Spelar upp videos på andra skärmen, videon buffrar enormt.

Permalänk
Medlem

Spelar upp videos på andra skärmen, videon buffrar enormt.

Hejsan, köpte en ny dator för ett tag sen (DATORSPECS) Allt flyter på bra med spel osv. Inget lagg i något spel jag spelar.

However, när jag t.ex spelar dota och kollar på en stream samtidigt på den andra skärmen (ej huvudskärm) så buffrar det och laggar satan. Har jag den på huvudskärmen så händer det aldrig.

Likadant med youtube, har jag musen på sjävla spelmenyn i youtube (där du kan pausa och välja hur långt in i videon du vill kolla osv) så stannar den och buffrar o har sig otroligt ofta. Youtube-fenomenet händer ofta på main-skärmen med.

Sitter på 100/100 fiber, första skärmen är 144hz benq, andra är en 60hz benq. Hade aldrig detta problemet med min förra dator. Kan tillägga att jag överklockat processorn till 4.5GHz.

Vet inte vad jag ska lägga denna i för forum, då jag inte vet om det är fel på något i datorn eller skärm osv. Vad kan felet bero på?

Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

Rensa cache på webbläsaren och flusha dns (ipconfig /flushdns).
Det är mer en nätverksfråga det här än något med skärmen.
Testa att byta (under en kort tid) till googles dns (8.8.8.8)

Permalänk
Medlem

@Gurk: Tack för svar, redan gjort det och det har inte hjälpt tyvärr..

Permalänk
Medlem
Skrivet av addeeeT:

@Gurk: Tack för svar, redan gjort det och det har inte hjälpt tyvärr..

Kör du trådlöst? Testa med kabel.
Testat annan webbläsare?
Får du ut vad du ska på nätverket om du kontrollerar mot bredbandskollen?