Teori

Många olika parametrar ska vägas in vid bedömning av en nätdel. Därför kommer vi på den här sidan snabbt gå genom ett par olika aspekter och begrepp som kan vara bra att känna till.

ATX12V och EPS12V

En modern PC-nätdel har utspänningarna 3,3 V, 5 V och 12 V, samt -12 V, 5 V SB (standby). Det finns gränsvärden och rekommendationer för hur strömfördelningen mellan de olika utspänningarna bör fördelas i Intels ATX-specifikation. Den senaste versionen är skrivande stund ATX12V 2.3. Bland annat säger den att variationer på utgångsspänningarna måste hålla sig inom ±5 procent.

En klar trend sedan version 1.0 av standarden är att effektkravet på 12 V ökat. Det är rimligt med tanke på att både processorer och dagens kraftfulla grafikkort använder den i stor utsträckning. Sedan ATX12V 2.0 har det rekommenderats att det finns ytterligare 12 V-linor om 12 V-strömmen överstiger 18 A. Detta är främst för att tillgodose säkerhetsföreskrifterna i UL 60950 om maximalt 240 VA genom varje enskild strömkabel. Denna rekommendation har dock slopats i och med ATX12V 2.3, vilket innebär att allt fler tillverkare har gått tillbaka till en enskild 12 V-lina.

Många av dagens nätdelar följer förutom ATX-standarden även SSI-standarden EPS12V som beskriver nätdelar lämpliga för mindre servrar. Senaste versionen är 2.92. I jämförelse med ATX12V specificerar EPS12V-standarden att en 8-pins 12 V-kontakt ska finnas tillgänglig på nätdelen för strömmatning till CPU:n. Sedan ett par år tillbaka har det blivit allt vanligare med 8-pins-kontakter på moderkort utanför servermarknaden, vilket gör att allt fler konsumentnätdelar utrustas med denna kontakt.

Man bör ta sig en noggrann titt på hur den angivna effekten är fördelad mellan utspänningarna innan man köper sin nätdel. Tillverkarna gör inte uppgiften lättare, eftersom de angivna effektuppgifterna ibland inte är maximal kontinuerlig uteffekt, utan enbart ”peak”-effekt (maximal belastning under en kort tid). Hur begreppet peak definieras skiljer dessutom. Även vilken temperatur som tillverkaren använder när de specificerar sin nätdel kan skilja; maximal uteffekt minskar med ökad temperatur. Kryddar tillverkaren specifikationerna med olika tveksamma angivelser bör man tänka till både en och två gånger innan man slår till.

Effektfaktor och PFC

Effektfaktor (Power Factor, PF) och effektfaktorkorrigering (Power Factor Correction, PFC) är komplicerade begrepp som kräver en del kunskaper i ellära för att förstå.

Förenklat kan man säga att effektfaktorn är ett mått på fasvridningen mellan ström och spänning. En effektfaktor på 1 är idealt, då är spänning och ström helt i fas. Det ligger framförallt i kraftbolagens intresse att hålla effektfaktorn nära 1 eftersom förlusteffekter i elnätet då minimeras. För hemanvändare kan det också vara positivt, speciellt om man använder en UPS då dess prestanda påverkas negativt vid en lägre effektfaktor.

I okompenserade ATX-nätdelar är lasten kapacitiv, vilket gör att effektfaktorn kan bli ungefär 0,6–0,7. Denna kan förbättras på olika sätt. Enklaste sättet är att faskompensera nätdelens kapacitiva last med en spole (passive PFC). Det är ett minimikrav inom EU för switchade nätdelar över 75 W såsom dessa. Passive PFC användes främst för ett par år sedan i nätdelarnas budgetsegment, då tekniken helt enkelt är billigare att tillverka.

Faskompensering med passiva komponenter.
Dölj bildtext

De flesta nätdelar i dagsläget använder dock istället aktiva komponenter för att skapa en nära resistiv last (active PFC). Det gör att effektfaktorn hamnar mycket nära 1, men i regel minskas nätdelens verkningsgrad något.

databas img_1552 natdelar
Faskompensering med aktiva komponenter.
Dölj bildtext

Det man bör lägga på minnet är att en högre effektfaktor inte medför högre verkningsgrad, men är positivt av andra orsaker.

Verkningsgrad

Högre verkningsgrad medför inte bara att strömförbrukningen sänks. Eftersom mindre effekt går förlorad och blir värme inuti nätdelen krävs inte lika kraftfull kylning vilket gör att ljudnivån kan sänkas. De senaste åren har högre verkningsgrad blivit ett starkt försäljningsargument bland nätdelstillverkarna, samtidigt som kraven i ATX12V-standarden ökat. Vid en typisk belastning kring 50 procent av den maximala kräver ATX12V 2.3 en verkningsgrad på 72 procent, men rekommenderar 80 procent.

På senare tid har även en ny certifierings-process uppkommit för att bedöma nätdelars verkningsgrad. 80 Plus-märkningen utförs av en oberoende organisation som mäter de inskickade nätdelarnas verkningsgrad vid tre olika laster. Beroende på verkningsgrad får de olika modellerna olika graderingar, där 80 Plus är den lägsta och 80 Plus Platinum den högsta för konsumentnätdelar. Minimikravet för att få en 80 Plus-märkning är en verkningsgrad på minst 80 procent vid samtliga testlaster samt en effektfaktor på minst 0,9 vid maximal belastning.

Belastning20%50%100%
80 PLUS80%80%80%
80 PLUS Bronze82%85%82%
80 PLUS Silver85%88%85%
80 PLUS Gold87%90%87%
80 PLUS Platinum90%92%89%

Rippel och brus

Rippel och brus är störningar på utgångsspänningen som enklast undersöks med hjälp av ett oscilloskop. Kravet på maximalt rippel och brus i ATX12V 2.3 är 120 mVt-t (topp till topp) för 12 V och -12V, och 50 mVt-t för övriga utgångsspänningar.

I ATX-nätdelar hittar man ofta rippel, överlagrad växelspänning, som härstammar från arbetsfrekvensen hos nätdelens inbyggda pulsbreddsmodulator. I många nätdelar kan man dessutom hitta en överlagrad 100 Hz-komponent som härrör från elnätets frekvens på 50 Hz.

220

Xbox One innehåller svagare grafikdel än PS4

Sony och Microsofts kommande spelkonsoler bygger båda på x86-baserade processorer från AMD, men Microsoft väljer en betydligt svagare grafikdel med 33 procent färre beräkningsenheter. Läs mer

73

Google klättrar på listan över världens mest värdefulla varumärken

För tredje året i rad rankas Apple som världens mest värdefulla varumärke. Google är ny tvåa medan Microsoft tappar. Läs mer

45

AOC säljstartar 24-tummare med 144 Hz uppdateringsfrekvens

Hög uppdateringsfrekvens och endast en millisekunds responstid är receptet bakom en ny gamingskärm från AOC, som är särskilt framtagen för datorspelare. Läs mer

31

Intel och AMD tappar

Tillväxten bland mobila enheter ger Qualcomm, Samsung och Nvidia en skjuts på processormarknaden medan x86-aktörerna tappar. AMD trillar ned från andra till fjärdeplats. Läs mer

277

Xbox One mot Playstation 4 i hårdvara

Microsoft och Sony ställer upp med två nya muskelpaket inför höstens stora batalj på konsolfronten, men vilken maskin är egentligen kraftfullast? Här är vad som hittills är känt. Läs mer

106

Battlefield 4 släpps den 29 oktober

  • Spel
  • 2013-05-21 22:00

Det blir en sprängfylld höst för alla spelgalningar därute. Nu avslöjar EA DICE att Battlefield 4 släpps den 29 oktober, och inte enbart till dagens spelmaskiner. Läs mer

155

Microsoft tillkännager Xbox One

  • Spel
  • 2013-05-21 21:03

Mycket riktigt tar Microsoft upp kampen mot Playstation 4 och lanserar en uppföljare till Xbox 360. Nya Xbox One handlar dock inte enbart om spel utan även om tv, film och underhållning. Läs mer

618

Kvällsvaka: Lanseringen av nya Xbox

  • Spel
  • 2013-05-21 16:36

Klockan 19:00 svensk tid inleds kvällens videosändning från Microsofts lansering av nya Xbox. Följ händelserna live i SweClockers forum. Läs mer

21

Flickr uppdateras med en terabyte gratis lagring

Yahoos bilduppladdningstjänst Flickr får en ny design och stöd för videoklipp i 1080p. Samtidigt får alla en terabyte gratis lagringsutrymme. Läs mer

38

Samsung gör 13,3-tumsskärm med 3 200 x 1 800 pixlar

Högupplösta skärmpaneler tillkännages på löpande band och senast ut är Samsung, som presenterar en 13,3-tummare med upplösningen WQXGA+. Läs mer

32

Tre vinner chassin i Corsairs gravyrtävling

  • Tävlingsresultat
  • 2013-05-21 14:37

SweClockers medlemmar röstar fram tre vinnare, som kan se fram emot varsitt Obsidian 350D med egendesignad gravyr av moddaren Wolverine. Läs mer

95

Microsoft tillkännager nästa generation Xbox klockan 19:00

  • Spel
  • 2013-05-21 13:30

Om bara några timmar presenterar Microsoft uppföljaren till Xbox 360, en ny spelkonsol som ska möta Playstation 4 och Wii U i julhandeln. Läs mer

58

Ultra HD-paneler prispressas i Kina

Högupplösta tv-apparater med 4K-upplösning är högt prissatta produkter i den större delen av världen, men i Kina är priserna endast 10 procent högre än Full HD. Läs mer

44

Asus förbereder Zenbook Infinity

Taiwanesiska Asus lyfter på locket och lockar med en ny Ultrabook till Computex. Bland nyheterna nämns ett chassi i glas och aluminium med ultratunn profil, samt antydan om hög upplösning. Läs mer

Sök jobb