Nvidia och Intel sägs nu har kommit överens gällande ett utbyte av licenser för moderkortskretsar. Intel påstås ge Nvidia tillstånd att utveckla moderkortskretsar med stöd för Quickpath Interconnect (QPI) och i gengäld skall Intel få ge sina moderkort SLI-stöd, med ett litet förbehåll.
I och med den nya processor-arkitekturen Nehalem från Intel kommer sättet som processorn kommunicerar med övriga komponenter att förändras. Tidigare har detta skett via Front Side Buss (FSB) men i och med Nehalem byts denna ut till Quickpath Interconnect (QPI) som fungerar på ett helt nytt sätt. På så sätt gäller de äldre licenserna för FSB inte till QPI och tillverkare som vill ta fram moderkortskretsar måste söka nya tillstånd hos Intel. Fram tills nu har Intel inte godkänt Nvidias ansökan, men en lösning på detta sägs nu vara på väg.
Om Nvidia inte få tillstånd att tillverkare moderkortskretsar till Nehalem skulle det kunna leda till att det inte är möjligt att sammankoppla fler grafikkort via SLI. Detta då det bara är Nvidias egna moderkortskretsar som hitintills gjort detta möjligt.

Intel X58 och Bloomfield kommunicerar med QPI.
Enligt uppgift sägs nu Nvidia och Intel kommit överens både vad gäller QPI och SLI. Det hela handlar om ett utbyte där Nvidia får tillstånd att tillverka moderkortskretsar med stöd för QPI och i gengäld får Intel implementera SLI på åtminstone den kommande Intel X58-kretsen.
Ett krav från Nvidia är dock att Intel utrustar sina moderkortskretsar med stödkretsen Nforce 200. Denna kommer att sköta PCIe-kommunikationen mellan grafikkortet och nordbryggan. Lösningen inte den mest optimala då det blir ett steg ytterligare mellan grafikkorten och själva processorn. Men något positivt är att Intel X58 kommer att stödja både Nvidia SLI och ATI Crossfire, vilket gör att användaren helt fritt kan välja vilka grafikkort denna vill använda sig av.

Moderkort från Foxconn baserat på Intel X58.
Initialt är det bara server-versionerna och den mest exklusiva Nehalem-processorn kallad Bloomfield som kommer att använda sig av QPI. Lynnfield och Cleaksfield som också är två processorer baserade på Nehalem-arkitekturen kommer att vara riktade direkt till konsumentmarknaden och använda sig av den äldre FSB-kommunikationen. Om moderkortskretsarna från Intel till även de här processorerna kommer att få utrustas med SLI framgår inte av den information som idag finns tillgänglig.
De första Nehalem-processorerna skall lanseras sent i år. När konsumentprodukterna dyker upp på marknaden är ännu oklart då rykten säger att de kan bli något försenade.
Källa: TechConnect.
För samtliga nyheter, se arkivet.
Geforce GTX 200 med 55 nanometersteknik lanseras i januari, detta avslöjar en kinesisk hårdvarusajt. Läs mer
Appels datorer har alltid ansetts som mycket säkra, i alla fall när det gäller att skydda sig från virus. Detta kan dock vara en sanning med modifikation. Läs mer
Den senaste drivrutinen till Radeon bjuder bland annat på prestandaförbättringar och buggfixar. Versionen har dock introducerat nya problem – användare rapporterar om blåskärmar. Läs mer
Användaren "cheeseshred" vann ett ett påkostat paket hårdvara och en resa till Dreamhack Winter. Från evenemanget rapporterade han till nyfikna läsare i SweClockers forum. Läs mer
Intel presenterar tre nya processorer. Samtliga för sockel 775. Läs mer
Knappt ett dygn har gått sedan Dreamhack stängde portarna för årets stora event. SweClockers avslutar bevakningen med bilderna som blev över. Läs mer
Japanska Pioneer visar upp ett första exemplar av en Blu-ray-skiva med utrymme för skyhöga 400 GB. Läs mer
Shuttle släpper en minimal dator med inbyggd skärm särskilt anpassad för övervakning. Läs mer
Förra året blev AMD ökända för den så kallade TLB-buggen i Phenom. Nu skriver hårdvarusajter att Intel Core i7 har liknande problem. SweClockers undersöker vad som egentligen stämmer. Läs mer
Grand Theft Auto IV släpps på onsdag till PC. Flera recensioner bekräftar att det krävs en kraftfull dator för att klara av den vackra miljön. Läs mer
Biltillverkaren BMW är först med att nyttja Microsoft pekskärmsteknik Surface i butiker och montrar. Läs mer
Svenska Qpad har tillsammans med de tyska hifi-experterna på Beyerdynamic lanserat ett gamingheadset utöver det vanliga. Läs mer


