Citat:
Ursprungligen inskrivet av Kazen
Var väl lika mycket "panik" i tidningar om SARS och Fågelinfluensan...
Ganska roligt att just du skriver att du är ganska orolig, visar ju hur lätt påverkad du är och varför du har dina snevridna åsikter som du postat i andra trådar angående judar...
Du är ju rolig. Vilka "snedvridna åsikter om judar" har jag postat? Nu hoppas jag du kan motivera ditt inlägg utförligt, för annars är det du som har snedvridna åsikter om andra.
FYI, har mina inlägg kring Israel-Palestina mestadels bestått i att jag postat länkar. Det är i stort det. Jag har inte lagt in vidare mycket värderingar i mina inlägg, utan låtit länkarna tala. Framförallt har jag inte "snedvridet uttalat mig om judar".
Bl.a. har länkarna visat att AIPAC, den israeliska lobbyn, har mycket stor makt i USA (vilket även pro-israelerna erkänner) och i praktiken styr USAs mellanösternpolitik. Länkar till ex president Jimmy Carter bekräftar det. Och länkar visar att George Bush, Barak Obama, Hillary Clinton, Bill Clinton, etc etc alla stödjer Israel och anstränger sig för att uppfylla Israels önskningar. Detta har jag visat med länkar. Det är inte min åsikt, utan länkarna säger det.
Jag har visat med länkar att om en amerikansk politiker kritiserar Israel så blir han inte långlivad politiskt.
Jag har visat artiklar i Israeliska media som skryter om hur mycket makt de har, att israeler styr över media (mediebolagen i Hollywood) och finans (wall street). Det var en lång lista med inflytesrika människor där över hälften pekades ut.
Jag har visat att Bonnier har mycket makt i Sverige: TV4, DN, Expressen, DI, TT reuters, etc. (Schibsted)
Så var har jag uttalat mig "snedvridet om judar"? Kan du posta ett enda inlägg där jag gör det? Inte? Du hittar bara länkar i mina inlägg, och inga personliga åsikter? Så vem är det som har "snedvridna åsikter" om andra då? Du eller jag? Du har ju inte underlag för ditt påstående, snarare ljuger du om andra. Ett tips; sluta ljug, speciellt på ett forum, där det är enkelt att söka upp alla mina kommentarer och se vem som har rätt - du eller jag.
Ett av skälen till att jag är orolig över influensan är att jag kanske är mera påläst än du. Du verkar ju ganska blåögd, som du visat. Du kopplar inte alls varför det hela tiden pumpas ut filmer om Förintelsen och Nazismen från Hollywood? Ett tips, bläddra lite i denna länk.
http://www.natall.com/who-rules-america/index.html
Eller denna länk:
http://www.latimes.com/news/opinion/sunday/la-oe-stein19-2008...
Om 1000 personer smittas av influensa och 100 har dött hittills, så betyder det kanske att 10% av alla dör. Det är värre än influensan Spanska Sjukan som dödade kanske 50 milj människor 1918. När influensan kommer till Sverige så kommer den sprida sig med blixtens fart. 9 miljoner kanske blir smittade. 10% dör. Det blir nästan en miljon som dör. Vi har inte sjukhuskapacitet för att behandla så många. Men den stora risken är att viruset muterar.
T.ex. spanska sjukan dödade genom att offren kvävdes. Det blev mycket vätska i deras lungor. Det är alltså inte frågan om en vanlig influensa fast bara lite värre. Organen kollapsade. Pajade ihop.
Det farliga med denna influensa är att den tidigare fågelinfluensan smittade inte från människa till människa. Den smittade från fågel till människa. SARS var inte heller lika smittsam som en vanlig influensa. Denna svininfluensa smittar som en vanlig influensa, hosta i bussen och potentiellt alla är smittade, och den är en ny variant. Konstig variation som har människogener och fågel samt svin gener. Detta är faktiskt oroande. De tidigare sjukdomarna smittade inte som en influensa gör.
Influensa går i cykler. Runt var 100e år så kommer det en rejäl influensa variation som dödar massvis. Senast var spanska sjukan 1918. Det börjar bli dags för en ny pandemi, det var 100 år sen sist. Inuti varje stora cykel, så finns mindre cykler. En cykel var 30e år kommer en ganska allvarlig influensa. Detta leder till att gamla som träffat på många typer av influensa har större skydd än unga som aldrig sett denna current influensa. De som drabbas av svininfluensan har varit 20-40 år. Gamlingar går fria, för de har råkat ut för en liknande influensa för längesen (som då inte var så farlig variant). Denna variant är farlig. Det tar ett halvår att få fram vaccin.
I värsta fall dör kanske 5% av alla som insjuknar. I Sverige betyder det en halv miljon människor som dör. Eran familj kanske är i fara. Förstår du nu varför jag är oroad? Jag är helt enkelt mer påläst än du. Jag har läst flera böcker om inluensa och spanska sjukan. Om du visste vad jag visste, skulle du kanske vara lika orolig.
Vanligtvis brukar jag normalt alltid ha rätt, vid närmre kontroll. Men jag hoppas jag har fel i detta fall. Att min oro är obefogad. Jag hoppas jag har fel och ni rätt.