Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Göteborg
Registrerad
Dec 2011

Inteno XG6846-R1 Fiber Switch

Hej

Är det någon som har pillat med Inteno XG6846-R1? Hur är prestandan på den? Har fått den via Öppen Fiber och ogillar sådana boxar man får. Funderar på att skaffa ett SFP PCI-E kort och stoppa in i routern och skippa denna boxen helt. Det ska även finnas SSH/Telnet till boxen.

Speccet på fibret verkar vara LC kontakt, single mode, simplex, 1310nm/1550nm.

Såhär ser den ut:

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Maj 2004

Jag har en sådan och har inte haft några problem. Har kört sen mars utan en enda reboot. Har dock bara 100/100 så jag vet inte hur den funkar med högre hastigheter.

Phanteks Enthoo Pro - Corsair RM750x - Asus Z97-A - Intel i7 4790K@4800 - Corsair Vengeance 16GB@2400 - Gigabyte GTX 980@1541/8000 - Samsung 850 EVO 250GB - WD Red 3TB
EK-Supremacy EVO - EK-FC980 GTX - EK-D5 PWM - EK-D5 X-TOP CSQ - EK-RES X3 150 - EK-CoolStream RAD XTX 240 - EK-Ekoolant EVO UV Blue - Corsair AF140 x2 - Corsair SP120 x2
Dell U2713HM - Corsair K95 MX Red - Logitech Performance MX - Corsair Vengeance 2100

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Mar 2012

Den har 1G wirespeed och kommer inte flaska.
Det är även en ren L2-burk så du kommer inte märka att den sitter där.
Och den är en "tjänstedelare" som bryggar ut Internet, voip och TV på olika portar. Dessutom är det nog "Öppen fibers" egendom så det är inget du äger.

Men visst, känner du för det så det nog inga större problem att köpa en SFP till din router. Jag är dock fullkomligt övertygad om att det inte kommer bli bättre (snarast tvärtom).

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Aug 2008

Har en sådan då jag kör viasat via fiber och så datorn igenom den, har varit superstabil. Får ut 119/24 ca med 100/10

He was truly the Bright Night

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Göteborg
Registrerad
Dec 2011

Låter bra. Ska testa med 250/100.

Hörde med supporten och ska man ha 1Gbit så skulle man inte använda den boxen utan skaffa något eget. Ganska intressant, men det kanske inte är tillräckligt många som köpt 1Gbit för att de ska ta fram en "lösning" för det.

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Mar 2012
Skrivet av Fredro:

Hörde med supporten och ska man ha 1Gbit så skulle man inte använda den boxen utan skaffa något eget. Ganska intressant, men det kanske inte är tillräckligt många som köpt 1Gbit för att de ska ta fram en "lösning" för det.

Det tror jag inte stämmer, den ska klara 1G utan problem.

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Jun 2012

@madtop:

Skrivet av madtop:

Den har 1G wirespeed och kommer inte flaska.
Det är även en ren L2-burk så du kommer inte märka att den sitter där.
Och den är en "tjänstedelare" som bryggar ut Internet, voip och TV på olika portar. Dessutom är det nog "Öppen fibers" egendom så det är inget du äger.

Men visst, känner du för det så det nog inga större problem att köpa en SFP till din router. Jag är dock fullkomligt övertygad om att det inte kommer bli bättre (snarast tvärtom).

Du skriver här att det är en tjänstedelare! skulle du kunna förklara lite mer hur den fungerar? jag undrar för vi precis har fått det installerat och den sitter i fel sida av huset så måste dra en ethernet kabel för att kunna få internet på rätt plats. Frågan är då betyder det att jag behöver dra en separat kabel för tve och tele alltså 3 kablar totalt eller kan jag dra allt från en port på Inteno XG6846-R1 med en kabel och bryta ut det i andra änden med switch för att sen dra kablar till all utrustning?

mvh /alleckz

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
at home
Registrerad
Nov 2007

En 6846 kör jag själv och det är ju enbart en "dumburk". Bara funkar....

Nu har jag inget behov för mer än 100/100Mbits men jag vet andra som kör 1 Gbits utan några problem.

Sen är det då operatören som äger burken och jag har inget problem med det.

Enbart att läsa manualen från operatören hur portarna ska kopplas till mer intelligenta burkar

ASUS K56CB i7, W10.
HTC 10 ICE InsertCoin SVN, Nougat
ASUS Transformer Prime 32GB, Nougat :)
Ubiquiti Edge Lite, UniFi AP-AC-Lite (AP) samt en ASUSAC68U (AP), fiber 250/100Mbit/s.
Mitt nätverk: http://imgur.com/VYJjrzL Bild http://imgur.com/89WYq81

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Jan 2010
Skrivet av Fredro:

Hej

Är det någon som har pillat med Inteno XG6846-R1? Hur är prestandan på den? Har fått den via Öppen Fiber och ogillar sådana boxar man får. Funderar på att skaffa ett SFP PCI-E kort och stoppa in i routern och skippa denna boxen helt. Det ska även finnas SSH/Telnet till boxen.

Speccet på fibret verkar vara LC kontakt, single mode, simplex, 1310nm/1550nm.

Såhär ser den ut:

http://i.imgur.com/sPCq2pu.png

http://i.imgur.com/Bso07DZ.png

Skrivet av Zeecor:

Jag har en sådan och har inte haft några problem. Har kört sen mars utan en enda reboot. Har dock bara 100/100 så jag vet inte hur den funkar med högre hastigheter.

Skrivet av Adam West:

Har en sådan då jag kör viasat via fiber och så datorn igenom den, har varit superstabil. Får ut 119/24 ca med 100/10

En bekant har en XG6846 R1 som precis blivit installerad av tekniker. Detta är ju bara en switch så jag skulle vilja ansluta en router med Wifi genom eller till denna. Jag har testat och koppla samman de lite grann men inte kommit fram till något slutgiltigt resultat.

IPTV och Internet går genom Viasat och TV'n kräver att jag ansluter nätverk genom LAN2-porten. Hur ska jag gå till väga för att ansluta routern? Ska tv'n fortfarande vara ansluten till switch?

Underskatta inte Citera-funktionen

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Upplands Väsby
Registrerad
Nov 2001
Skrivet av Fredro:

Låter bra. Ska testa med 250/100.

Hörde med supporten och ska man ha 1Gbit så skulle man inte använda den boxen utan skaffa något eget. Ganska intressant, men det kanske inte är tillräckligt många som köpt 1Gbit för att de ska ta fram en "lösning" för det.

enligt inteno så har mediakonverteraren stöd för 1Gbit på både RJ45 och SFP portarna.

Skrivet av alleckz:

@madtop: Du skriver här att det är en tjänstedelare! skulle du kunna förklara lite mer hur den fungerar? jag undrar för vi precis har fått det installerat och den sitter i fel sida av huset så måste dra en ethernet kabel för att kunna få internet på rätt plats. Frågan är då betyder det att jag behöver dra en separat kabel för tve och tele alltså 3 kablar totalt eller kan jag dra allt från en port på Inteno XG6846-R1 med en kabel och bryta ut det i andra änden med switch för att sen dra kablar till all utrustning?

mvh /alleckz

billigaste är nog att dra 3 kablar, det mer dyrare är att köpa 2st switchar med vlan stöd, då kan du komma undan med att behöva bara dra 1 kabel.

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Jun 2016

Har själv beställ en för att slippa Dubbel Nat. Lite under 1 400 kr tog min ISP + 500 kr för telefonmodulen. Har GB lina så hoppas den funkar bra med min egen router.