
Nvidia har idag gått ut med information om sin nya produktserie Tegra, som Nvidia kallar för ett ”system on a chip”. Tegra består av en processor, grafikkort och sydbrygga i en och samma krets och kan ge stöd för HD-video till mobila enheter.
Den senaste tiden har vi sett flera tillverkare som vill ge sig in i markanden för mobila strömsnåla processorer. Intel lanserade nyligen processorn Atom som kommer att användas i flera små bärbara datorer, exempelvis MSI Wind och en ny Eee PC. VIA lanserade nyligen Atomkonkurrenten Nano, även känd som Isaiah efter processorns arkitektur.
Även Nvidia vill ta del av kakan, även fast deras produkt skiljer sig något från Intels och VIA:s. I februari lanserade grafikkortstillverkaren processorn, grafikkortet och videoavkodaren APX 2500, speciellt till för smart phones och mobila internetenheter. Kretsen imponerade då den i ett PDA-format både kunde spela både Quake 3 och HD-video.
Idag har Nvidia lanserat två storebröder till APX 2500, och samtidigt gett kretsarna det nya namnet Tegra. Precis som APX 2500 handlar Tegra om en kombinerad processor, grafikkort och videoavkodare men de nya processorerna bjuder på en del andra nyheter.
| APX 2500 | Tegra 600 | Tegra 650 | |
|---|---|---|---|
| Klockfrekvens | 600 MHz | 700 MHz | 800 MHz |
| Upplösning | 854 x 480 (FWVGA) | 1280 x 1024 (SXGA) | 1680 x 1050 (WSXGA+) |
| Videoavkodning | 30 FPS 720p | 30 FPS 720p | 24 FPS 1080p |
| Videoenkodning | 720p | 720p | 720p |
| IDE | Nej | Ja | Ja |
| Minneshastighet | 166 MHz | 166 MHz | 200 MHz |
Alla tre kretsar är baserade på en ARM11-processor. Dessa processorer är inte x86-kompatibla och Tegra kommer därför inte att användas i minilaptops som stödjer Windows XP eller Vista. För att kompensera och positionera Tegra som en värdig konkurrent till VIA:s och Intels processorer har Nvidia fokuserat på multimedia och kretsens storlek. Tegra är enbart 144 kvadratmillimeter stor och passar därför bättre än Atom (666 kvadratmillimeter) till datorer i PDA-storlek. Nvidia hävdar dessutom att Tegra kan ge 20 timmars battertid.

Nvidia Tegra är mycket mindre än Atom.
Tegras fokus är dock huvudsakligen på multimedia. Båda kretsarna kan avkoda 720p WMV9/VC1 i 30 bildrutor per sekund, och den snabbaste modellen Tegra 650 kan även avkoda 1080p i 24 bildrutor per sekund. Som om inte det vore nog kan kretsarna dessutom enkoda 720p-video och den inbyggda grafikprocessorn är tillräckligt stark att klara av 3D-grafik.
Till skillnad från APX 2500 stödjer Tegra 600 och Tegra 650 IDE och kretsarna kan därför användas i större mobila enheter med hårddiskar. Enligt Nvidia kan Tegra därför användas till Eee PC-liknande enheter för så lite som 249 eller kanske till och med 199 dollar. På grund av ARM11-processor kommer dessa datorer då att använda Linux eller Windows CE. Till PDA/smart phone-datorerna planerar Nvidia använda Windows CE med ett 3D-gränssnitt.

Konceptdatorer vad Tegra kan användas till.
Tegra är inte en temporär produktserie utan är här för att stanna. Nästa år kommer Nvidia att lansera Tegra II, och 2010 kan vi vänta oss Tegra III. Portabla datorer baserade på Tegra kommer att dyka upp inom kort.
Källa: Nvidia.
För samtliga nyheter, se arkivet.
Enligt webbanalysföretaget Net Applikations är nu Microsoft Windows installerat på mindre än 90 procent av alla internetanslutna datorer. Läs mer
Japanska Pioneer visar upp ett första exemplar av en Blu-ray-skiva med utrymme för skyhöga 400 GB. Läs mer
Shuttle släpper en minimal dator med inbyggd skärm särskilt anpassad för övervakning. Läs mer
Förra året blev AMD ökända för den så kallade TLB-buggen i Phenom. Nu skriver hårdvarusajter att Intel Core i7 har liknande problem. SweClockers undersöker vad som egentligen stämmer. Läs mer
Grand Theft Auto IV släpps på onsdag till PC. Flera recensioner bekräftar att det krävs en kraftfull dator för att klara av den vackra miljön. Läs mer
Biltillverkaren BMW är först med att nyttja Microsoft pekskärmsteknik Surface i butiker och montrar. Läs mer
Geforce GTX 200 med 55 nanometersteknik lanseras i januari, detta avslöjar en kinesisk hårdvarusajt. Läs mer
Appels datorer har alltid ansetts som mycket säkra, i alla fall när det gäller att skydda sig från virus. Detta kan dock vara en sanning med modifikation. Läs mer
Den senaste drivrutinen till Radeon bjuder bland annat på prestandaförbättringar och buggfixar. Versionen har dock introducerat nya problem – användare rapporterar om blåskärmar. Läs mer
Användaren "cheeseshred" vann ett ett påkostat paket hårdvara och en resa till Dreamhack Winter. Från evenemanget rapporterade han till nyfikna läsare i SweClockers forum. Läs mer
Intel presenterar tre nya processorer. Samtliga för sockel 775. Läs mer
Knappt ett dygn har gått sedan Dreamhack stängde portarna för årets stora event. SweClockers avslutar bevakningen med bilderna som blev över. Läs mer


