Citat:
Ursprungligen inskrivet av
Teddis
Ironin är att du gnäller på gnällspikarna. Låt oss ha problem med interfacet om vi så vill. Och om du har problem med något argument man framför så får du gärna presentera motargument istället för att kalla alla för gnällspikar.
Grafiska interfacet är värt mycket för en power-user. I windows 7 får jag en snabb lista i startmenyn på alla mina program. I windows 8 så blir listan lätt gigantisk då ikonerna blir stora, inget är mappgrupperat och listan blir då i sidled väldigt stor och lång som behöver stora musgester för att ta sig dit man vill.
Som grädde på moset måste den också täcka för allt jag jobbar med. Jag kan inte sitta och läsa en artikel i webbläsaren, trycka winkey och söka mig fram till ett dokument jag vill få upp. För metro kommer i vägen och täcker för hela mitt skrivbord, och vill dessutom att jag ska föra muspekaren till en knapp för att bekräfta att jag söker efter ett dokument och inte ett program! Winkey + skriv sökord och tryck enter fungerar bara för program!
Har precis som du uppskattat Windows 7 men nu bytt till Windows 8. Sitter just nu och jobbar med en tablet PC som är dockad.
Som dockad dator har jag extern skärm tangentbord och mus. Detta betyder att jag lätt kan prova hur det är att jobba dels med touch och dels med tangentbord och mus ( dvs som jag är van)
Tycker att "gränssnittet tidigare känt som Metro" har sina fördelar då jag är på konsumtionshumör och bara skall läsa, titta, surfa eller spela. Däremot när jag jobbar med program och/eller skall producera text är det desktopen som gäller.
I desktopen är det mesta sig likt och det kan gå flera timmar innan jag överhuvud taget ser "gränssnittet tidigare känt som Metro" .
Din irritation över att den grafiska programmenyn saknas har inte jag. Tyckte att den stora fördelen med starknappen i Windows 7 var att jag kunde skriva vilket program jag ville starta. Använde i princip aldrig den grafiska menyn. Nu drar jag musen längst upp till höger istället och skriver vad jag vill ha för "app".
Oftast använder jag dock Winkey + Q istället.
Vill jag ha ett dokument trycker jag Winkey + F istället (gäller även i IE10)
Tycker att det är synd att den multisökning (filer program mail etc) som finns i Windows 7 nu i Windows 8 är separerad men å andra sidan har det ju nu tillkommit sökning in i allting annat så att man även kan välja om man vill söka i IE10 (dvs websökning) eller en sökning i en applikation som till exempel namnsökning efter taggade bilder i Foto appen.
Så om du kan tänka dig att trycka Winkey+F istället för bara Winkey kan kanske surfning i Windows 8 vara OK även för dig.
MVH
koschei