SKRATTretande vilka regler, vi fick göra vafan vi ville, allt på egen risk ofc! Och det gällde både skolans regler och lagarna. De sket i det, så länge vi inte höll på med annat under skoltiden och använde datorn till vad vi fick den för, vad vi gjorde på fritiden med den brydde de sig inte om, så länge vi va effektiva under arbetet.
En viktig byggsten är att få personen som ska använda datorn att trivas med datorn och göra den personlig, med såna regler blir det omöjligt och ett avsky att använda verktyget kommer därför att byggas upp och ja, därmed försvann all effektivitet med datorn. Något våra lärare förstod väldigt bra, så, vi fick surfa på spelsidor etc under lektionerna, så länge vi hade gjort klart alla uppgifter, och även spela lite flash-spel på rasterna

På så sätt blev vi positivare, gladare och effektivare på de uppifter vi hade/fick.
Men enkelt är då för dig att köpa en 2,5" SSD disk, installera eget OS på den, när du kommer hem byter du bara disk och sen kan du göra vad fan du vill med datorn.

Sen när du ska till skolan byter du till dennes disk. Kan kanske vara jobbigt och hålla på, och kanske jättejobbigt beroende på hur disken sitter till på din burk. Men jag tycker detta är jättekonstigt, inga föräldrar till er som reagerat på detta "storebrors" spaneri? Jag som föräldrer hade dock inte sett positivt på detta, låter ju som om de ska skvallra för polisen så fort ni gjort något fel, varför inte då ha denna tid och lära sig sådant på ett schysst sätt. Ska de anmäla dig för piratkopiering och skit om de råkar hitta nån låt/etc som du trodde va grön? Jag blir bara irriterad här själv ^^
Om ni nu inte får göra något, vafan ger de då er admin-rättigheter? Nä, jag skulle då inte bry mig, lösenordsskydda skiten, du kan sätta lösenord i BIOS, då kan de inte ens boota upp till windows (då får de ta ur hårddisken och sätta de i en annan dator isf).
__________________
HTPC - Bygglogg;
http://www.sweclockers.com/album/?id=2902
HTPC - Galleri;
http://www.sweclockers.com/galleri/6...-galleribilder
42U - Bygglogg;
http://www.sweclockers.com/galleri/7...kskap-i-hemmet
i7 920, Antec kühler 620, Asus P6T-Deluxe, Corsair Dominator 6*2GB 1600Mhz, XFX Core Edition 750W, ATI Radeon 5850