Apple I-moderkort av Wozniak kan säljas för flera miljoner kronor på auktion

Ett stycke datorhistoria från Apples barndom tros inbringa miljonbelopp när Bonhams i New York auktionerar ut en av få kvarvarande och dessutom fullt fungerande Apple I.

Den 22 oktober håller Bonhams i New York en auktion på temat vetenskapshistoria, där en av huvudattraktionerna är ett mycket sällsynt moderkort för Apple I. Denna legendariska dator tillverkades för hand av Steve Wozniak själv i Steve Jobs föräldrars garage och lade grunden för företaget Apple.

apple-1-woz-jobs.JPG

Totalt producerades cirka 200 exemplar av Apple I. Just detta moderkort tros härröra från den ursprungliga leveransen om 50 datorer till Paul Terrells The Byte Shop, som var en av världens första persondatorbutiker. Idag finns bara ett 60-tal av dessa datorer bevarade.

Vad som gör detta moderkort ännu mer exklusivt är att det är ett av endast 15 som fortfarande fungerar. Till följd av detta tros priset sticka iväg till mellan 300 000 och 500 000 dollar, motsvarande 2,2–3,6 miljoner kronor. Det kan jämföras mot det ursprungliga priset på 666,66 dollar.

Källa: Mashable.

17

LG avtäcker G6 – flaggskeppstelefon med bildförhållandet 18:9

Efter månader av rykten avtäcker LG det nya flaggskeppet G6, som utöver en ovanligt avlång skärm blir den första telefonen med stöd för HDR-standarden Dolby Vision. Läs mer

11

Playstation VR har sålts i 915 000 exemplar

Försäljningen av Sonys VR-headset Playstation VR har överträffat företagets förväntade siffror, vilket lett till att efterfrågan varit långt högre än tillgången. Läs mer

13

Middle-Earth: Shadow of Mordor får uppföljare under 2017

Den amerikanska återförsäljaren Target röjer av misstag uppföljaren till 2014 års Middle-Earth: Shadow of Mordor, vilken får namnet Shadow of War och släpps senare under året. Läs mer

80

Nokia 3310 återuppstår – får ny design och en månads batteritid

Tidigare uppgifter om en återlansering av Nokia 3310 besannas under Mobile World Congress. Utöver uppdaterad design tillkommer färgskärm och en ny version av mobilspelet Snake. Läs mer

78

AMD:s styrkrets B350 för Ryzen saknar stöd för Nvidia SLI

Den 2 mars anländer AMD Ryzen tillsammans med sockel AM4 och styrkretsarna X370 och B350, där stödet för flera samtida grafikkort i Crossfire och Nvidia SLI skiljer. Läs mer

43

Joyride bygger retrotung 286:a i galleriet

Det vankas minnen från sent 80-tal i galleriet. Med siktet inställt på att återuppleva barndomen bygger Joyride en riktigt härlig retromaskin Läs mer

68

Mass Effect: Andromeda får systemkrav

Det börjar dra ihop sig för nya äventyr i universumet runt Mass Effect. Nu presenteras systemkraven för PC-versionen av kommande titeln Andromeda. Läs mer

26

ITU presenterar utkast till 5G

International Telecommunication Union presenterar ett utkast för 5G-standarden som väntas bli godkänt i november. Bland annat anges att 5G-celler ska ha latenstid på ynka 1 millisekund. Läs mer

30

Samsung tillkännager Exynos 9 – åttakärnig systemkrets på 10 nanometer

Nästa flaggskeppstelefon från Samsung ska avtäckas inom kort, men redan nu tillkännages den systemkrets som sannolikt kommer användas. Läs mer

51

Priserna på SSD-enheter spås fortsätta stiga under år 2017

Fortsatt komponentbrist bland tillverkare tros leda till fortsatt prisökning framöver, både för SSD-enheter och smarta telefoner men även bärbara datorer. Läs mer

7

Projekt XV i härdat glas vinnare av Månadens Galleri februari 2017

I årets första upplaga av Månadens Galleri intar två veteraner topplaceringarna, medan vinnaren från Casemod Championship på Dreamhack Winter 2016 trillar in på tredje plats. Läs mer

60

AMD Ryzen-leveranser beräknas uppgå till en miljon på lanseringsdagen

Till lanseringsdagen beräknas AMD leverera upp till en miljon processorer ur familjen Ryzen, vilket motsvarar intäkter på hundratals miljoner dollar. Läs mer