Om bara några dagar väntas Apple lansera nya Ipad 3, men trots tidigare uppgifter är inga prishöjningar i sikte, det rapporterar Macrumors. Istället stannar de nya surfplattorna kvar på befintliga prispunkter, vilket i Sverige innebär att instegsmodellen (16 GB, Wifi) kommer att kosta från 4 395 kronor inklusive moms på Apple Store.

Nästa generation av surfplattan Ipad behåller den karaktäristiska designen från tidigare modeller i serien, med bakstycke av aluminium och framsida av glas. I vanlig ordning går det att välja mellan färgerna vitt eller svart med 16, 32 alternativt 64 GB lagringsutrymme. Dessutom återkommer modeller med mobilt bredband.

Huvudnyheten i Ipad 3 är en ny skärmpanel på hela 2048 x 1536 pixlar – fyra gånger fler bildpunkter än tidigare. Dessutom ryktas det om att processorn uppgraderas till Apple A5X eller A6 med två alternativt fyra kärnor. Slutligen kan det finnas stöd för 4G/LTE samt en bakåtvänd kamera på 8 megapixlar.

Lanseringen äger rum på en presskonferens i San Francisco onsdagen den 7 mars 19:00 svensk tid.