Riksdagen sluter upp bakom ny kabelspaningslag

IT-Politik 2008-04-17 15:34 av Herman Ulltin

I juni förra året lade bland annat Socialdemokraterna fram ett kontroversiellt förslag som gjorde att Försvarets radioanstalt (FRA) skulle börja avlyssna Internet-trafik som går över Sveriges gränser. Förslaget drevs dock till så kallad minoritetsbordläggning där det vilar ett år. Nu ett år senare verkar det som en majoritet av partierna godkänner förslaget.

Förutom Internet-trafiken skall FRA även kunna avlyssna samtliga telefonsamtal som går över Sveriges gränser. FRA hävdar i flera klargöranden att de via förslaget inte får möjlighet att avlyssna inrikestrafik, men då mycket information går via servrar i Europa, nordamerika och Asien blir det reella utslaget att mycket inrikestrafik kommer att avlyssnas.

Att förslaget är kontroversiellt är det ingen tvekan om. Finland har bland annat uttryckt sin oro över förslaget då de inte längre kan koppla telefonsamtal via Sverige om förslaget klubbas igenom då telefonsamtal inte får avlyssnas enligt finsk lag. Peter Fleischer som är integritetsansvarig hos Google har tidigare uttryckt sin oro över förslaget:

Vi kan helt enkelt inte kompromissa med våra användares integritet och låta svenska myndigheter ta del av data som kanske inte ens rör svensk aktivitet. [...] Förslaget är sprunget ur en tradition inledd av Saudiarabien och Kina och hör helt enkelt inte hemma i en västerländsk demokrati.

Rent tekniskt handlar det om en sorts filtrering av sökord på samtlig trafik som passerar Sveriges gränser. Enligt FRA kan dessa sökord bestå av namn, nummer och sammansättning av ord. Filtreringen kommer även kunna att reagera på trafik som har en speciell "signalteknisk" egenskap. Vad exakt som menas med den sista typen nämns inte, men troligen handlar det exempelvis om krypterad trafik.

I skrivande stund har FRA cirka 650 anställda och har ett anslag på 562 miljoner budgetåret 2008. Huruvida detta förslag kommer öka anslaget till FRA återstår att se.

I en internationell jämförelse har till exempel England och Tyskland utbyggda regelverk för avlyssning av bland annat Internet-trafik. Skillnaden är dock att reglerna gäller för samtliga medium i länderna medan vi i Sverige har separata regler beroende på typ av medium (radiosignaler, trådburet och så vidare). I England och Tyskland kallar man reglerna för teknikneutrala och de gäller således alla typer av kommunikation. Om reglerna i England och Tyskland är lika specifika som det nya förslaget här i Sverige är i skrivande stund oklart.

Enligt förslaget skall FRA göra allt i sin makt för att göra att integriteten inte ska begränsas:

Det åligger följaktligen Försvarets radioanstalt att vidta åtgärder för att i så stor utsträckning som möjligt begränsa inhämtning av sådan kommunikation, att identifiera kommunikationen om den trots allt inhämtas och att i sådant fall se till att den inte kan bli föremål för vidare bearbetning eller lagring utan förstörs.

Lagförslaget kommer troligen att nå riksdagen i mitten av juni. Detta kan göra att den nya lagen börja gälla den första juli detta år. Joel Westerholm hos Computer Sweden har undersökt vart partierna står och det står hyfsat klart att förslaget kommer att godkännas av riksdagen.

 
Kränker det nya lagförslaget integriteten?
Ja   1237   87%
Nej   111   8%
Vet ej   82   6%

Delicious Digg it
Pusha
Tipsa en vän *
*


För samtliga nyheter, se arkivet.

Passivt kylt Geforce GT220 från MSI

Grafikkort Idag 11:27

Komponentjätten MSI kryddar utbudet med ett passivt kylt Geforce GT220. Läs mer

IBM lanserar åttakärniga Power 7

Processorer Idag 09:48

Ökad beräkningskraft och lägre strömförbrukning är några av fördelarna med IBM:s nya Power 7-processor. Läs mer

Grafen i framtidens skärmar

Teknik Igår 21:08

Det är inte bara till snabba transistorer grafen kan användas. Nu talar forskare om att det kolbaserade materialet kan användas till belysning i framtidens skärmar. Läs mer

Stjärnformat vattenblock från Koolance

Kylning Igår 13:24

Välkända Koolance släpper inom kort ett nytt vattenblock för alla moderna processorsocklar. Läs mer

Club3D – överklockat Radeon HD 5850 med specialkylare

Grafikkort Igår 12:23

Ett nytt grafikkort från Club3D är både överklockat och försett med en ny typ av kylare från fabrik. Läs mer

Bärbar från Gigabyte med externt grafikkort

Datorer Igår 10:48

En ny bärbar dator från Gigabyte höjer grafikprestandan genom att använda en extern grafikmodul i Geforce GT220-klassen. Läs mer

Historien bakom Google Nexus One

Övrigt Idag 09:51

Vissa företag vill hålla design- och tillverkningsprocesser hemliga för att behålla ledningen över konkurrenterna. Google gör precis tvärt om. Läs mer

SweClockers 5.0 funktionskomplett

Övrigt Igår 22:19

Nästa version av SweClockers.com närmar sig med stormsteg och nu är sajten "feature complete", eller funktionskomplett. Läs mer

Sony tar fram trådlös överföring för interna komponenter

Teknik Igår 13:57

Japanska Sony meddelar att företaget utvecklat trådlös kommunikation för interna komponenter med millimetervågsteknik – först i världen. Läs mer

IBM utvecklar 100 GHz-transistor i grafen

Teknik Igår 12:34

Halvledartillverkaren IBM avslöjar att företaget tagit fram en transistor i grafen som klarar upp till 150 procent högre klockfrekvens än kisel. Forskarna tror dessutom att tekniken kommer att förbättras inom en snar framtid. Läs mer

Rymligare hårddiskar med nytt läshuvud från TDK

Lagring Igår 11:10

Japanska TDK tillkännager att utvecklingen av läshuvuden för 640 GB per skiva går som planerat och att hårddiskar på upp till 3 TB kan finnas ute i handeln till hösten. Läs mer

Radeon HD 5570 läckt på nätet

Grafikkort Igår 09:32

Den sista modellen i Radeon HD 5000-serien släpps på tisdag, men redan nu sprids de fullständiga specifikationerna på nätet. Läs mer

Sök

SweClockers.com




Zalman MS1000-HS2

Zalman MS1000-HS2

Chassi & Nätagg
2010-01-28 11:37

MSI Big Bang Fuzion

MSI Big Bang Fuzion

Moderkort
2010-01-25 11:33

Djupdykning i Geforce GF100

Djupdykning i Geforce GF100

Grafikkort
2010-01-18 06:00

CES 2010

CES 2010

CES 2010
2010-01-14 16:43

Xai, Naos och Kova

Xai, Naos och Kova

Kringutrustning
2010-01-05 19:50

Nyårskrönika 2010

Nyårskrönika 2010

Datorer
2009-12-31 00:59

Snabbtitt på Asus UL30VT

Snabbtitt på Asus UL30VT

Datorer
2009-12-29 12:21

Månadens mellanklassdator

Månadens mellanklassdator

Datorer
2009-12-21 12:27

SweClockers foldinglag samlar kraft

SweClockers foldinglag samlar kraft

Program
2009-12-16 15:11

Processorkylare vintern 2009

Processorkylare vintern 2009

Kylning
2009-12-14 11:22

Raven 2

Raven 2

Chassi & Nätagg
2009-12-08 15:10

Prestandadatabas: SSD

Prestandadatabas: SSD

Lagring
2009-12-03 18:14

Fyra moderkort med Intel P55

Fyra moderkort med Intel P55

Moderkort
2009-12-01 12:24

Dreamhack Winter 2009

Dreamhack Winter 2009

Övrigt
2009-11-30 11:22

Snabbtitt på Phenom II X4 C3

Snabbtitt på Phenom II X4 C3

Processorer
2009-11-23 13:28