Citat:
Ursprungligen inskrivet av
Rawet
Varför ska Nvidia anpassa sig till Linux?
Linux är för servrar imo, och på servrar körs Intel gpu'er troligtvis, så ja.. varför ska Nvidia behöva lägga ner resurser på en marknad som knappast blir mycket större eller mindre..
På servrar, cluster och superdatorer så användar men flera stycken Nvidia Tesla grafikkort för att göra GPGPU beräkningar med OpenCL och CUDA.
Linux är inte bara för servrar, det används också i kraftiga workstations tillsammans med Nvidia grafikkort för modelering, rendering, CAD, etc.
Används även på mobiltelefoner som kör Android. Nvidia gör inte bara grafikkort utan av Nvidia Tegra, ett system-on-a-chip (SoC) med ARM processor och Nvidia grafik.
Det handlar inte om att behöva lägga ner mer resurser. Det handlar om att hålla en mer öppen kommunikation med kernelutvecklare, dela med sig av nödvändig information/dokumnetation för att utvecklare ska kunna skriva öppna drivrutiner, etc.
Citat:
Ursprungligen inskrivet av
PerZerk
Så AMD släpper sin källkod fritt för vind? Nej, det gör dem inte av samma anledning som Nvidia.
Nej, men AMD publicerar offentligt dokumentation som möjliggör för utvecklare att skriva öppna drivrutiner som implementerar stöd för AMDs produkter.