| 2012-06-14, 19:29 | #92 |
A7VMedlem Plats: Uppland Registrerad: maj 2006 |
Citat:
Vi som är kritiska tycker att det var asdumt av Nokia att BARA satsa på Windows phone och i stort sett skrota allting annat.
__________________
Det var enklare förr att skilja Asus moderkort åt: Asus A7V -> Asus P5Q Pro -> Asus M4A88TD-V EVO/USB3 |
|
|
| 2012-06-14, 19:34 | #93 |
nathanMedlem Plats: Stockholm Registrerad: dec 2002 |
phz114n: Problemet är att Nokia idag har rejält mycket mer konkurrens på billighetsmarknaden än förr i världen. Kina, Sydkorea m fl producerar mängder med alternativ för en betydligt mer begränsad budget. Nokia kommer ju dessutom snart släppa en billighetsversion av Lumian, och den lär sälja som smör i Indien t ex, som är enorma Nokiafantaster.
Hade Nokia hoppat på den rejält fragmenterade Androidmarknaden så hade det säkert gått lite bättre initialt, men jag tror att de då hade försvunnit som en anonym aktör förr eller senare. Snart får vi nog (tyvärr) se hur det går för Nokia med WP-satsningen, jag förblir hoppfull! |
|
|
| 2012-06-14, 20:35 | #94 |
Devil May CryMedlem Plats: Örebro Registrerad: feb 2005 |
Citat:
__________________
|Intel i5 750@3.8GHz| |MSI P55-GD65| |Corsair 4GB DDR3 XMS3 CL8 1600MHz| |MSI GTX 570 Twin Frozr III@950MHz| |OCZ Vertex 2 E 120GB| |WD Caviar Black 1TB| |WD GREEN 3TB| |Corsair TX 650W| |Fractal Design Define R3| |
|
|
| 2012-06-14, 20:56 | #95 |
SnowJimMedlem Registrerad: jan 2004 |
Min uppfattning är att Nokia har fått grymt mycket uppmärksamhet(positiv) för just sina Lumens modeller och jag tvivlar inte på att dessa modeller även lyft Windows Phones anseende en hel dell.
Att man måste säga upp 10 000 anställda känns mer eller mindre planerat ett längre tag men att man velat skjuta på det tills Lumens kommit ut på marknaden. Vad jag menar är att även om Nokia hade hoppats på ännu mer uppmärksamhet runt deras Lumens telefon så hade de väll aldrig kunnat räkna med att sälja i sådan omfattning att de kunnat behålla de där 10 000 anställda? Vi pratar ju faktiskt om hela 10 000 anställda med säkert en lön på minst 25 000 kr / månad!?
__________________
CPU : Intel Core i7 2600K Moderkort : Asus P8Z68-V PRO GEN3 Grafikkort : Gigabyte GeForce GTX 570 1280MB Windforce Minne : Corsair 8GB (2x4096MB) CL9 1600Mhz XMS3 1,5V OS disk : Intel X25-M G2 80GB SSD Chassi : Fractal Design Define r3 Nätdel : Corsair 650W Modulärt |
|
|
| 2012-06-14, 21:01 | #96 |
BjebbostenMedlem Plats: i mitt rum Registrerad: maj 2008 |
Citat:
__________________
Intel i5 @ 2,66Ghz | Noctua NH-D14 | 4gb corsair 1600mhz | Asus P7P55D-E PRO | Antec p182 | Corsair 550w |Asus 6950 2gb upplåsta shaders, ASUS 5770 V2|Samsung SpinPoint F3 1 TB |Benq BL2400PT | LG 42PQ6500 | Steelseries Siberia v1 |Asus Xonar DX |Creative EP-630 | AKG K601 | Dynavoice F-6 EX 5.0 |Canton Reference 9.2 DC | Atacama Nexus 6| Onkyo 607 |
|
|
| 2012-06-14, 21:02 | #97 |
RawrgasmMedlem Plats: Morgongåva Registrerad: feb 2012 |
Tycker dom ska lansera 3310 på nytt.
__________________
[INTEL I7 3930K 4,0GHZ][680 Tri-SLI][ASUS RAMPAGE IV Extreme][ Samsung128 gb ssdx2][16 GB RAM][2tb HDD] [Corsair AX1200w Nätagg][Switch 810][R.A.T 7][3x Dell 27"][Q-pad MK-85][vattenkylt] : Spotify : [Citera för svar.] Xbox Live: rewrgasm
|
|
|
| 2012-06-14, 21:53 | #99 |
Devil May CryMedlem Plats: Örebro Registrerad: feb 2005 |
Citat:
Försäljningen minskade drastiskt och dom ansåg helt enkelt att dom måste hoppa med på detta. Vid samma tid kom windows ut med sitt OS. Uppenbarligen tyckte Nokia att det såg bra ut och skiljde sig från mängden därutav valet. Sen tar det tid för ett företag att återhämta sig, det är inget fel på deras mobiler som många vet. Det är marknadsföringen som inte gör jobbet.
__________________
|Intel i5 750@3.8GHz| |MSI P55-GD65| |Corsair 4GB DDR3 XMS3 CL8 1600MHz| |MSI GTX 570 Twin Frozr III@950MHz| |OCZ Vertex 2 E 120GB| |WD Caviar Black 1TB| |WD GREEN 3TB| |Corsair TX 650W| |Fractal Design Define R3| |
|
|
| 2012-06-14, 21:55 | #100 |
BuioMedlem Registrerad: jun 2003 |
Citat:
Men det finns analytiker som tror på WP, via Nokia. Problemet är bara att Nokia blöder och det kanske är för långt in i framtiden för att hjälpa dem (analysen var innan nyheten om att de sagt upp 10 000 anställda) http://www.wired.com/gadgetlab/2012/...s-ios-by-2016/ |
|
|
| 2012-06-14, 23:15 | #101 |
ggustavssonMedlem Plats: Stockholm Registrerad: dec 2006 |
Tja som man bäddar får man ligga, passar ju bra in på nokia, inget fel med windows mobiler dvs för dom som gillar dessa, men att lägga alla ägg i samma korg är ju mindre lyckat.
__________________
Cooler Master ATCS840, corsair AX750, Asus Sabertooth X58, i7 950, Highend vattenkylning, 12Gb Corsair, GTX275, Raptor 150, Spinpoint F1 1Tb x3, WD 640black, Windows 7 x64, Asus Xonar Essence STX. Skärm Dell U2711. förstärkare Harmony design EAR 90, Lurar Grado SR225i samt RS1 och AKG701. http://formtek.se |
|
|
| 2012-06-14, 23:42 | #102 |
Jimmy LarssonMedlem Plats: Umeå Registrerad: jan 2003 |
Citat:
__________________
"All you need is ignorance and confidence, and then success is sure" - Mark Twain |
|
|
| 2012-06-15, 01:50 | #103 |
klkMedlem Plats: Norden Registrerad: okt 2008 |
Citat:
http://communities-dominate.blogs.co...6306942b95970d Citat:
|
|
|
| 2012-06-15, 02:20 | #104 |
Itchy TrojanMedlem Plats: Stockholm Registrerad: dec 2010 |
Citat:
__________________
|
|
|
| 2012-06-15, 07:31 | #105 |
MP_SwedeMedlem Registrerad: dec 2003 |
Hur kan man få driva ett företag i Nokias klass där man har 0 (NOLL) förståelse för marknaden.
Om man anonserar att man slutar med Symbian och satsar 100% på Microsoft och sedan går aktien ner 75% (Sjuttio Fem procent) och fortfarande tycker att man gör rätt. Har man inte tappat alla fotfästen och lever i någon uppdämd fluff värd??? !!! VAKNA NOKIA !!! |
|
|
| 2012-06-15, 08:05 | #106 |
phz114nModerator Plats: Göteborg Registrerad: okt 2002 |
Allmän OBS: när jag länkar till Ahonens blog så gör jag det ibland som faktareferens då han sammanställt publikt tillgängliga ekonomiska data, men ibland som en åsiktsspegel. Om man anser att han är en "förblindad Elophatare" så får man ta hans åsikter så seriöst man vill. Han använder ofta stora och hårda ord, men det kan nämnas att han första tiden som Elop tillträdde var mycket positiv till honom, men har ändrat sig efter den utveckling han tycker sig se.
Detta inlägg ser längre ut än vad det är iom mina många och uppbrutna citeringar, samt att jag svarar på tre inlägg samtidigt (skulle kanske gjort tre separata poster, men dubbelpostning brukar inte gillas). Det är inte riktigt den wall-of-text det verkar vara :-) (kanske två små wall-of-text och ett snabbt svar). --- Citat:
Enter Elop. Han kickar ut Nokias chans till marknadsövertag på smartphonemarknaden när han trashar ett klart OS och inför en ettårig fördröjning innan deras första utmanartelefon kommer ut. Känner du någon som köpt en smartphone under denna tid, innan Lumia kom ut? Ja, typ hela västvärlden. Nokia missade tåget pga detta. Men fram till det beslut som denna nyhet handlar om så var Nokia inte borta då de behöll det marknadsövertag de hade på lågkostnadsmarknader (det är väldigt många mobiler som säljs här, så total vinst är god). Nu när framtidsplanerna på denna marknad skrotats är Nokia i mycket dåligt skick. De blöder pengar, de hade plan B och tom C innan, men båda har skrotats. Det är en extrem utveckling. --- Citat:
Det som ändras är främst att budgetsmartphones börjat komma. Men man behöver ett OS, och det är inte elementärt att fixa. Android är "gratis", men alldeles för tungrott för budgetsegmentet. De OS som uteslutande har chans här är Samsung Bada, som redan finns och säljer stort, och Nokias framtida Meltemi, som nu klipptes av. (Bada hade fått det tufft med konkurrens då det innehåller en stor dos av artificiella begränsningar från Samsungs sida för att det verkligen ska kännas som ett budget-OS, men denna diskussionen handlar inte om Samsung.) Citat:
Även om Androidtelefoner gjorts för att kunna vara med tidigt bland smartphones så hade Meego inte behövts skrotas, och det är rent av oansvarigt att skrota det de jobbat på i år precis när det är klart och innan det testats på marknaden. När de väl fick ut en Meegomodell så visade det sig att den sålde bra utan marknadsföring (om något så var det negativ marknadsföring på så sätt att handlare uppmanades att hellre sälja WP-modellen). N9 sålde bättre än Lumia, trots att den senare pushades ut hårt med även Microsofts varumärke och PR-pengar. Anledningen till kontroverserna kring Nokias beslut under Eloptiden är att de lätt ses som verklighetsfrånvända. Varje chans till uppsving slås ner. Det finns de (t ex Communities Dominate-bloggen som länkats flera gånger tidigare i tråden, och kommer fortsätta göras det i alla trådar som handlar om detta då den innehåller så långa och starka inlägg från en av de mest inflytelserika i branschen) som anser att aktieägare kan stämma styrelsen för oansvarigt beteende. Citat:
--- Citat:
Citat:
Citat:
Marknadsföringen för WP-Lumia var stark, men ingen ville ha den (och ingen ville sälja den). Marknadsföringen för Meego-N9 var icke-befintlig (den säljs inte ens på flera stora marknader), men ändå sålde den bättre. Vad hade hänt om den marknadsförts? Nokias nya ledning klagade på att säljarna inte verkade vilja pusha deras WP-mobil. Samma Ahonen som skrivits om tidigare i tråden har en (enormt lång) blogpost om sin syn på detta. Om ni orkar läsa genom den, så rekommenderar jag att även orka läsa kommentarerna inklusive Ahonens svar bland kommentarerna (ska man läsa något så gå längst ner och läs bara hans svar). |
|
|
| 2012-06-15, 08:37 | #107 |
virtual voidDatavetare Plats: Stockholm Registrerad: jun 2011 |
Citat:
En annan sak som väldigt sällan nämns var att Nokia faktiskt tänkt till en hel del när de skapade SDK för MeeGo då det är fullt möjligt att skriva applikationer som fungerar både på Symbian (sedan den version som kom 2010) och på MeeGo. Det blir naturligtvis två separata binärer då MeeGo och Symbian är olika OS, men applikation behöver inte ändras då båda dessa använder samma API (Qt-baserat). Detta hade den stora fördelen att de som skrev applikationer till MeeGo redan från dag 1 hade en väldigt stor potentiell marknad då applikationen också kan erbjudas till alla de 10-tals miljoner Symbian-telefoner som Nokia fortfarande sålde per kvartal innan "burning plattform" talet.
__________________
Those who don't understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly. – Henry Spencer |
|
|
| 2012-06-15, 10:47 | #108 |
BjebbostenMedlem Plats: i mitt rum Registrerad: maj 2008 |
Citat:
Tycker däremot att Nokia skulle satsat på Android, det var bra att dom gick med Microsoft men det skulle gått bättre med Android tror jag
__________________
Intel i5 @ 2,66Ghz | Noctua NH-D14 | 4gb corsair 1600mhz | Asus P7P55D-E PRO | Antec p182 | Corsair 550w |Asus 6950 2gb upplåsta shaders, ASUS 5770 V2|Samsung SpinPoint F3 1 TB |Benq BL2400PT | LG 42PQ6500 | Steelseries Siberia v1 |Asus Xonar DX |Creative EP-630 | AKG K601 | Dynavoice F-6 EX 5.0 |Canton Reference 9.2 DC | Atacama Nexus 6| Onkyo 607 |
|
|
| 2012-06-15, 11:05 | #109 |
SnowJimMedlem Registrerad: jan 2004 |
Men var det inte så att Nokia fick en massa pengar från MS just för att köra med Windows Phone och efter som Nokia redan låg dåligt till det ekonomiskt så tog man det helt enkelt?
Hade Google erbjudet samma så är det fullt möjligt att de valt Android istället. Så att de nu måste säga upp folk har någon inte till 100% med WP att göra.
__________________
CPU : Intel Core i7 2600K Moderkort : Asus P8Z68-V PRO GEN3 Grafikkort : Gigabyte GeForce GTX 570 1280MB Windforce Minne : Corsair 8GB (2x4096MB) CL9 1600Mhz XMS3 1,5V OS disk : Intel X25-M G2 80GB SSD Chassi : Fractal Design Define r3 Nätdel : Corsair 650W Modulärt |
|
|
| 2012-06-15, 11:51 | #110 |
klkMedlem Plats: Norden Registrerad: okt 2008 |
phz114n: Tack för ett mycket läsvärt inlägg!!
Som jag ser det handlar det om företagskapning. Microsoft såg förmodligen ett mycket stort hot i QT och Meego för av det lilla jag tittat på det så såg det just väldigt bra ut, man hade tänkt till ordentligt och var precis på väg och börja skörda frukterna. Äntligen kunde C++ utvecklare snabbt göra applikationer för flera operativ och då även mobiler. Personligen tror inte jag att Microsoft bryr sig speciellt mycket om mobiler, de väntar nog mer in att mobiler skall bli lika kraftfulla som vanliga datorer. Då har de säkerligen mycket större fokus på surfplattor men givetvis är PC prioritet 1. Eftersom Nokia var så extremt stora och höll på att växa in på PC marknaden i och med att Nokia hade kraften att verkligen få fart på QT så kan jag tänka mig att Nokia har varit Microsofts värsta fiende. Hade Nokia fått fart på Meego och det samlats massor av utvecklare i QT på grund av det så är det inte längre möjligt att möta det hotet från Microsoft på annat sätt än kraftigt minskad lönsamhet. |
|
|
| 2012-06-15, 12:50 | #111 |
BuioMedlem Registrerad: jun 2003 |
Citat:
Microsoft är ett aktiebolag som är intriktat på vinst och tillväxt. Problemet är bara att Microsofts aktie har legat still i en linje i över 10 år (undantaget stora konjukturdippar). Detta trots den enorma succen för Windows 7. Därför är de väldigt inriktade på att ta andelar av marknaden på mobil/plattor nu. |
|
|
| 2012-06-15, 12:55 | #112 |
klkMedlem Plats: Norden Registrerad: okt 2008 |
Citat:
|
|
|
| 2012-06-15, 13:08 | #113 |
klkMedlem Plats: Norden Registrerad: okt 2008 |
Två artiklar från SemiAccurate som var mitt i prick, de skrevs i Mars 2011 (mer än ett år sedan)
Microsoft gutted Nokia and left them without a chance Citat:
Citat:
|
|
|
| 2012-06-15, 14:08 | #114 |
BuioMedlem Registrerad: jun 2003 |
Citat:
|
|
|
| 2012-06-15, 14:23 | #115 |
AxMi-24Medlem Plats: Tyskland Registrerad: dec 2008 |
Citat:
|
|
|
| 2012-06-15, 14:46 | #116 |
klkMedlem Plats: Norden Registrerad: okt 2008 |
Citat:
Det är nog ingen slump att man i princip måste ha en Windows dator för att kunna köra WP på mobilen Microsofts fokus ligger säkerligen på att försvara sina lönsamma produkter |
|
|
| 2012-06-15, 15:25 | #117 |
BuioMedlem Registrerad: jun 2003 |
Citat:
Jag menar att Microsoft skiftat fokus på en enhetlig produktlinje för flera år sen då de planerade Windows 8, och nu räknar med att få en stor effekt på mobila marknaden eftersom operativet fungerar på samma sätt. De kan ju fortsätta med Windows 7 för företagsmarknaden (som säkert inte är speciellt intresserad av Windows 8). |
|
|
| 2012-06-15, 18:08 | #118 |
SnowJimMedlem Registrerad: jan 2004 |
Citat:
__________________
CPU : Intel Core i7 2600K Moderkort : Asus P8Z68-V PRO GEN3 Grafikkort : Gigabyte GeForce GTX 570 1280MB Windforce Minne : Corsair 8GB (2x4096MB) CL9 1600Mhz XMS3 1,5V OS disk : Intel X25-M G2 80GB SSD Chassi : Fractal Design Define r3 Nätdel : Corsair 650W Modulärt |
|
|
| 2012-06-15, 21:38 | #120 |
SnowJimMedlem Registrerad: jan 2004 |
Citat:
Och jo, självklart finns det Mac användare som har Windows telefon, vad skulle det spela för roll? De e precis som om ingen Windows användare skulle köra iOS? Mobil operativet har väll ingen större koppling till dator operativet? ITunes finns vad jag vet till Windows och Zune fint till OSX så vad är problemet?
__________________
CPU : Intel Core i7 2600K Moderkort : Asus P8Z68-V PRO GEN3 Grafikkort : Gigabyte GeForce GTX 570 1280MB Windforce Minne : Corsair 8GB (2x4096MB) CL9 1600Mhz XMS3 1,5V OS disk : Intel X25-M G2 80GB SSD Chassi : Fractal Design Define r3 Nätdel : Corsair 650W Modulärt |
|
|
Redaktionens senaste nyhetsrubriker