DirectX är ett gränssnitt som främst används i datorspel. Den senaste versionen är 10.1, och än så länge är det bara ATI som har stöd den nya standarden i sina grafikkort. Nvidia tycker dock att det inte spelar någon roll.
Enligt uppgift påstår Nvidia i ännu inte publika dokument att DirectX 10.1 är en onödig standard och man har inte för avsikt att stödja den. Vilka dokument det handlar om är oklart, men troligen är det pressmaterialet till de kommande Geforce GTX 200-grafikkorten som avses.
DirectX 10.1 is not important
Även om ATI har haft stöd för den nyaste DirectX-standarden sedan hösten 2007 i och med sin Radeon 3800-serie kommer Nvidias grafikkort som lanseras om en vecka inte ha stöd för denna version. Även den kommande 4800-serien från ATI kommer ha stöd för DirectX 10.1.

Nvidia Geforce GTX 280 saknar stöd för DirectX 10.1.
Nvidia hävdar att DirectX 10.1 inte tillför något nytt och därför har man inte implementerat detta i sin nya grafikkortskärna GT200 som den kommande Geforce GTX 200-serien använder sig. Nvidia påstår att de har hört med utvecklare av spel och enligt den information de fått tillbaka efterfrågades inte denna standard.
DirectX 10.1 includes incremental feature additions beyond DirectX 10, some of which Geforce 8/9/200 GPUs already support (multisample readback for example).
En annan orsak kan vara att Nvidia på något sätt har haft problem med att lägga till stöd för DirectX 10.1 i sina nya grafikkort, och försöker utnyttja sin dominerande ställning på marknaden för att sänka intresset för denna nya standard. Dessutom skulle Nvidia uppfattas som långsamma om de dröjde nästan ett år från det att ATI implementerade DirectX 10.1 i sina grafikkort tills Nvidia gjorde det samma.
DirectX utvecklas av Microsoft och den första versionen släpptes i slutet av 1995. De flesta spel på marknaden använder sig idag av denna standard istället för den konkurrerande OpenGL. DirectX 10.1 blev tillgängligt för användare i och med Service Pack 1 till Windows Vista i februari 2008. Nyheterna är främst funktioner gällande bildkvalitén, och via den nya standarden får utvecklare större kontroll över inställningarna.
Källa: Fudzilla.
För samtliga nyheter, se arkivet.
Geforce GTX 200 med 55 nanometersteknik lanseras i januari, detta avslöjar en kinesisk hårdvarusajt. Läs mer
Appels datorer har alltid ansetts som mycket säkra, i alla fall när det gäller att skydda sig från virus. Detta kan dock vara en sanning med modifikation. Läs mer
Den senaste drivrutinen till Radeon bjuder bland annat på prestandaförbättringar och buggfixar. Versionen har dock introducerat nya problem – användare rapporterar om blåskärmar. Läs mer
Användaren "cheeseshred" vann ett ett påkostat paket hårdvara och en resa till Dreamhack Winter. Från evenemanget rapporterade han till nyfikna läsare i SweClockers forum. Läs mer
Intel presenterar tre nya processorer. Samtliga för sockel 775. Läs mer
Knappt ett dygn har gått sedan Dreamhack stängde portarna för årets stora event. SweClockers avslutar bevakningen med bilderna som blev över. Läs mer
Japanska Pioneer visar upp ett första exemplar av en Blu-ray-skiva med utrymme för skyhöga 400 GB. Läs mer
Shuttle släpper en minimal dator med inbyggd skärm särskilt anpassad för övervakning. Läs mer
Förra året blev AMD ökända för den så kallade TLB-buggen i Phenom. Nu skriver hårdvarusajter att Intel Core i7 har liknande problem. SweClockers undersöker vad som egentligen stämmer. Läs mer
Grand Theft Auto IV släpps på onsdag till PC. Flera recensioner bekräftar att det krävs en kraftfull dator för att klara av den vackra miljön. Läs mer
Biltillverkaren BMW är först med att nyttja Microsoft pekskärmsteknik Surface i butiker och montrar. Läs mer
Svenska Qpad har tillsammans med de tyska hifi-experterna på Beyerdynamic lanserat ett gamingheadset utöver det vanliga. Läs mer


