Citat:
Ursprungligen inskrivet av
d_m_r
För att man förändrar fas/tid mellan elementen om man vinklar (om de inte ligger ner då, vilket inte är att rekommendera)
Man förändrar inte egenskaper mellan elementen av att vrida hela högtalaren, det kommer kanske att låta olika men det beror främst på placeringen och högtalarens spridningsmönster.
Man kan få det att låta bra på samma plats som man normalt sett sitter men området förutom den platsen kommer att flytta sig, om man tänker sig att ljudet kommer ut som en kon från högtalaren så kommer konen att täcka olika områden beroende på hur man riktar den, sedan så påverkas avståndet till vägg också och reflexerna i rummet ändras.
Om det är bra eller dåligt beror på, vid datorn med en lyssnare spelar det kanske ingen stor roll, men skulle man göra det nånstans där flera ska lyssna samtidigt så kan det bli galet, som i en hembio där man kanske vill ha 5-10 platser där det låter bra så får man tänka lite på hur det sprider och riktas om det ska bli bra.