandoras Box kan ni inte stänga den.
Är aktiv på flera forum, så nog har jag upplevt censur alltid.
Hyperträd är inte uppkopplad
2011-12-05, 20:29   #516

Jazz 1-up

Medlem

Jazz 1-ups avatar

Plats: Stockholm

Registrerad: jun 2011

Dagens DNS censur fungerar ungefär som en barnspärr i praktiken, inget fel med det. Jag anser att dagens metod kan utvidgas med censur för "snuff" då det verkar vara alldeles för lätt att få tag på idag.

Telia inför dock en censur i klass med Kinas och detta gör mig uppriktigt rädd. Politiker har redan visat att de med hjälp av bankerna kan tvinga Wikileaks på knäna för att de gick emot det politiska systemet, då är det inte lågt kvar till att censurera TPB, piratpartiet, Sverigedemokraterna eller dylikt.
__________________
Moderkort: Asus P8P67 PRO REV B3 | HDD: 6.5TB | CPU: Intel Core i5 2500K | Kylare: Antec KÜHLER H2O 620
Minne: Corsair 8GB 1600Mhz | SSD: OCZ SSD Agility 3 60GB | GPU: 2x XFX Radeon HD6970 2048MB i crossfire
PSU: NZXT HALE90 850W 80+ Gold
Jazz 1-up är inte uppkopplad
2011-12-05, 20:32   #517

tjabo

Medlem

Registrerad: aug 2002

Citat:
Ursprungligen inskrivet av silicon111 Visa inlägg
nej det tror jag inte. youtube har haft sånt skit också men det tas bort. Såna sidor där uppsåt är att sprida barnporr och sidor där det är okey att ha sånt blir blockat bara.

kortfattat, kommer inte drabba dig nånting om du nu inte vill se sånt=)

tjabo är inte uppkopplad
2011-12-05, 20:41   #518

silicon111

Avstängd

Plats: karlskoga

Registrerad: dec 2008

Citat:
Ursprungligen inskrivet av tjabo Visa inlägg
Det där var ju sjukt passande komedi denna diskution LOL
silicon111 är inte uppkopplad
2011-12-05, 20:45   #519

Alexei

Medlem

Alexeis avatar

Plats: I en grotta.

Registrerad: nov 2003

Citat:
Ursprungligen inskrivet av tjabo Visa inlägg
VAFAN ÖVERGREPP VISAS I SWEC, ska anmäla omgående... youtube ska fan ner med! Dom tjänar pengar på reklamen!
__________________
Fractal R3, Corsair AX 850W, 2x Gigabyte 580 Windforce + Gigabyte 210, I7 2600k @ 4.6 GHz, Asus P8P67 PRO, Corsair 32GB 2133 MHz, Corsair H80, Intel 320 300GB, 5x2TB WD GP, 5xSchyte F-Flex 1600, 2xFractal 140mm Silent, 7xFanmate, 3xDell U2711, LG BH10LS30, Qpad 5k, Logitech Z-5500, Sennheiser 360, 2xDinovo Edge. Samsung 900X4C, 256GB SSD, 16 GB Ram. http://db.tt/Ua6srhI Dropbox 2gb, online storage ftw.
Alexei är inte uppkopplad
2011-12-05, 20:48   #520

Tralle

Medlem

Registrerad: feb 2006

Citat:
Ursprungligen inskrivet av Gender Bender Visa inlägg
För min del så får allt olagligt på internet gärna censureras, vad ska jag med det till liksom?

Vad är det med folk som tycker att bara för att det är internet så ska inga lagar få äga rum och att det ska vara fritt fram att göra vad man vill? Internet blir mer och mer en del av samhället, vi gör i stort sätt allt där nu för tiden, och därför är det lika viktigt att skydda folket där som ute på gatorna m.m.

Hur skulle du t.ex. reagera om en blottare kom fram till dig och visade paketet? Önskar du inte att du hade fått slippa se snabeln hänga där och dingla? Det är inget som stoppar mig från att länka den här länken till en sida med barnporr, och jag skulle i alla fall uppskatta mer att komma till en blockad än att komma till en vidrig sida.

Det finns bra censur och det finns dålig censur. Bra censur skyddar folket från motbjudande saker, medan dålig censur hindrar folket från att veta sanningen, och kallas med bättre ordval för mörkläggning. Enligt mig så faller detta inom bra censur då det är något som INGEN ska ta del av.

Men nu orkar jag inte med den här tråden längre. Den är för fylld med paranoida människor som tror att bara för att Telia blockerar barnporr så tror dom att internet kommer försvinna. Behövs verkligen hela internet? Skulle ni inte sova om nätterna bara för att den mörka sidan av internet försvann? Ta av foliehatten och skaffa ett liv i stället för att tro att minsta lilla agerande på internet leder till undergång.
Det finns ingen bra censur.....

Om du ser en blottare ska det komma en sniper och skjuta honom och då en svart van komam och plocka upp liket så du slipper se blottaren i ditt jävla land där det inte finns något som är "farligt" för dina ögon. På internet får man skydda sig själv precis som man får skydda sig i verkligheten. Vill du inte få möjligheten att bli blottad sitt då hemma innanför stängda fönster då. JAg förstår fan inte de folk som tycker det är bra när saker magiskt försvinner för att man tycker dom är obehagliga. Gör nånting åt saken istället för att låtsas som att dom inte finns, för inte fan kommer saken försvinna bara för att du låtsas att dom inte gör det.
Tralle är inte uppkopplad Folding
2011-12-05, 20:49   #521

hkman

Medlem

Plats: Stockholm

Registrerad: feb 2002

Jag tror att DNS-filtret räcker för att man ska undvika trilla in på en sida med olagligt material på. Som icke-peddo tror jag det är halvknepigt att hitta barnporr av misstag.
Implementerar man det här skyddet Telia snackar om har man otäcka verktyg på plats att censurera även annat. Givetvis kommer det komma krav om censur, fast i finare ordalag, från diverse organisationer och lobby-verksamheter.

Jag är emot det här filtret. Vi har alldeles för mycket kontroll på medborgare, det här blir bara ännu ett i raden.

Barnporr-producenter och pedofiler skyddar sej sannolikt under diverse anonymiseringstjänster eller slutna nätverk. Dom drabbas inte av detta nya filter. Således är det helt meningslöst och bara potentiellt farligt för demokratin att införa det.
hkman är inte uppkopplad
2011-12-05, 20:51   #522

Smack

Medlem

Plats: Stockholm

Registrerad: jul 2002

Citat:
Ursprungligen inskrivet av lorgix Visa inlägg
Har ni tänkt på att det kan vara på grund av sådana som er som Telia gör det här?

Tyvärr blir inte nackdelarna mindre genom att folk inte ser dom. Snarare tvärtom.
Jag vill ju att Telia ska göra såhär. Jag tycker det är bra. Brott mot barn är bland det vidrigaste jag kan tänka mig och finns bara en minimal chans att Telia skonar någon unge från att få utstå övergrepp så tycker jag det är värt det.

Det fina i kråksången med sättet som jag ser detta på är att du nu är fri att byta till en ISP som inte censurerar barnporr. Om det är ett viktigt ställningstagande för dig att just BP inte ska censureras så har du alltid den valfriheten så länge som lagar inte skrivs som kräver censur. Skulle Telia gå ett steg för långt och censurera något annat kanske jag också byter. Huvudsaken är att det finns ett alternativ att byta till och det kommer det alltid göra så länge lagstiftarna håller fingrarna i styr.
__________________
NZXT H2, Intel Core i7 2600K, Zalman CNPS-9900 MAX, MSI P67A-C45,
Corsair Vengeance™ DDR3 1600MHz 8GB, Sapphire Radeon HD 6950,
Crucial m4 SSD 128GB, Samsung Spinpoint F3 1TB, Corsair HX 650W
Smack är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:01   #523

Woodlauncher

Medlem

Plats: Uppsala

Registrerad: jul 2008

Citat:
Ursprungligen inskrivet av Gender Bender Visa inlägg
Helt rätt att dom blockerar barnporr!

Lite skrämmande att 38.9% har svarat nej på frågan. Varför skulle nåt så vidrigt INTE censureras? Går samhället miste om något?
Alla som röstade nej är för parnborr! OMG OMG.

Knappast. Kanske de vill att man ska använda andra metoder än censur, som typ att åtala personerna bakom skiten? Men vad vet jag.
Woodlauncher är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:05   #524

kinnunen4321

Medlem

Plats: varbergs kommun(halland)

Registrerad: maj 2008

Citat:
Ursprungligen inskrivet av Heronic Visa inlägg
Ännu ett steg mot en censurerad värld.. Hoppas bara att de endast blockerar sidor där ägarna själva lägger ut, och inte sidor som t.ex. 4chan :/
håller med
__________________
laptop: Hp pavilion dv6730eo laptop Nr2:Packard Bell EasyNote LJ61 photobucket (mina bilder, har en bild jag lagt upp 404 så kan den finnas här) hemsida
kinnunen4321 är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:06   #525

hajdeff

Avstängd

hajdeffs avatar

Plats: Norrköping

Registrerad: nov 2009

Citat:
Ursprungligen inskrivet av som99 Visa inlägg
Tittar ingen på bilderna så är marknaden död.
Lite vagt att jämföra tv nyheter med pornografiska bilder på barn, nu har jag svårt att tänka mig att nyheter om terrorism skapar en terrorister. menar även om det inte handlar om ren sex med barn utan lättklädda bilder så blir ändå ett barn som har många år kvar till att själv kunna ta ett vuxet beslut om dem vill plåtas lättklädda eller inte vilket leder till utnyttjande av någon som inte kan tala för sig och blir ett sexuellt objekt vid låg ålder och säkerligen får en sned syn på verkligheten och den hela sexuella biten samtidigt som det sitter folk och onnanerar till det här. Det är fel på så många plan och din syn på det hela skrämmer mig.



Skulle brottet begås i samma utsträckning om det inte fans någon marknad för det? Svar: Nej
Skulle piratkopiering ske om ingen ville ha det? Nej inte i den stora utsträckning det är idag.

Sen blir dem utlagda på nätet för att tillfredsställa någons sexuella behov, tänk om barnen visste vad åskådaren får ut av bilderna, det lär ju inte vara något dem mår bra av när dem är gammla nog att förstå det.

Skickades från m.sweclockers.com
Du snackar så du uppenbarligen tror dig själv.
Jag känner dels till fakta som säger rena motsatsen, om "tillgång och efterfrågan". Men det är ett torftigt argument som många oinsatta ändå hävdar förekommer. Som att det vore en sanning, dessutom. Som att en åsikt kan vara likställt med en sanning.
Och det är väl för fasen inget vagt med att jämföra bilder på verkliga MORD på TV, jämfört med hela spektrat av det diffusa begreppet "barnporr"?
Eller är du så trångsynt så du bara ser barnporr som det mörkaste och värsta?

Din ignorans skrämmer mig och borde skrämma alla andra också som läser det du skriver. Personligen har jag insikt. Inte bara en "åsikt". Och du verkar vara den typen som tycker det är värt att piska upp stämningen så mycket att vi skrämmer barnen till att bli just dessa "objekt" och "offer" som du pratar om och hävdar att de blir.
Och vad kan man göra åt det? Inte ett jävla dugg, ska du veta.
Det enda man kan göra är därför att TAGGA NER och börja fatta att man inte kan gå så hårt åt detta med "pedofili" som det görs. Folk står ju för fan redo med facklor och högafflar som i forna dar.
För vad? För att bekämpa vad?
Man ser inte skillnad på brott och läggning. På attraktion och våld. På kärleksfulla, ömsesidiga handlingar och misshandel.
Och varför bara det där sexuella och med barn? Det finns till och med fakta som säger att barn lättare kan komma över ett övergrepp än en vuxen. I min värld är det de vuxna som gör barnen till offer. Tredje personer.
Folk som inte vet, men tror att de gör det.

Det är dessa som är samhällsfarorna. Folk som inte bara tycker att de vet saker och sprider lögner och hat, utan till och med uppmanar till VÅLD och "hårda tag", samtidigt som de själva stolt yttrar att de är redo att "göra vad som krävs" för att slå ihjäl alla stackars pedofiler.

Pedofili är medfött, vilket innebär att även barn kan vara pedofiler. Oaktat vilket; förtjänar inte alla respekt och tolerans?
När blev en läggning likställt med ett brott och sen när är det OK i det "moderna" samhälle vi har att förfölja en specifik grupp människor?

Flera av inläggen i den här tråden är minst lika vedervärdiga just när man tänker på vad som finns bakom orden, som de som ni hypotetiskt menar på är vedervärdiga brott mot barn.

Om t ex jag fick för mig att det behövde "rensas" i samhället, så vore knappast pedofiler det första jag skulle tänka på. Men grundidén är befängd.
Att ge sig på folk på det viset, alltså. Bara att det som stör mig mest, är att när det handlar om pedofili och "de stackars barnen", så kan många gå precis hur långt som helst. Till och med bruka våld och använda hot, etc, etc. Snart finns det inga gränser kvar.
Känns knappast som vi strävar mot ett medmänskligt samhälle. Så det är av den anledningen min lista på skurkar är en helt annan än många andras, som bara ser "rädda de stackars barnen från hemska pedofiler", etc.

Hursomhelst, ämnet var censur. Men så har ju tråden spårat ur redan. I vilket fall är det till ingens gagn att censurera saker o ting. Jag anser inte ens att det är fruktbart att "jaga riktiga pedofiler" (vilka nu det är, menar jag – dvs vem som står till svars för definitionen), utan för mig låter det mer som att "jaga judar/negrer". Lite sådär. En fet jävla generalisering full av lögner och tom på nyanser och förståelse.
Är en pedofil en förövare, så är det ni som säger det. Är ett barn ett offer, så är det ni som gör barnet till ett offer.
Det som jag anser är sjukt, är att man jagar oskyldiga (mer eller mindre) människor med en viss läggning, och beskyller dessa dessutom för brott som de inte ens skulle drömma om att begå. Alla andra som på många olika sätt är värdelösa med barn eller misshandlar dem, görs det inte alls lika mycket åt eller talas om.
Varenda gnutta kärlek som pedofiler faktiskt känner för barn, görs till något ondskefullt. Man bryter ner allt det. Hycklar dessutom kring det och påstår sig veta. Alla som sedan faktiskt är onda varelser (inte bara de som tafsar o så på barn), står relativt fria. Det är DESSA som kan hånskratta åt barnporrfilter. De har ändå ingen skam i kroppen och jag tycker de som inte förstår allt det här har det heller. Ni är lika skyldiga. Men även skyldiga till en häxjakt och till att offer och förövare kan skapas på löpande band.
Jo, jag känner min fiende.
__________________
Corsair Obsidian 800D || Corsair HX1000 || ASUS P6T SE || Core i7 920 @2.67GHz (stock) || Thermalright IFX-14 + 2st NF-P14 FLX || 3x2GB Corsair Dominator 1600 || Sapphire HD5870 || WD Raptor 150GB || Windows 7 x64 Home Premium || ZM-MFC3 || LG GGC-H20L || Samsung LED 7-series 46" UE46B7050 Min sida på DVD Profiler!
hajdeff är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:11   #526

GosuGamer

Medlem

Plats: Partille

Registrerad: jan 2011

Jag är emot allt som inskränker vår frihet
GosuGamer är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:14   #527

CitroFrukten

Medlem

CitroFruktens avatar

Plats: Husvagn på Axamo

Registrerad: feb 2010

Här hittar man tydligen dom som inte borde ha internet http://stoppa-pedofilerna.se/
__________________
I was in Hong Kong and this guy on the street was selling these dodgy-looking CDs labelled 'Rindows' and 'Frotoshop'.
CitroFrukten är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:28   #528

IceDread

Medlem

IceDreads avatar

Plats: Stockholm

Registrerad: apr 2006

Citat:
Ursprungligen inskrivet av Evil Peter Visa inlägg
Du skrev att censur var fel och att polisen istället bör spåra personerna och låsa in dem. Den censur som diskuteras är Telias och eftersom du skriver "polisen bör istället" betyder det att du finner någon slags antingen/eller-situation i detta. Även om man skulle titta på polisens egna filter (som de haft ett tag) så betyder ju inte det att de slutat spåra upp förbrytarna.

Det är den enda tolkningen som gör att uttalandet inte blir meningslöst.
Du ignorerar ju helt faran jag nämner med censur, du argumenterar emot min åsikt utan att ta hela min åsikt i åtanke.
__________________
Corsair 800D | Corsair 850 HX | XFX 5970 | P6T deluxe v2 | 3x2gb DDR31600MHz/CL7 | i7 920 @ 4.0 GHz (just börjat klocka) | corsair H50 | Intel SSD 80 GB
Ljud: ASUS Xonar D2X/XDT 7.1 | Elac 5.1 +förstärkare | Tritton ax pro 5.1 hörlurar | Sennheiser HD 650
You ask me if I have a god complex? Let me tell you something, I am god!
IceDread är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:34   #529

mackeee

Medlem

mackeees avatar

Plats: norrköping

Registrerad: mar 2010

Alla är så dumma, det börjar med att de sägar att de ska cencurera bort sidor med barnporr och det slutar i att de blockerar torrentsidor på grund av att de kan innehålla all sorts media, inklusive t.ex. barnporr. klart de säger barnporr för det är moraliskt fel och de får alla att helt plötsligt tycka censur är rätt, vilket det inte är.
vad är telias motiv för att börja censurera helt plötsligt? för att de helt plötsligt bryr sig och vill lägga ner tid och pengar på att cencurera?
__________________
öhhmm...
mackeee är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:35   #530

kaya

Medlem

kayas avatar

Plats: Lilla huset på landet

Registrerad: jan 2005

Skrämmande när hela 45% röstar Ja. Speciellt här på swec där folk borde vara lite kunnigare än avg svenson och veta hur lätt det är att dölja sitt IP och gå runt skynket som Telia försöker sätta upp så vi alla ska tro att utnyttjande av barn helt har upphört.
Inte konstigt att det går så pass bra för aftonbladet, folk läser tydligen bara rubriken och sen bildar dom sig sin uppfattning om hur det ska lösas.
__________________
Gigabyte P55A-UD4 | i5 750 | Sapphire 7970 Ghz | Corsair H50, HX 850W, Vengence 16 GB, M60, K90 och 2000 | CM Cosmos S | 80Gb Intel G2 | 1 TB Samsung F1 | Eizo S2431W | Samsung 193p+
kaya är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:46   #531

Gender Bender

Medlem

Gender Benders avatar

Registrerad: nov 2008

Citat:
Ursprungligen inskrivet av Tralle Visa inlägg
Det finns ingen bra censur.....

Om du ser en blottare ska det komma en sniper och skjuta honom och då en svart van komam och plocka upp liket så du slipper se blottaren i ditt jävla land där det inte finns något som är "farligt" för dina ögon. På internet får man skydda sig själv precis som man får skydda sig i verkligheten. Vill du inte få möjligheten att bli blottad sitt då hemma innanför stängda fönster då. JAg förstår fan inte de folk som tycker det är bra när saker magiskt försvinner för att man tycker dom är obehagliga. Gör nånting åt saken istället för att låtsas som att dom inte finns, för inte fan kommer saken försvinna bara för att du låtsas att dom inte gör det.
Så du jämför på allvar en blockad av en illegal sida med en blottare som blir skjuten av en sniper? Jag förstår exakt varför du är emot censur av vulgära saker. Du är mycket mer sårbar på internet än i verkliga livet, mest pga skyddad identitet, och som jag sa i mitt inlägg, jag kan lätt skriva titta på denna gulliga ponny, men istället för att länken går till Sweclockers så länkar jag den till ett klipp där ett barn blir sexuellt utnyttjad, vad tror du då några av dom yngre användarna här på Sweclockers får för bild? Kanske dom fann det hela underhållande och börjar leta sig fram i pedofilträsket.

Men du kanske är en sån som anser att hårdporr ska sändas mellan barnprogrammen på morgnarna, klipp på våldtäkter ska visas i reklampauserna, och kanske visa avrättningar direkt efter Kalle Anka på julafton? Någon jävla motta får det ändå lov att vara, och det gäller även på internet. Barnporr ska stoppas från att spridas, och att blockera vissa sidor lär i alla fall göra större nytta än att låta dom vara kvar. Där kan man verkligen snacka om att låtsas som att problemet inte finns.
__________________
Intel i5 2500K @ 4.6 GHz | ASUS P8P67 PRO | Gigabyte Geforce GTX 680 | 16GB Corsair XMS3 Vengeance | Fractal Design Define XL
Gender Bender är inte uppkopplad Folding
2011-12-05, 21:52   #532

silicon111

Avstängd

Plats: karlskoga

Registrerad: dec 2008

Citat:
Ursprungligen inskrivet av Gender Bender Visa inlägg
Så du jämför på allvar en blockad av en illegal sida med en blottare som blir skjuten av en sniper? Jag förstår exakt varför du är emot censur av vulgära saker. Du är mycket mer sårbar på internet än i verkliga livet, mest pga skyddad identitet, och som jag sa i mitt inlägg, jag kan lätt skriva titta på denna gulliga ponny, men istället för att länken går till Sweclockers så länkar jag den till ett klipp där ett barn blir sexuellt utnyttjad, vad tror du då några av dom yngre användarna här på Sweclockers får för bild? Kanske dom fann det hela underhållande och börjar leta sig fram i pedofilträsket.

Men du kanske är en sån som anser att hårdporr ska sändas mellan barnprogrammen på morgnarna, klipp på våldtäkter ska visas i reklampauserna, och kanske visa avrättningar direkt efter Kalle Anka på julafton? Någon jävla motta får det ändå lov att vara, och det gäller även på internet. Barnporr ska stoppas från att spridas, och att blockera vissa sidor lär i alla fall göra större nytta än att låta dom vara kvar. Där kan man verkligen snacka om att låtsas som att problemet inte finns.
Tralle är uppenbarligen 10-12 år. Så att diskutera sånt här med sådana människor blir svårt när dom inte ens är myndiga. Han sitter säkert själv och glor på avrättningar för att det är "tufft".
silicon111 är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:53   #533

Jilted

Medlem

Jilteds avatar

Plats: Göteborg

Registrerad: mar 2002

Citat:
Ursprungligen inskrivet av Arginj Visa inlägg
Varför?
För att ja tror att man måste gå till kärnan av problemet samt att risken med att man censurerar kanske man tar till som en "enkel" lösning i framtiden för andra typer av sajter, jag vill inte ha det så.
__________________
DacMagic Plus > Sennheiser HD650
HRT Music Streamer II+ > NAD C356BEE > DALI Mentor 6

KÖPES - mATX-moderkort med 880G samt stöd för AMD FX / http://www.sweclockers.com/annons/80...tod-for-amd-fx
Jilted är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:55   #534

zeus

Medlem

zeuss avatar

Plats: Örebro

Registrerad: jan 2002

Kanske någon skrivit redan; men är det inte bättre att sänka barnporrsidorna istället?

Plocka bort skiten och blockera inget.
__________________
Om ni skriver till mig, var god citera
zeus är inte uppkopplad Folding
2011-12-05, 21:58   #535

tjabo

Medlem

Registrerad: aug 2002

mm vill man ha genom nåt opopulärt så lägger man med fördel först ut en rökridå.

här är två påståenden från mig.
alla här avskyr pedofiler.
de allra flesta här är emot censurering.
tjabo är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:59   #536

sazxe

Medlem

sazxes avatar

Plats: Linköping

Registrerad: mar 2010

Citat:
Ursprungligen inskrivet av Gender Bender Visa inlägg
Det finns bra censur och det finns dålig censur. Bra censur skyddar folket från motbjudande saker, medan dålig censur hindrar folket från att veta sanningen, och kallas med bättre ordval för mörkläggning. Enligt mig så faller detta inom bra censur då det är något som INGEN ska ta del av.
Du har en poäng i det du säger och jag håller med dig. Men det sagt vill jag tillägga att gränsdragningen mellan "bra" censur och
"dålig"censur i många fall kan vara diffus. Var ska man sätta gränsen ? Vissa tycker säkert att censur av sida X skulle skydda folket och andra skulle tycka att sidan var "intressant". Vem ska då bestämma ? Några exempel kan vara data/film-våld , pornografi (den lagliga typen) , aftonbladet .
Det skall också nämnas att i fallet barnpornografi är det väl inget snack om saken.. ( så ni inte tror något ) men att börja dela upp internet i en "bra"/dålig - del tror jag inte på !

Dessutom är det som sagt internetleverantörerna som bestämmer om vad som ska censureras och så länge det finns konkurrens på den fronten så är det nog ingen risk att någon leverantör med nån form av självbevarelsedrift börjar censurera hej villt . Då skulle de nog tappar kunder fort som katten.
Detta gäller ju även för torrents/pornofrafi och annat skumt (för er som är rädda för att bli av med detta).
I fallet barnporr så kan de blocka för att det stör nog inte en större skara.
sazxe är inte uppkopplad
2011-12-05, 21:59   #537

ZAIZAI

Medlem

Plats: Varberg

Registrerad: dec 2007

Banrporren ligger ändå inte öppet utan i "darknet", trodde jag i stort alla visste. Det här är det mest korkade jag hört.
Vilka siter är det som berörs och vem avgör om innehållet är olagligt?

Men vad kan man förvänta sig av ett gammalt statligt verk?
Censuren är på frammarsch...
__________________
MK MSI X79A-GD45, Intel i7-3820 @ 4,0 GHz, Gigabyte 680 GTX med vattenblock, 16 Gig DDR3, SSD 120GB Intel 520 + lite fler HDDs, Fractal Design R2, Zalman reserator (passiv), G15 tangentbord, G9 mus, 22" skärm, Win 7 64 BIT
ZAIZAI är uppkopplad nu Folding
2011-12-05, 22:24   #538

EBTS

Medlem

Plats: Ramlösa

Registrerad: aug 2008

Röstade nej.
För makten att blockera information är alldeles för stor för att politiker ska kunna hålla fingrarna borta från att missbruka den:
https://en.wikinews.org/wiki/Finnish...ic_blacklisted
https://sv.wikipedia.org/wiki/St%C3%...bbplatser_2006
http://www.itwire.com/it-policy-news...t-movie-piracy
http://www.pbs.org/mediashift/2009/0...-blogs015.html

Barnporr ska åtalas och prövas i domstol, och därefter plockas ned. Blockering är ren kosmetika för att kunna skita i att ta tag i problemet. Är man rädd att sina barn ska se sånt (hur "råkar" man?) så installerar man program för det på datorn.
EBTS är inte uppkopplad
2011-12-05, 22:30   #539

Zpiritual

Medlem

Zpirituals avatar

Plats: Alingsås

Registrerad: feb 2007

Barnporr får mig bokstavligen att kräkas men tror att otransparenta filter a la barnporrfilter. Meh säger jag bara, alltför lätt att misbruka. Tänk någon lägger upp barnporr på the pirate bay, megaupload eller whatever och vips så är skiten blockad.
__________________
Phenom X4 945 | Gigabyte GA-890GPA-UD3H | 8 GB corsair 12800 cl7 | ASUS GTX660 DC2 | 3040 GB
Stop the Loudness War!
Zpiritual är inte uppkopplad Folding
2011-12-05, 22:53   #540

HappyBunny

Medlem

HappyBunnys avatar

Plats: Stockholm

Registrerad: dec 2007

Citat:
Ursprungligen inskrivet av Zpiritual Visa inlägg
Barnporr får mig bokstavligen att kräkas men tror att otransparenta filter a la barnporrfilter. Meh säger jag bara, alltför lätt att misbruka. Tänk någon lägger upp barnporr på the pirate bay, megaupload eller whatever och vips så är skiten blockad.
Jo förutom då att dessa sidor direkt tar bort sådant. Därav inte blir "filtrerade", t.ex. 4chan.

Personligen tycker jag det vore betydligt bättre om sidor istället för att bli blockade togs bort permanent. Dom som diggar skräpet tar sig ju lätt runt censuren. Att soppa undan problemen löser dem inte..
HappyBunny är inte uppkopplad
Senaste nyheterna

Redaktionens senaste nyhetsrubriker

Sök jobb