För den som inte nöjer sig med Nvidias referensdesign finns alternativ. Ett av dessa är Gigabytes nya Geforce GTX 670 med kylaren Windforce 3X, som nu får bekänna färg i testlabbet.
Den som planerar att uppgradera till Nvidias nedskalade Kepler har en mängd alternativ att välja bland. Utöver den inte så lyckade referensdesignen presenterade partnertillverkarna flera skräddarsydda modeller redan på lanseringsdagen. En av dessa är Gigabyte med Geforce GTX 670 OC Windforce 3X.
I SweClockers testlabb plockar Emil Björklund fram skruvmejseln och bjuder på en grundlig genomgång av Gigabytes nya grafikkort, givetvis komplett med prestandatester och överklockningsresultat.
| Gigabyte GTX 670 OC WF 3X | Geforce GTX 670 | |
|---|---|---|
| GPU | GK104 | GK104 |
| CUDA-kärnor | 1 344 st. | 1 344 st. |
| Minnesbuss | 256-bit | 256-bit |
| Minnesmängd | 2 GB | 2 GB |
| Minnestyp | GDDR5 | GDDR5 |
| GPU-frekvens | 980 MHz | 915 MHz |
| Turbofrekvens | 1 059 MHz | 980 MHz |
| Minnesfrekvens | 6,0 GHz | 6,0 GHz |
| Strömförsörjning | 6+8-pin | 6+6-pin |
| Anslutningar | 2x DVI, HDMI, DP | 2x DVI, HDMI, DP |
Gigabyte väljer att skaka om rejält i specifikationslistan, med extra strömförsörjning och uppskruvade frekvenser. Kretskortet kommer närmast från Geforce GTX 680, och GPU-frekvens samt turbo landar på 980 MHz repsektive 1 059 MHz.
Själva grafikkortet liknar inte alls Nvidias variant av Geforce GTX 670, vilket knappast är en överraskning då modellen baseras på referenskretskortet för mer påkostade Geforce GTX 680. Kylningen sköts av tre 80 mm-fläktar, och konstruktionen ockuperar två kortplatser med en längd på cirka 27 centimeter.
Där både GTX 670 och GTX 680 i Nvidias version har 6+6-pins PCI Express utökar Gigabyte till 6+8-pins. Det ger teoretisk möjlighet för kortet att hämta in mer ström, vilket öppnar upp för bättre överklockning. När det gäller anslutningar har båda varianterna dubbla DVI, HDMI samt fullstor Displayport.
Med kylaren avmonterad blottas Geforce GTX 670-kretsen, omgiven av 2 GB GDDR5-minne. Här syns också att Gigabyte bättrat på strömförsörjningen till 5+2 faser, samt monterat en extra kylfläns för att hålla temperaturerna nere. Notervärt är också stabiliseringsramen i metall, vilken ska motverka att grafik- eller moderkort skadas vid till exempel transport.
Själva Windforce 3X-kylaren bjuder på tre rejäla värmeledningsrör i direktkontakt med grafikprocessorn, vilka leder ut värmen i två kylflänsar av aluminium. Gigabyte ser även till att minnet hålls svalt, en trevlig bonus som inte är helt självklar för grafikkort i GTX 600-serien.
I kylflänsarna ruvar dessutom företagets färska Triangle Cool-teknik. Som namnet antyder handlar det om triangelformade metallbitar, där teorin är att luften ska ledas undan med minska turbulens, bättre värmeavledning och lägre ljudnivå.
| Komponent | Modell |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7 3960X @ 4,0 GHz |
| Moderkort | Asus Rampage IV Extreme |
| Minne | 16 GB Corsair Vengeance, 1 600 MHz, 9-9-8-24 |
| Grafikkort |
|
| Hårddisk | Crucial M4 256 GB |
| Nätaggregat | Antec High Current Pro 1 200 W |
| Skärm |
|
| Operativsystem | Windows 7 Professional 64-bit |
Mjukvaran som används är alltid de senaste WHQL-certifierade drivrutinerna som finns tillgängliga vid testtillfället för respektive komponent om ej annat anges. Relevanta versioner och annan information noteras nedan.
| Applikation | Användning |
|---|---|
| Battlefield 3 | DICE senaste Battlefield-titel bjuder på både DirectX 11-grafik och tung fysik. |
| Anno 2070 | Futuristiskt strategispel med imponerande detaljerad grafik för genren. |
| Unigine Heaven | Syntetiskt test med framför allt tesselering i fokus. |
| Metro 2033 | Grafiktungt spel med DirectX 11 och tesselering på menyn. |
Överklockning av grafikkort är normalt ganska rakt på sak, med tydliga frekvensreglage och inställningar för spänningar. Med Geforce "Kepler" och funktionen Turbo Boost ändrar dock Nvidia på spelreglerna, och gör det hela lite klurigare.
Där grafikkort normalt har en standardfrekvens har Geforce GTX 600-serien även ett turbospann, och överklockningen modifierar samtliga parametrar. Förutom det finns även ett reglage för kontroll av maximala strömförbrukningen, vilket kan ändras från normalläget 100 till ett högre värde. Det sistnämnda styr i korthet hur ofta och när kortet kliver upp i turboläget.

Gigabyte GTX 670 OC kommer med relativt blygsamma frekvenser från fabrik, betydligt mer finns dock att hämta för den överklockande entusiasten. Slutresultatet landar på 1 107 MHz för grafikprocessorn, 13 procent över originalvärdet och 21 procent över Nvidias referensnivå. Det innebär hela 1 315 MHz maximal turbo, samtidigt som minnet hänger med en bra bit över 7 GHz.
| GPU-frekv. | Nominell turbo | Max turbo | Minnesfrekv. | |
|---|---|---|---|---|
| Gigabyte 670 WF | 980 MHz | 1 059 MHz | 1 189 MHz | 6 008 MHz |
| Gigabyte 670 WF (OC) | 1 107 MHz | 1 185 MHz | 1 315 MHz | 7 200 MHz |
| Nvidia GTX 670 | 915 MHz | 980 MHz | 1 058 MHz | 6 008 MHz |
| Nvidia GTX 670 (OC) | 1 015 MHz | 1 080 MHz | 1 185 MHz | 6 968 MHz |
| Asus 670 DCII TOP (OC) | 1 067 MHz | 1 145 MHz | 1 250 MHz | 7 100 MHz |
| Zotac 670 AMP! (OC) | 1 168 MHz | 1 246 MHz | 1 258 MHz | 7 008 MHz |
Jämfört med tidigare testade modeller visar Gigabyte GTX 670 OC framförtterna rejält. Med överklockning lägger modellen både Asus och Zotac bakom sig, samtidigt som referensvarianten är hopplöst på efterkälken.
Med trevliga frekvensökningar i bagaget efter vår överklockningssession har det blivit dags att kika på lite prestandasiffror. Kortet ställs mot resultaten från Nvidia Geforce GTX 680, övriga varianter av Geforce GTX 670, samt Radeon HD 7970. Samtliga prestandatester körs både i standardfrekvens och med överklockning på plats.
I syntetiska Heaven presterar Gigabyte GTX 670 OC bra. Slutpoängen är markant högre än referensmodellen, samtidigt som Geforce GTX 680 ligger inom räckhåll. Med överklockning är det dock andra bullar, där både Asus och Zotacs modeller får se sig besegrade.
Mönstret återkommer i speltersterna. Gigabyte GTX 670 OC presterar bättre än referensmodellen, men ligger aningen efter varianterna från Asus och Zotac. Med överklockning på plats är dock ställningarna omvända, med tydliga fördelar till Gigabytes grafikkort.
Gigabyte har satsat på rejäl strömförsörjning, vilket märks i tabellen för energiförbrukning. Vid standardfrekvenser landar modellen i samma region som Geforce GTX 680, och vid överklockning drar grafikkort jämnt med AMD Radeon HD 7970 i standardfrekvenser.
Temperaturmässigt landar Gigabytes modell mellan tidigare testade Asus och Zotac. Kylaren presterar markant bättre än Nvidias standardlösning.
Även när det kommer till ljudnivå handlar det om fina resultat för Gigabyte GTX 670 och Windforce-kylaren, vilken endast behöver köra fläktarna i cirka 40 procents hastighet. Värdena som ramlar in är i klass med omtalade Asus DirectCU II, och i samma region som betydligt sämre Radeon HD 7770. Det innebär mycket tyst drift, även vid tung belastning.
Nvidias referensmodell av Geforce GTX 670 är inte mycket att hänga i granen, vilket ger partnertillverkarna ett gyllene tillfälle att glänsa. Trots att butikshyllorna i många fall ännu gapar tomma har en uppsjö varianter lanserats, där framför allt förbättrad kylare ligger i fokus.
Gigabyte satsar på senaste revisionen av populära Windforce 3X, tillsammans med ett mer påkostat kretskort signerat Geforce GTX 680. Trots svala frekvenser från fabrik är resultatet är alldeles utmärkt, med rekordhög överklockning och tyst drift som främsta argument.

Cirkapris vid publicering: 3 800 kronor
Lägsta pris:
Copyright © 2000 - 2013 SweClockers AB. Allt innehåll tillhör SweClockers ®.
Citering är tillåten om källan anges. Vi reserverar oss för eventuella informationsfel.