Senaste privatannonserna
Prylar säljes, köpes, bytes och skänkes
| 2012-10-31, 02:35 | #1 |
SubdubwiseMedlem Plats: Falkenberg Registrerad: apr 2011 |
Bugg hos gilla-funktionen
Så här ser det ut från början, när man inte har gillat:
![]() Så här ser det ut när man har gillat: ![]() Så här ser det ut när man har uppdaterat sidan. Det står att inlägget har en gillning – men det framstår som att den gillningen inte kommer från en själv, då det inte längre står "Ångra (1)": ![]() Så här ser det ut när man har tryckt på "Gilla (1)" (där den redan existerande gillningen redan var från en själv): ![]() Så här ser det sedan ut igen efter att man har laddat om sidan: ![]() Det jag anser är att det fortfarande bör stå "Ångra (1)", trots att man har laddat om sidan. Det fungerar lite skumt i nuläget tycker jag. Om man är osäker på om man har gillat inlägget och trycker på "Gilla (1)", så att det därefter står "Ångra (1)", så har man i själva verket tagit bort sin gillning – vilket först syns efter en uppdatering av sidan. |
|
| 2012-10-31, 12:38 | #2 |
BiberuWebbutvecklare Plats: ::1 Registrerad: dec 2002 |
Detta är ett medvetet val för att slippa kontrollera vilka inlägg som är gillade av besökaren vid varje sidladdning. Skulle man "gilla" ett inlägg två gånger lämnas den första gillningen orörd, när du laddar om sidan har inlägget fortfarande lika många poäng. Det är först när du klickar på texten "ångra" som en gillning kan tas bort, så att ett inlägg inte kan förlora gillningar oavsiktligt.
__________________
I am a Shaman, Magician! |
|
|
| 2012-10-31, 13:08 | #3 |
SubdubwiseMedlem Plats: Falkenberg Registrerad: apr 2011 |
Citat:
Eller är det snarare en principsak att ni försöker undvika sådana queries för att hålla sidan så rapp som möjligt?Citat:
|
|
| 2012-10-31, 13:38 | #4 |
BiberuWebbutvecklare Plats: ::1 Registrerad: dec 2002 |
Citat:
Citat:
__________________
I am a Shaman, Magician! |
|
|
Redaktionens senaste nyhetsrubriker
Prylar säljes, köpes, bytes och skänkes