Citat:
Ursprungligen inskrivet av
SuperSverker
Jo, men det är precis detta jag menar med att dem inte når ut till dem som faktiskt vill ha färdigbyggda datorer

Visst, swec i all ära, men här är det bara en liten del som är ute efter att itne bygga själva, och det ser man också i svaren, det är oftast, om inte alltid, som Inte tillsammans med montering ligger längst upp

De som Alienware och typ..SIBA riktar sig mot, är den stora massan. Då är inte reklam på datorforum osv viktigt, utan då är det på TV/Radio och dasgtidningar som gäller, för det är där den vanliga svensson får sitt dagliga nyhetsintag

Tror säkert det hade kunnat ge lite mer "klirr i kassan" för dessa butiker om dem kunnat annonsera till "den breda massan", men som det redan sagts: Det kostar för mycket, och den lilla vinst som den "till breda massan" -reklamen skulle ge, äts upp av reklamkostnaderna i sig. Jag tror de flesta annonsörerna redan har undersökt detta.
Sedan tror jag av Svensson inte bryr sig speciellt mycket om Inets Taurus-datorer eller Kompletts Gaming -serie.
Svensson vill ha en dator. Den skall vara så billig det bara går. Man skall kunna betala elräkningen via nätbanken på den och läsa eposten.
De flesta seriösa, även halvseriösa, datorspelarna håller sig på diverse forum och/eller andra sajter relaterade til lderas spelintresse.
Oftast på forum relaterade till sina faroritspel. En del spelare håller sig även på hårdvaruforum.
Det är den här kundgruppen komplett och Inet siktar efter när dem annonserar ut sina datorserier och bygg-tjänster. Det är där deras reklam ger mest respons.
Samtidigt så har du också en poäng: SIBA når Svensson bättre än andra, men tänk till: Inet och Kompletts datorer är mer nishade, och i regel för spelmarknaden.
Varken Inet, Komplett eller någon annan hårdvauruspecialiserad säljare har möjligheter att konkurera med SIBAs, Elgigantens, Experts eller någon annan stor aktör i hemelektronik. Deras standard-datorer är så extremt billiga, att det är omöjligt för dem att sälja standard-datorer med vinst till den marknaden. Lika bra att skippa den.
Så lite mer ontopic:
Dell har mer ekonomiska muskler att kunna markadsföra sina Alienware -datorer, och har också möjligheten att ta ut så pass mycket marginal på sina datorer att dem har råd med extremt dyr annonsering och marknasföring. Det är tack vare att dem försökt, och delvist lyckats med, "Apple-ifiera" sitt Alienware varumärke.
(Min definition på Apple-ifiering: Att höja något till skyarna, när det i själva verket bara är av medioker/standard/vanlig kvalitet. Man satsar ofantliga mängder med pengar på "hjärntvättande" marknadsföring) (Apple-fans: Ta nu detta med en nypa salt

)