Komplett kommenterar höstens leveransproblem Sida 1 av 1

Hårdvara 2007-12-25

Skribent Herman Ulltin

Intervju

Hej! Du får gärna börja denna intervju med att presentera dig själv samt din position på Komplett.

– Mitt namn är Sebastian Knapp, marknadschef för Komplett.se och jag har jobbat i bolaget sedan 2003.

Komplett har ökat sin försäljning väldigt mycket här i Sverige det senaste året. Vad tror du att detta har berott på?

– Det är en mängd orsaker, men de viktigaste får nog vara att vi har en affärsmodell och ett erbjudande som faller en större mängd människor i smaken. Vi lyssnar så mycket som möjligt på hur vi uppfattas som företag och försöker, där vi kan, anpassa oss efter rådande önskemål och behov. Marknadens tillväxt som helhet och dagens högkonjunktur gynnar givetvis oss det med!

Komplett har fått väldigt mycket negativ kritik i Sverige men också i Norge på grund av långa leveranstider den senaste tiden. Är detta en effekt av det nya lagersystemet som implementerats i Norge?

– Jag kan inte annat än att bara svara ”ja” på den frågan. Tyvärr blev implementeringen av lagersystemet inte så smärtfri som vi hade önskat.

Ni ökade trots lagersystemsbyte era inkomster med 28 procent under tredje kvartalet detta år jämfört med samma period förra året. Vad tror du att den stora ökningen beror på?

– Delvis beror det på organisk tillväxt, men uppköpet av Inwarehouse står givetvis även för en väldigt stor del av den totala ökningen.

Är Kompletts nya huvudlager i Norge tekniskt avancerat jämfört med era konkurrenters?

– Vi är inte ensamma om lösningen, men vi ligger väldigt långt fram om man ser på våra konkurrenter.

Systemet som sådant är mycket intressant att observera och att se robotarna glida runt och plocka ordrar helt på egen hand, att detta går på band till nästa station som monterar emballage (ihopvikning av kartonger), klistrar fast fraktsedlar och säkrar produkterna för leverans. Bortsett från att det är kul att stå och se på, innebär systemet i praktiken att vi får en väsentligt ökad kapacitet att hantera fler ordrar. Detta ger i förlängningen ännu bättre leveranstider för slutkund.

Finns det några siffror på hur mycket det nya lagersystemet kostade?

– Cirka 50 miljoner kronor.

Under tredje kvartalet sammanfogades kundtjänstavdelningarna på Inwarehouse och Komplett till Kompletts nuvarande lokaler i Göteborg. Hur gick detta praktiskt?

– Att slå samman våra kundserviceavdelningar på kort tid på en och samma yta har varit en stor utmaning. Med den erfarenhet vi har nu skulle vi däremot genomfört det något annorlunda för att få en mindre belastning på vår personal samt bibehålla en hög service mot våra kunder.

En del av den personal som tidigare jobbade i Stockholm valde att flytta med till Göteborg. Detta tillsammans med en gedigen utbildning i början på kvartalet har gjort att avdelningen nu fungerar optimalt.

November och december är två av de starkaste månaderna på året försäljningsmässigt. Hur har Komplett laddat upp för detta?

– Vi har givetvis laddat lagret med några av julens förväntade storsäljare och har även beslutat oss för att ha förlängda öppettider på kundservice och i hämtbutikerna. Vi har även öppet köp på varor inhandlade under december så att man kan känna sig säker i sitt köp. Detta kommunicerar vi redan idag via de mediekanaler vi använder oss av.

Konkurrensen hårdnar i hela Norden bland återförsäljare; fler företag går efter Komplett-modellen med huvudlager i ett land och lokala webbsajter (två exempel är Shg.biz och Netshop). Vad gör Komplett för att behålla försprånget?

– Även om vi finns representerade i ett flertal länder ser vi det som mycket viktigt att ha ett lokalt fokus och kunna anpassa sig efter rådande marknadsvillkor i det land man opererar i. Att centralisera vissa funktioner och göra större investeringar över landsgränserna, såsom just lagerombyggnationen är andra konkurrensfördelar som vi givetvis kommer att dra nytta av.

Andra vägar kan vara att göra förvärv inom vissa områden där vi önskar stärka upp vår position. Inwarehouse är ett exempel på ett företag som är väldigt duktigt på hemelektronik och försäljning till företag. Vi kompletterar varandra mycket bra.

Representanter för Komplett har inte hjälpt våra läsare i forumet med Komplett-relaterade frågor sedan i augusti, kommer ni komma tillbaka?

– Att vi varit helt borta från forumet stämmer väl egentligen inte. Att vi sedan inte varit närvarande i den grad vi önskar gällande svar beror helt enkelt på att vi under en period haft det mycket hektiskt och varit tvingade att fokusera på att få att få fart på de många olika projekt som löpt under hösten/vintern och försökt gå ut med mer generell information, exempelvis i samband med lagerombyggnaden.

Här ser vi på alternativa lösningar för att bättre kunna serva med svar via exempelvis SweClockers i framtiden. Vi vet att det är uppskattat och tycker det är extremt kul att komma i direktkontakt med våra kunder i sitt ”naturliga element”. Vill också passa på att säga att de allra flesta frågor kan lösas via kontakt med våra serviceavdelningar.

Nedan syns en film som visar hur det nya huvudlagret i Norge ser ut.

Om man surfar in på Inwarehouse känns det nästan som en ny e-butik jämfört med den gamla. Vad har hänt på Inwarehouse webbplats sedan ni köpte upp dem i våras?

– Nja – den stora designförändringen genomfördes under hösten 2006 och innan uppköpet ägde rum, men visst hände det en hel del då. Idag är Inwarehouse en av Sveriges populäraste e-handelsportaler, vilket även nomineringen till Sveriges bästa sajt visar. Detta är givetvis väldigt kul för bolaget!

Kompletts uppköp av andra aktörer de senaste året har varit omfattande. Kan vi förvänta oss vidare uppköp av flera konkurenter i framtiden?

– Vår ambition är att bli den ledande e-handelsaktören i Europa och är därför inte främmande för fler uppköp framöver. Dessa kan tillföra ny kunskap till bolaget och nya erbjudanden till våra kunder. För den svenska marknaden gäller dock att vi den närmaste tiden fokuserar på den sammanslagningsprocess vi har pågående tillsammans med Inwarehouse.

Sist men inte minst, tack för intervjun och lycka till i framtiden.

– Tack själva – det var verkligen kul att vara med!



För samtliga recensioner, se arkivet.

16 gigabyte i en enda minnesmodul

Minne Igår 20:36

Minnestillverkaren Hynix har under Intel Devloper Forum visat upp en minnessticka som rymmer 16 gigabyte data. Med hjälp av specialkretsar från MetaRAM går det att klämma in hela 160 GB RAM i en enda dator. Läs mer

SweClockers semestertävling avgjord

Tävling Igår 14:04

Att tävla är en populär sysselsättning bland SweClockers medlemmar. Denna gång var det den taiwanesiska datorjätten Asus som stod för priserna, och mycket riktigt handlar det om påkostade prylar. Tre paket med högpresterande grafikkort och moderkort hittar nya ägare. Läs mer

Första bilderna på moderkort för Havendale

Moderkort Igår 08:47

Hösten 2009 lanserar Intel processorn Havendale, en modell med integrerat grafikkort. Nu har det dykt upp fotografier på ett moderkort för hybridprocessorn. Läs mer

Fyra grafikkort med Gigabytes Core i7-moderkort

Moderkort 2008-08-20 17:18

I takt med att lanseringen av Intel Core i7 närmar sig dyker det upp fler moderkort med stöd för den nya processorn. Gigabytes variant klarar av hela fyra grafikkort på en och samma gång. Läs mer

Nästa Serial-ATA dubbelt så snabb

Lagring 2008-08-20 10:11

Nästa version av lagringsgränsnittet Serial-ATA kommer att fördubbla överföringshastigheten. Namnet är logiskt nog SATA 6 Gbit/s Läs mer

Radeon HD 4600 i fler versioner

Grafikkort 2008-08-19 22:35

Den senaste veckan har det knappt gått en dag utan att det dykt upp ny information om AMD:s kommande Radeon HD 4600. Denna gång börjar listan bli komplett. Läs mer

Växlingsbara grafikdelar i Centrino 2

Plattform Igår 20:10

Den som köper en bärbar dator har tvingats välja mellan ett snabbt men strömslukande separat grafikkort eller en långsam men energisnål integrerad variant. Med hjälp av ny teknik i Centrino 2 ska det nu vara möjligt att få det bästa av båda världar. Läs mer

Catalyst 8.8 – Hybrid Graphics för Windows XP

Grafikkort Igår 09:44

AMD har släppt en ny version av drivrutinsfamiljen Catalyst till grafikkortsserien Radeon. Som vanligt handlar det om nya funktioner och en mängd buggfixar. Läs mer

Intel Core i7 överklockar automatiskt

Processorer 2008-08-20 19:15

Den intressantaste nyheten som hittills dykt upp under Intel Developer Forum handlar om Nehalems turbofunktion. Genom att avaktivera processorkärnor som inte används kan hastigheten skruvas upp, samtidigt som strömförbrukningen minskar. Läs mer

Intel visar upp blixtsnabb SSD-lagring

Lagring 2008-08-20 16:13

Intel Developer Forum har precis gått av stapeln i San Fransisco, USA. En av de första nyheterna är att Intel planerar att lansera högpresterande solid state-enheter.
Läs mer

Minimala moderkort med potential

Moderkort 2008-08-20 08:50

Små datorer med kraftfull prestanda i 3D-grafik – det är framtiden enligt två välkända moderkortstillverkare. DFI ger Crossfire till mATX och VIA vill se bra grafikkort på ännu mindre moderkort. Läs mer

Hypertransport 3.1 utmanar Intel Quickpath

Plattform 2008-08-19 20:19

AMD har utvecklat en ny version av kommunikationsbussen Hypertransport. Uppdateringen är ett direkt svar på Intels Quickpath, som dyker upp i plattformar avsedda för Core 2 i7. Den nya bussen ger en del ledtrådar om framtida produkter från AMD. Läs mer

Sök

SweClockers.com




Månadens mellanklassdator

Månadens mellanklassdator

DATORER
2008-08-18

Höstens grafikkort

Höstens grafikkort

GRAFIKKORT
2008-08-12

Månadens budgetdator

Månadens budgetdator

DATORER
2008-08-07

Cyber Snipa Stinger mot Nzxt A

Cyber Snipa Stinger mot Nzxt A

KRINGUTRUSTNING
2008-08-04

Zalman Trimon ZM-M220W

Zalman Trimon ZM-M220W

MONITORER
2008-07-23

Asus MA3850M

Asus MA3850M

GRAFIKKORT
2008-07-17

Sex moderkort med Intel P45

Sex moderkort med Intel P45

MODERKORT
2008-07-11