Efter en tids väntan blev det till slut dags för Valves Steam OS att äntra fler enheter än företagets egna handhållna speldator Steam Deck. Att det var på väg visste vi redan men det var i samband med lanseringen av Legion Go S det äntligen blev dags.

Min entusiasm för handhållna speldatorer tog sin fart efter att jag slog till på en Steam Deck och sedan dess är jag frälst och helt övertygad om formatets fullkomlighet. Visst, beräkningskraften i den handhållna maskinen är begränsad – batteritiden likaså. Men vad gör det när det finns möjlighet att bränna av en Cyberpunk-sejour på flyget till Taiwan?

calle cirkel.png

Calle Vahlberg är testredaktör på SweClockers och har tillbringat ett decennium med att bygga datorer hos återförsäljare. När han inte grottar ner sig i resultatsiffror från grafikkorttester nördar han ned sig i det mesta som fångar hans öga, som bland annat hårdvara, spel, plastmodeller, fotboll och tung rockmusik.

Jag blev därför inför lanseringen av Asus ROG Ally helt till mig av specifikationerna på förhand. Bättre skärm, mer beräkningskraft och en nättare formfaktor. När vi till sist fick ett exemplar att testa blev dock besvikelsen stor. Inte på hårdvaran, som i min mening fortfarande är fenomenal, utan för att den kör Windows 11 som är i det närmsta användarfientligt – ännu mer så på en handhållen maskin.

Windows är ett sänke

Oavsett om det finns lager ovanpå Windows som gör upplevelsen mer lättnavigerad med handkontroll är det fortfarande extremt klumpigt att försöka ta sig runt i Windows när du ska in i kontrollpanelen eller göra uppdateringar.

Trots betydligt mer kompetent hårdvara och färre begränsningar vad gäller vad som kan installeras blev ROG Ally-enheten allt som oftast liggande i förmån för den långsammare men betydligt smidigare och mer lättanvända Steam Deck. I alla fall fram tills nu när det äntligen går att installera på fler enheter utan alltför mycket friktion.

Ally-09.jpg

Med Steam OS blir ROG Ally en roligare maskin.

Såklart är det dock värt att lyfta att du i dagsläget behöver en plugin för att kunna styra strömbudgeten på styrkretsen och RGB-belysningen, det är dock ett litet pris att betala för den kraftigt förbättrade upplevelsen. För det är just en kraftig förbättrad upplevelse vi har att göra med, på i princip alla plan.

Bättre batteritid, en användarvänlig upplevelse i grunden utformad för formatet, samt ett operativsystem som inte känns som att det aktivt motarbetar dig. Istället för att spendera några minuter på att försäkra sig om att det inte finns massa uppdateringar vid uppstart är jag istället igång och spelar nästan direkt vid uppstart.

Framtiden

Precis samma dag som jag skriver det här dyker det upp rykten och indikationer från Microsoft att deras egen handhållna Xbox läggs på is för att istället fokusera på tredjepartsmaskiner. Därtill ska megabolaget satsa stort på att anpassa operativsystemet för att fungera bättre på just handhållna enheter. Såklart är detta välkomna nyheter men jag förhåller mig dock fortsatt skeptisk till om det kommer att göra upplevelsen bra, snarare tippar jag att det kommer ligga närmre alternativet "mindre dåligt".

De kommer undan med en undermålig användarupplevelse.

Precis som min kollega Fredrik tror jag att Windows lever på lånad tid som det enda alternativet för den som vill spela utan för många kompromisser. I dagsläget är känslan att de kommer undan med en undermålig användarupplevelse i många fall för att folk är vana och att alternativet har för många brister.

Med Steam OS på min ROG Ally känns det som att i mindre utsträckning behöver agera med min handhållna dator enligt ett invant beteendemönster som inte alltid är optimalt. Istället flyter det på smidigt, är logiskt uppbyggt och känns fräscht. När samma upplevelse flyttar in på skrivbordet kommer jag stå i första ledet för att uppgradera mig.

Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.