Datorkomponenter
- Vad för nätagg behövs?
- Seasonic på topp igen, i RMA statistiken...
- Är min beställning OK?
- Ska man köpa Logitech G-110?
- Död disk i RAID
Fick hem rören idag. Nu skall jag börja såga de i rätt längder och sedan återstår bara svetsning tills ramen är färdig.
Jag trodde verkligen inte att specialböjda rör kostade skjortan, men det gjorde det visst. Det nalkas ett dyrt projekt..
Klamrarna som höll ihop rören med pallen. Tog 1h att komma på hur de skulle tas av, och då slutade det med att de slets upp med våld.
Jag trodde ett arbete på 7500 kr skulle se finare ut, menmen.
Fick tag på en sponsor!
Jag har inte laddat upp en bild idag då jag bara har jag skurit några av rören som skall bilda benen. Det är inte särskilt intressant med fler rör-bilder. På måndag skall delarna som bildar benen svetsas ihop till...ben!
Efter det blir det bara att svetsa ihop benen med de stora rören, "ryggraden". Efter det kommer sätet att fästas, innan jag svetsar på bordet.
Om det finns någon som har en sportbilstol hemma till salu under tusenlappen så är jag en intresserad köpare. Det skall gärna finnas "öron" på stolen då det skall monteras högtalare på dessa. Att stolen har justerbart ryggstöd och rälsen är ett måste. Jag har hittat stolar på nätet för tusenlappen men jag kollar här först om det är någon som har något intressant!
Ber om ursäkt för att galleriet har stått still ett tag, har inte haft tid eller ekonomi till att hålla samma tempo på projektet. Men nu är benen klara och på måndag skall de svetsas fast med de stora "ringarna".
Man ser det väldigt lite på bilden men jag bestämde att ha benen lite vinklade utåt för mer stabilitet. Tack SweC för tipset och kritiken 
Här ser ni de klara svetsade "ringarna" med benen. Nu återstår det bara att svetsa ihop dessa med varandra, 80cm mellan. Sedan skall bordet och stolen svetsas fast.
Jag har bara möjlighet att svetsa en dag i veckan, därför det väldigt sakta tempot.
Köpte denna datorstolen till projektet. Den skall svetsas fast nästa måndag eller måndagen efter det. Det börjar bli lite tajt med ekonomin då man som 18 åring tyvärr måste prioritera lite andra saker än projektarbete. (Qlimax, hell yeah)
Jag hoppas på att ställningen skall vara klar innan nyårsskiftet så att jag kan börja montera elektronik och diverse saker efter nyår.
Jag funderar på om jag skall svetsa fast stolen i ställningen från gaspatronen och uppåt, eller plattan under sätet. Alltså om jag skall ha med höja/sänka funktionen i ställningen. Lättast blir att bara svetsa fast plattan som är under sätet i ställningen + skruva fast stolen.
Vad jag bestämmer mig för kan ni påverka, och det kommer synas om två-tre veckor.
Trädetaljerna på stolen skall färgas till ställningens färg. Vilken färg det blir får ni vänta och se!
Var på skroten idag, plockade upp ett gammalt volvo-säte och efter en timmes skruvning och tvång nådde jag juvelen, skenorna. Dessa ska på stolen så den blir mer "inställbar".
Ursäktar för de slöa uppdateringarna, har varit fullt upptagen de senaste två veckorna. Men nu till helgen har jag hyrt hem en svets & en kompis. Förhoppningsvis blir mestadels av grovarbetet klart i helgen då alltså.
Jag borde ha kapat hantaget och fört skenorna ända ut till kanterna, men med tanke den lilla tid jag har i verkstaden så fick jag skippa detta. Denna grunden kommer inte att synas när projektet är klart ändå, men visst spelar insidan också roll. Tyvärr.
Beställde nyss en Leap Motion. Onödig liten gadget men ett coolt tillägg till projektet. Dock börjar de inte fraktas förrän feb-mars, då mitt projekt borde nå sitt slut.
Jag har kollat runt internet i två veckor nu efter en trevlig och snygg lösning till att få de tre skärmarna att bli inställbara med motorik. Alltså kunna flytta skärmarna upp och ner med en knapp. Tydligen så är det jag behöver, ställdon, väldigt, väldigt dyra. Det är som en sorts elektrisk hydraulik, en liten pinne som trycks upp och ner.
Jag försöker få skolan att sponsra mig med en sådan men hittade (kanske) en lösning idag när min bror köpte en ny säng. Nu står hans motordrivna säng i källaren och jag hade tänkt dissekera en av dessa motorer för att kanske använda den till skärmarna. På bilden syns hela motorn, men i det chassit sitter faktiskt två motorer. Jag behöver endast en (inringat) och kan därför göra motorn mindre, vilket är ett krav därför att den sängmotorn är väldigt stor.
Projektet har inte stått still, även om det inte har uppdaterats här. Det har varit mycket sponsorsökande och en del teoretiskt. Men budgeten börjar nå sitt slut och jag hoppas kunna göra projektet snyggt trots det.
Färdigt ska det bli vilket fall som helst.
Exakt en sådan jag behövde! En motor med funktionen att trycka ifrån sig och dra in en "plastkolv". Ungefär 25 cm spann, alltså kommer skärmarna kunna röra sig 12 cm upp och 12 cm ner, det får räcka.
Motorn fungerade perfekt men nu kan jag inte få den att "skjuta ut", bara att "dra in". Hittar jag inte var felet ligger så får jag ta hjälp av skolans elektronikkunniga. Men nu är den delen iaf fixad.
Allt för lång tid sen jag senaste uppdaterade, ursäkta för detta. Projektet har stått still en längre tid då jag inte kunnat få tag på svets. Men jag var och frågade en granne om han möjligtvis hade en svets. Han hade tydligen en hel verkstad i garaget, ink. 3 svetsar.
Så jag ska dit nu i helgen och fixa de få återstående svetsdelarna.
Jag körde förbi en verkstad och köpte de bitar som saknades och sen slösade jag en halv silver- (röd) tejpsrulle på att leka lite. Det blev ganska bra, fick sitta i stolen för första gången och se bordet framför mig. Det kommer gå toppen ska ni få se.
Även lackeringen är nu fixad. Så fort allt är svetsat så åker den på pulverlackering, men vilken färg? Jag funderar på halvmatt svart.
Fraktat hem projektet igen, så tar lite bilder nu. Blir inte mycket bilder när jag arbetar för det tänker jag inte på.
Det var det sista svetsgörat. Nu skall projektet blästras, spacklas lite och sen pulverlackeras. Exakt när detta händer går ej att säga.
Efter lacken börjar jag göra bordet.
Testade pulverlackera en överbliven del för att se färgen. Jag tror att jag väljer en aning mattare och sen är jag nöjd! Lackering på måndag.
Projektet har blivit lackerat och står i garaget inplastat efter lackeringen. Jag packar upp den och fotar/visar när jag har tid.
Jag har nyss fått en ny timanställning och de ringer in mig stup i kvarten, så jag hinner inte med att lägga ner så mycket tid på projektet som jag önskar. Men projektet skall ändå bli färdigställt!
En cool media-knopp med det skönaste klicket och snurret som finns. Detta måste vara en av få moderna saker som skriker kvalité när man håller i den.
Fick komma på en ny design för bordet då de två rören ställer till det, man kan inte göra riktigt som man vill om bordet skall vara fällbart/avtagbart, vilket det måste vara för transport. Ni får helt enkelt vänta och se.
Jag ändrade idén från att hänga upp skärmarna till att ställa dem på bordet då skärmarna jag köpte visade sig ha ben som kan ställas in på alla möjliga vis, vilket alltid är ett plus. Hade jag hängt upp skärmarna hade de inte varit lika inställbara.
143 debattinlägg
Redaktionens senaste nyhetsrubriker
Senaste diskussionstrådarna
Prylar säljes, köpes, bytes och skänkes
Senaste nyhetsrubrikerna