Med två "hotfixar" till Catalyst 8.10 erbjuder AMD bättre prestanda i Far Cry 2 och STALKER Clear Sky, utan att för den skull släppa en ny version av mjukvaran. Det lovas 3–14 procent kvickare bildfrekvens i Far Cry 2 och 6–30 procent bättre prestanda vid jakt på strålningsskadade varelser runt Tjernobyl.

Dessa optimeringar inkluderas i Catalyst 8.11, som precis dykt upp för nedladdning. Fler prestandaförbättringar än så är inte dokumenterade. Istället fokuserar AMD på ett gäng nya funktioner.

Den största nyheten är stöd för Hydravision under Windows XP. AMD beskriver funktionen som ett sätt att göra det enklare att organisera program med en eller flera skärmar. Exempelvis ger Hydravision tillgång till virtuella skrivbord.

En annan nyhet är att det nu går att kontrollera om ett spel eller ett program utnyttjar flera grafikprocessor. Den som använder Crossfire kan med ett knapptryck verifiera att spelet verkligen drar nytta av alla grafikkort.

AMD har även uppdaterad drivrutinen för Linux. Catalyst 8.11 klarar nu av att skala skärmytan till HDTV-upplösningar: 480i/p, 720p, 1080i samt 1080p ska fungera.

Som vanligt finns också ett gäng buggfixar inkluderade. Ett exempel är att Age of Conan inte längre gör skärmen blank under Windows Vista. En komplett lista över alla förändringar finns i dokumentet Release Notes (PDF).

Catalyst 8.11 är redo för nedladdning på AMD:s webbplats. Installationsfilen väger in på 30 till 60 MB beroende på operativsystem.