Överklockning på proffsnivå hamnar allt mer i fokus hos både tillverkare och entusiaster. Bland de riktigt stora aktörerna finns SweClockers-medlemmen Jon "Elmor" Sandström som radat upp flera segrar de senaste åren.

I dagarna avslutades första rundan av Gigabyte-sponsrade tävlingen OC Guru is You vilket för Elmor innebär ytterligare en fjäder i hatten. Den svenska överklockningsexperten tog hem förstaplatsen i båda tävlingsdelarna, totala 3Dmark Vantage Performance-poäng och de separata GPU-poängen.

OC Guru is You har pågått en hel månad, men det var inte förrens endast ett par timmar återstod som Elmor skickade in segerresultaten. Vinsten blev med mycket liten marginal, endast 55 Performance-poäng och knappa 13 GPU-poäng.

Land

Totalpoäng

GPU

Elmor

Sverige

29293 poäng

25996 poäng

Aristidis

Grekland

29238 poäng

25983 poäng

Bodar

USA

28927 poäng

-

Toppc

Taiwan

-

25599 poäng

Hårdvaran som Elmor använde var en sexkärnig Intel Core i7 980X överklockad till 5 273 MHz tillsammans med ett tungt överklockat Gigabyte Radeon HD 5870. Moderkortet var Gigabytes värstingmodell GA-X58A-UD7 och kylningen var givetvis flytande kväve.

SweClockers gratulerar Elmor till ytterligare en seger och önskar som vanligt lycka till i framtiden. Mer om Gigabytes överklockningstävling finns att läsa hos Hwbot.