Citat:
Ursprungligen inskrivet av
cross_linus
och den har laddat hela natten
Har haft den här typen av problem förut och det är jäkla frustrerande. Jag kunde inte heller ladda telefonen efter ett tags användande, var på den dog helt. Jag trodde batteriet var slut så jag skickade den för reparation. Det visade sig att de inte hade gjort något med telefonen. Bara att koppla i och ladda!
Min erfarenhet är att när batteriet töms ut helt, måste den sitta i uttaget eller datorn nån halvtimma innan den vaknar till liv. Det är också då den "piper" till på typisk apple-maner.
Jag skulle nog koppla den till ett uttag eller ett höghastighets-usb-uttag (dvs inga gamla, svaga 1,1 osv.) och låta den ligga där. Prova båda alternativen (fler datorer) och väck den efter nån timma. Kolla kontakten på mobilen så det inte sitter damm och dyl. Händer inget så är det nåt suspekt med batteriet. Just FYI dem är inte dem bästa och kommer eventuellt dö.