Läckande vattenkylningssystem ska inte vara några bekymmer för Asrocks kommande modeller i serien OC Formula. I en video på Youtube demonstreras hur spillskyddade moderkort till och med kan klara av rinnande vatten.
Med så kallad conformal coating, en transparent beläggning på kretskortet av polysiloxan (silikoner), ska moderkortet vara motståndskraftigt mot fukt, damm, korrosion och höga temperaturer.
Asrock kallar det hela "waterproof" (vattensäkert), men en mer rättvisande beskrivning är att moderkortet har ett slags begränsat spillskydd där inte bara ledningsbanorna utan även lödpunkterna är isolerade. Kontaktytorna kan dock fortfarande skadas eller kortslutas av fukt och damm.
Den första modellen med conformal coating är Asrocks moderkort i serien OC Formula, som ska finnas ute på marknaden i samband med lanseringen av Intel Haswell i början av juni.