Micro-soft, som var företagets ursprungliga namn, grundades 1975 av Bill Gates och Paul Allen. De två möttes på en privatskola i Seattle där de också för första gången kom i kontakt med datorer. Microsofts nuvarande VD, Steve Ballmer, har också varit med sedan ett tidigt skede av Microsoft då han lärde känna Bill Gates på universitetet Harvard under tidigt 70-tal.
Grunden till Microsoft lades 1975 då Bill och Paul började sälja en BASIC-tolkare till datortillverkaren Altair. Det skulle dock dröja nästan tio år från detta skede innan företaget påbörjade resan till toppen på allvar.

|
Windows 1.0
|
Dölj bildtext |
Den första versionen av Windows släpptes i slutet av 1985 och var långt ifrån en succé. Apple hade med Macintosh en betydligt bättre produkt och marknaden blev egentligen aldrig intresserad av Microsoft Windows innan version 3.0 släpptes 1990. Över 100 000 exemplar av Windows 3.0 såldes på endast två veckor.
Från version 3.0 Microsoft väg till väg till toppen varit spikrak. Med Windows 95 ända till dagens Windows Vista har Microsofts operativsystem varit mer eller mindre standard i persondatorer. Windows i kombination med programpaketet Office är receptet på Microsofts dominans i mjukvaruvärlden.

|
Bill Gates
|
Dölj bildtext |
Bill Gates intresse för datorer började på en privatskola i Seattle där han tidigt fick tillgång till datorer och kunde skriva enkla program på dem. Även om han kommer från en akademisk familj med en jurist till far och bankir till mor, var det alltså datorer som tidigt fångade hans intresse.
Under 70-talet och början av 80-talet granskade och optimerade Bill själv varenda rad kod som Microsoft skrev, men efter detta har hans roll inom företaget främst varit av strategiskt värde, även om han var med och skrev kod till Windows långt in på 90-talet.
Ett tydligt exempel på hans senare roll inom Microsoft ges av ett internt brev som skickades av Bill Gates till bland annat den ansvarige för Windows. Här kritiserar han på ett humoristiskt sätt operativsystemets användbarhet.
The first 5 times I used the site it timed out while trying to bring up the download page. Then after an 8 second delay I got it to come up.
This site is so slow it is unusable.
It wasn't in the top 5 so I expanded the other 45.
These 45 names are totally confusing. These names make stuff like: C:\Documents and Settings\billg\My Documents\My Pictures seem clear.
Från och med första juli 2008 kommer Bill Gates inte längre vara en del av Microsoft, utan kommer hädan efter att helt inrikta sig på den filantropiska verksamheten han har tillsammans med sin fru Melinda Gates. År 2000 grundades Bill & Melinda Gates Foundation och finansieringen till denna stiftelse har Bill till stor del skött själv genom att skänka åtskilliga tiotals miljarder dollar från sin egen förmögenhet.
Stiftelsens syfte och mål är att motverka extrem fattigdom i världen samt förbättra sjukvården världen över. Även om Bill tidigare aktivt varit en del av stiftelsen kommer han hädanefter att på heltid ägna sig åt den då han inte längre kommer jobba på Microsoft.
För att fortsätta få kallas stiftelse måste Bill & Melinda Gates Foundation skänka minst fem procent av sitt totala innehav per år. I detta fall betyder det att över 10 miljarder kronor måste ges bort till välgörande ändamål varje år. Det är i nivå med det bistånd Sverige totalt sett gav till mer behövande länder under 2007.
Många åsikter har framförts om Bill Gates och hur han tidigare betett sig i affärer och samarbeten. Men ingen kan någonsin ta ifrån honom vad han har åstadkommit under sina över 30 år på Microsoft.












