Linksys by Cisco WRT160NL heter en ny router med Linux under skalet. Produktens formgivning liknar andra routrar från företaget, med skillnaden att den nya modellen har R-SMA-uttag för externa antenner. Utöver fyra Ethernet-portar finns dessutom USB-anslutning som gör det möjligt att dela filer över nätverket från exempelvis en extern hårddisk. Anders Bohman, Linksys nordenchef, kommenterar lanseringen:
Vi har tidigare haft många framgångsrika Linuxbaserade enheter som WRT54GL och NSLU2i vårt sortiment. WRT160NL är nästa logiska steg som kombinerar Linux, 802.11n och USB-lagring. Vi ser WRT160NL som en värdig efterträdare till WRT54GL i takt med att marknaden övergår till 802.11n – som dessutom erbjuder lagringsfunktioner
Att Linux används som operativsystem antyder att det är möjligt att installera alternativa distributioner som OpenWRT eller DD-WRT. Avancerade användare kan då få tillgång till funktioner som inte erbjuds från fabrik. Varken OpenWRT eller DD-WRT stöder dock WRT160NL ännu, men detta kan komma att ändras framöver.
Specifikationer
4 st. 100 Mbit Ethernet
802.11n draft 2.0
400 MHz processor
8 MB flashminne
32 MB RAM
Storage Link-port (USB 2.0)
UPnPAV medieserver
Stöd för FAT16, FAT32 och NTFS (både läsa/skriva)
Anslutning för 2 st. R-SMA-antenner
Linksys nya router finns redan i butiker och kostar som lägst inklusive moms.