Itanium 2-processorn som har gått under arbetsnamnet Montecito kommer att ha en klockfrekvens från 1,4 till 1,6 gigahertz. Systembussen kommer jobba med en hastighet om 400 till 533 megahertz. Hur stor den slutgiltiga cache-mängden är i skrivande stund oklart. Troligen kommer det finnas olika modeller där den högsta cache-mängden är 24 megabyte nivå 2-cache och den lägsta är 8 megabyte.
Intel Montecito förväntas ha ett TDP-värde på någonstans mellan 100 och 133 Watt - vilket i system där flera processorer används kräver en stabil och bra kylning. Prestandan på Montecito skall vara mycket god och den skall minst vara dubbelt så snabb som tidigare Itanium-modeller.
Generellt är det inte så stora skillnader från tidigare modeller förutom att processorn har två kärnor. Större förändringar lär komma med Tukwila, som förväntas dyka upp i slutet på 2007 eller i början av 2008.
Intel Itanium 2 med Montecito kommer tävla med IBM Power 5 och Sun Microsystems UltraSparc 4+ som båda redan har två kärnor. Produktfamiljnamnet för Montecito kommer att bli Itanium 2 9000.

|
Intel Montecito, bildkälla: HKEPC
|
Dölj bildtext |
Källa: EETimes











