Nytt i forumet
Senaste privatannonserna
Prylar säljes, köpes, bytes och skänkes
| 2012-08-08, 22:56 | #1 |
svedmarkMedlem Plats: Umeå Registrerad: jul 2012 |
Datorn fungerade inte alls, bytte delar fungerar men inte perfekt.
Tja! Har ett problem då spelen på min dator(diablo 3, gta iv osv) fryser tvärt när jag tryckte på någon tangent. Det liksom "laggar" till lite grann, och om jag matar på knapparna så fryser spelen totalt. Köpte nytt moderbord och ny processor(gigabyte z68 & intel i5 2500k) nyss. Ibland hackar datorn bara normalt också när jag ska öppna ett nytt fönster eller en map tex. Kan det vara mina ram-minnen som spökar?
Jag vet inte riktigt vad mina ram minnen är för några men vet detta : corsair ddr3 2g x2 ca 3år gamla. Om det är mitt grafik kort så är det ett XFX Nvidia GeForce gtx 260 Black Edition också ca 3år gammalt. Glömde nämna att min dator fungerade inte alls innan jag köpte nytt. Kunde bara starta men sen vart skärmen helt svart. Kom inte ens till log-in rutan, och jag kunde inte heller omformatera för det vart samma problem. mvh.. |
|
|
| 2012-08-08, 23:05 | #2 |
saturday_sunMedlem Plats: Småland Registrerad: mar 2008 |
Citat:
Vad har du för nätaggregat? Kan vara problem med det som orsakar sådana störningar. RAM-minnen brukar hålla ganska bra, så det är osannolikt att det beror på dem. Kan också vara fel på grafikkortet, byt ut det och testa (använd det interna om möjligheten finns).
__________________
Burken: AMD Phenom II X4 925, Asus M4A88T-I Deluxe, PowerColor Radeon HD 6870, Corsair GS 600, Intel 330 120GB, Bifenix Prodigy. Server: Intel Atom D525, Asus AT5NM10T-I, Lian Li PC-Q08. Bärbar: Polycarbonate Macbook 2,0 GHz |
|
|
| 2012-08-09, 12:10 | #3 |
Jalle64Moderator Plats: Omnipresent Registrerad: okt 2004 |
Ja en ominstallation av ditt OS skulle nog inte vara helt fel. Fungerar det inte efter detta kan du ju återkomma.
Även din/a hårddisk/ar kan ha börjat strula.
__________________
Gud är Död! - Nietzsche Nietzsche är Död! - Gud |
|
|
Redaktionens senaste nyhetsrubriker
Prylar säljes, köpes, bytes och skänkes