Okej, jag ska just nu köpa en ny ssd till min stationära. Men jag har ingen som helst aning om vad jag ska leta efter!
Jag har ett Gigabyte Technology Co, P55A-UD3 moderkort, med en vanlig mekanisk hdd på.
Det står att kortet har 6st SATA 3Gb/s och 2st SATA 6Gb/s. Jag vet inte hur den nuvarande disken är kopplad, men det borde väl inte vara någon risk att den nya inte får plats? Visst vill jag koppla ssd:n till en av SATA 6Gb/s kontakterna?
Sen har jag inte den blekaste aning om vilken jag ska köpa heller! Jag har dock två krav, ~120gb samt att den ska finnas i lager på webhallen i stockholm! Jag vill snabba upp datorn nu, och orkar inte vänta längre!
En lista över kandidaterna:
http://tinyurl.com/ssd-webhallen-stockholm
Sen har jag läst att man behöver adapters och grejer för att montera en ssd i en stationär dator. Får man med en sådan adapter vid köp?
Vore mycket mycket mycket tacksam om någon tog sig tid att svara på dessa frågor åt mig!