Grafikkort har en tendens att bli större och större, åtminstone sett till de senaste årens utveckling. Nya Radeon HD 5870 är inget undantag och sedan de första bilderna läckte ut på nätet har oroliga entusiaster i uppgraderingstankar bekymmersamt räknat pixlar för att försöka ta reda på de exakta måtten.
Nu står det klart att Radeon HD 5870 mäter 280 millimeter från den bakre täckplåten till den inre änden. Det betyder att nykomlingen växt med cirka tre centimeter från den föregående generationens Radeon HD 4870 och att modellen är närmare en centimeter längre än konkurrentens Geforce GTX 285, som också innehåller en ensam GPU.
En av orsakerna till de större måtten är att det nya grafikkortet har avgasrörsformade insug i den inre änden som sticker ut en bit och kräver extra utrymme. Detta gäller dock endast för AMD:s referensmodell och det är möjligt att partnertillverkare har andra, mindre skrymmande, lösningar på väg.
Fler mått på grafikkort finns i SweClockers forum.