Den som är på jakt efter ett nytt tangentbord får ytterligare ett alternativ när Logitech släpper Bluetooth Illuminated Keyboard K810. Precis som namnet antyder handlar det om en trådlös modell som ansluts via Bluetooth med bakgrundsbelysta tangenter, men det finns betydligt fler finesser än så.

Using Logitech’s heritage of high quality and reliability, this keyboard combines the functionality and design people expect with simultaneous multi-device pairing, which they will appreciate

Först och främst handlar det om en minimalistisk modell som inte enbart är avsedd för persondatorer (Windows) utan ska fungera lika bra med surfplattor och mobiltelefoner med Apple Ios och Google Android. Tangentbordet kan paras ihop med upp till tre enheter samtidigt och det är möjligt att byta aktiv enhet med en knapptryckning

Tangentbordet har dessutom två finesser som är till för att förlänga batteritiden. En rörelsesensor kan stänga av lysdioderna om användaren lämnar tangentbordet och en ljussensor känner av rummets belysning och reglerar bakgrundsbelysningen därefter. Specifikationerna talar om en batteritid på uppemot 10 dagar.

Fler detaljer är medföljande laddningskabel (USB), laserskurna knappar med Perfect Stroke och Incurve, mediatangenter samt anpassade funktioner för Windows 8. Det nya tangentbordet ska finnas ute i november och beräknas kosta 99 euro.