Förra veckan rapporterades det om att polismannen som utrett The Pirate Bay blivit anställd av Warner Bros. Nu har det kommit fram att samma person begärt tjänstledigt innan åtalet lämnades in. Detta stärker misstankarna om att polismannen och Warner Bros förhandlat om anställningen under pågående utredning.
Fildelningssajten The Pirate Bay har under flera år upprört skiv- och filmbolag. För två år sedan lämnade därför skivbolagsorganisationen IFPI och filmorganisationen Antipiratbyrån in en polisanmälan mot sajten.
Maj 2006 gjordes en razzia mot The Pirate Bay där flera servrar beslagtogs. Från maj 2006 till januari 2008 har åtalet mot The Pirate Bay skjutits upp, men under slutet av januari lämnade åklagare Håkan Roswall in ett åtal. Personerna bakom The Pirate Bay åtalas för medhjälp till brott mot upphovsrättslagen och kan få böta 16 miljoner kronor, både till svenska staten och olika skiv- och filmbolag, bland annat Warner Bros.

The Pirate Bay-rättegången har blivit en utdragen historia.
Den 18 april i år rapporterades det att en av polismännen och huvudutredarna i The Pirate Bay-fallet fått jobb på filmbolaget Warner Bros. Polismannen har haft en betydande position i utredningen och är även huvudvittne. Peter Althin, som företräder personerna bakom The Pirate Bay, kommenterade till Svenska Dagbladet i fredags.
Det finns alldeles för många oklarheter i det här. Oavsett hur länge kontakterna pågått mellan polisen och bolaget finns det stor risk för en jävsituation. Han ska höras som huvudvittne och det blir naturligtvis svårt att acceptera hans vittnesmål i ljuset av det här.
Åklagare Håkan Roswall kommenterade samtidigt att det inte påverkar polismannens trovärdighet.
Det är ingenting konstigt med det här. Det händer ofta att anställda hos målsäganden hörs som vittnen och avlägger ed.
Även Monique Wadsted, som jobbar på advokatbyrån som företräder Warner Bros, kommenterar att inget konstigt har skett utan att Warner Bros och polismannen haft kontakt först efter att förundersökningen avslutats.
Det har inte förekommit något otillbörligt i samband med utredningen, samtalen mellan polisen i fråga och bolaget har inletts efter att förundersökningen var avslutad.
Idag rapporterar Svenska Dagbladet att polismannen begärde tjänstledigt innan åtalet lämnades in. Detta skulle kunna innebära att polismannen och Warner Bros haft kontakt under förundersökningen. Peter Althin har därför skrivit till åklagaren för att ta reda på när Warner Bros och polismannen först upprättade kontakt. Peter Althin anser att det är ”utomordentligt anmärkningsvärt” att polismannen tog tjänstledigt innan utredningen lämnades in.
Håkan Roswall menar dock fortfarande att det inte finns någon anledning att ifrågasätta polismannens objektivitet.
Polisen avslutade arbetet med utredningen mot Pirate Bay redan i december. Jag ser inget annat än att polismannen hade avslutat sitt arbete. […]. Så vitt vi vet i dag har all kontakt med Warner Brothers skett efter att utredningen avslutats.
Källa: Svenska Dagbladet.
För samtliga nyheter, se arkivet.
Komponentjätten MSI kryddar utbudet med ett passivt kylt Geforce GT220. Läs mer
Ökad beräkningskraft och lägre strömförbrukning är några av fördelarna med IBM:s nya Power 7-processor. Läs mer
Det är inte bara till snabba transistorer grafen kan användas. Nu talar forskare om att det kolbaserade materialet kan användas till belysning i framtidens skärmar. Läs mer
Välkända Koolance släpper inom kort ett nytt vattenblock för alla moderna processorsocklar. Läs mer
Ett nytt grafikkort från Club3D är både överklockat och försett med en ny typ av kylare från fabrik. Läs mer
En ny bärbar dator från Gigabyte höjer grafikprestandan genom att använda en extern grafikmodul i Geforce GT220-klassen. Läs mer
Vissa företag vill hålla design- och tillverkningsprocesser hemliga för att behålla ledningen över konkurrenterna. Google gör precis tvärt om. Läs mer
Nästa version av SweClockers.com närmar sig med stormsteg och nu är sajten "feature complete", eller funktionskomplett. Läs mer
Japanska Sony meddelar att företaget utvecklat trådlös kommunikation för interna komponenter med millimetervågsteknik – först i världen. Läs mer
Halvledartillverkaren IBM avslöjar att företaget tagit fram en transistor i grafen som klarar upp till 150 procent högre klockfrekvens än kisel. Forskarna tror dessutom att tekniken kommer att förbättras inom en snar framtid. Läs mer
Japanska TDK tillkännager att utvecklingen av läshuvuden för 640 GB per skiva går som planerat och att hårddiskar på upp till 3 TB kan finnas ute i handeln till hösten. Läs mer
Den sista modellen i Radeon HD 5000-serien släpps på tisdag, men redan nu sprids de fullständiga specifikationerna på nätet. Läs mer


