Citat:
Ursprungligen inskrivet av
Zotamedu
GT, GTS och GTX är inte jättebra namn eftersom de är förvirrande när de blandas med samma siffror efteråt. Det är inte alls uppenbart vilket som är bäst och det är för lätt att förväxla dem. De två eller tre bokstäverna är helt överflödiga i namnet i dagsläget eftersom klassen enbart bestäms av siffrorna ändå. Vore bättre om de istället för att ha ett 660 Ti och ett 660 kallade dem för 660 och 665. Då är det ju uppenbart vilket som är bättre.
Jag tycker då GT, GTS och GTX är ganska bra namn. Sålänge man håller sig till rätt siffror efter. Men de gör ju inte NVIDIA!
Skall man hårddra de så är de lite individuellt hur man ser de uppenbara. Men jag, siffror brukar säga hur bra en sak är. I detta fall grafikkort. Men blicka tillbaka lite i historien så får se hur NVIDIA har gjort tidigare.
GeForce 4 serien till exempel vart hyffsat enkel, en stund. Då fanns de bara två klasser.
Budget som fanns ifrån MX420 till MX460. Prestanda som fanns från Ti4200 till Ti4600.
Sen krångla NVIDIA till de när AGP 8x kom ut. Ti4200-8x är ganska enkel att fatta. Men Ti4800 SE och Ti4800 vart svårare att skilja på. I praktiken vart de Ti4400 och Ti4600 med nya namn!
GeForce FX vart mycke enkelt utan massa krångel genom hela serien.
GeForce 6 serien hade lite bök i prestanda segmentet, alltså 6800 som fanns i en hel del olika modeller som gjorde livet surt för en hel del konsumenter som inte visste in eller ut. 6800, 6800 LE, 6800 GS, 6800 GTO, 6800 GT och 6800 Ultra.
Och vem kommer inte ihåg de saliga GeForce 8 med sina 8800 kort. Där fanns de tre olika GTS, men också ett GT som vart bättre än två av GTS korten. Rätt förvirrande där också!
Sen kom GeForce 200 serien och namnschemat blev bättre och lättare på nytt. GT, GTS och GTX klev in och med rätt kombination av siffror så beskrev namnet enkelt vilket som vart sämst och respektive sämst.
Hur som haver. NVIDIA har med åren gjort både bra namnscheman, och dåliga namnscheman. Jag hade iaf hoppats på att namnen i GeForce 600 serien hade varit i bättre ordning, men de blev ju inte så. Dom kör vidare på minikaoset från GeForce 400 och 500 serierna.
Jag har förvisso inga problem att lära mig skillnaderna mellan modellerna. Men den vanliga konsumenten som inte är påläst har ganska svårt att skilja på mellanklassarna och prestandakorten. De är något jag får förklara i min umgängeskrets många gånger.