| Intel i7-8700 @ 3.2 GHz | Palit RTX 3080 10 GB | HyperX DDR4 8 GB x 2 @ 2600 MHz | 1 TB SSD, 4 TB HDD| LG CX55 | ASUS ROG Gladius II Origin | Ducky One TKL Cherry MX Blue |
Tisdagshäng med redaktionen – Kenneth och Anton försöker överleva i Valheim
Skrivet av mannebanco:
Fast han får väl klanka ner på det på samma sätt som andra prisar det? Jag gillar sånna här spel men tar inte illa vid mig för att någon annan inte kan förstå glädjen i det.
Själv spelade jag det i två timmar innan jag trötta dock. Ganska generiskt samla/bygga/överleva-spel är min personliga åsikt. Men jag har väl spelat lite för många sånna på sistone kanske. Mättad. Men man kanske måste komma in i det mer för att uppskatta det. Plus man borde stödja närodlat.
Jag spela dessutom solo. Jag ger det säkert en ny chans nångång i Coop.
Självklart helt fritt att tycka vad man vill, det hade jag ingenting emot. Däremot tycker jag inte det är så roligt att behöva läsa inlägg som verkar komma från hormonstinna tonåringar, oavsett vad det handlar om. Ville jag det kunde jag besöka flashback istället. Med andra ord var det argumenten och framförallt ordvalen jag störde mig på, inte just att han var negativ.
Skrivet av Gizmo_8:
Mnjaaaa... Alltså det var ju själva beteendet jag ifrågasatte ändå.. hur kan folk sitta och göra nåt så meningslöst liksom? Det är ju bättre att börja i den änden, så förstår man varför de producerar själva varan.. eller hur..?
Nu blir jag nyfiken, vem är du egentligen? Jag menar, du måste ju vara en riktigt speciell person som har ensamrätt på att bestämma vilka spel som är meningslösa.
Det är därför jag menar att du skriver lite som en hormonstinn tonåring, du har nämligen en åsikt men du har inte riktigt lärt dig ännu att andra kan tycka annorlunda och därför har du rätt och alla andra fel. Riktigt så fungerar det inte här i världen.
Roligt att du skriver Mass Effect som dina favoritspel, de är nämligen även mina favoritspel. Kan inte ens komma på något som är i närheten av lika bra.
Vad är det som gör ME meningsfullt tycker du? Är det att den har en bra story? Om det är kravet så blir genast 90 % av alla spel meningslösa så jag gissar att det är någon annan aspekt som gör det meningsfullt?
För att använda din retorik skulle jag kunna säga att ME är helt värdelöst. Dålig grafik (iaf ME1) och allt man gör är att proba planeter eller irra omkring i sin mako. För att inte tala om alla fetch-quests man gör utan någon mening.
Skrivet av Gizmo_8:
Och jag ville bara förstå hur man fungerar när man spelar ett sånt här spel.. jag kan förstå om man vill fördriva tid men det finns ju, IMO, så många bättre alternativ...
Ska, trots det, testa spelet så vi får väl se!
Finns bättre tidsfördriv än att spela datorspel och ändå gör du det. Konstigt.
Om man har så starka känslor mot ett spel som du har ser jag ingen mening med att du ska slösa tid att testa det. Du har väl gissningsvis ganska många andra spel på att spela-listan, gissningsvis även ospelade spel i ditt bibliotek. Ta något av dem istället.
Du kan klara dig undan med relativt lite trähuggande och bärplockande om allt du vill göra är att klå bossarna men då försvinner charmen med spelet om du frågar mig. Att klå bossarna är ganska tråkigt för att vara ärlig och jag tror många håller med mig. Det är resan dit som är det roliga och desto fler avstickare man tar desto roligare.
Citera flera
Citera
Hårdvara
- Idag AMD Radeon kapar cacheminnets latenser varje generation – stiltje hos Nvidia 37
- Igår MSI reducerar garantitider för tolv Geforce-modeller 44
- Igår Brist på lagringsenheter nalkas till följd av ny kryptovaluta 135
- 17 / 4 Acer snickrar ultrabred skärm med 240 Hz bilduppdatering och Mini LED 38
- 17 / 4 Geforce RTX 3080 Ti lämnar MSI:s fabriker 77
Mjukvara
- 16 / 4 Apple M1 virtualiserar Windows för ARM utan prestandaförlust 25
- 15 / 4 Spelmotorn Unity får stöd för Nvidia DLSS 44
- 13 / 4 Valve anklagas för att mörka säkerhetslucka i Counter-Strike 17
- 11 / 4 Age of Empires IV gameplay-visas – släpps i höst 56
- 9 / 4 Intels "Bleep" ska censurera röstchatt i realtid 176
Övrigt
- Idag Storbritannien stoppar Nvidias förvärv av ARM 27
- Idag IT-jättar skeptiska till Googles cookie-ersättare 15
- Idag TSMC: "Handelskonflikter riskerar förvärra kretsbristen" 14
- Idag Huawei hade fri tillgång till nederländskt mobilnät 26
- Igår Reportage: På besök bland Sveriges snabbaste superdatorer 44
Datorkomponenter
Ljud, bild och kommunikation
- Länsförsäkringar, hur köpa Bitcoin?43
- IT-jättar skeptiska till Googles cookie-ersättare16
- LG OLED 2020 (BX/CX/GX/WX/ZX/RX), samlingstråd1234
- AMD Radeon kapar cacheminnets latenser varje generation – stiltje hos Nvidia38
- Reportage: På besök bland Sveriges snabbaste superdatorer45
- Den stora tråden om Hus/Villa270
- Ni som fått era 3080, fyll i vilken tid och butik ni beställde ifrån (så vi övriga vet var vi befinner oss i kön)326
- AMD RX 6800(XT)/RX 6900 XT överklockningstråden179
- Formel 1-tråden3317
- RX 6000-lansering och lager (RDNA 2)3188
- SäljesMSI 980ti Gaming 6G - Corsair H115i RGB platinumidag
- SäljesRc bilar m.midag
- SäljesSupermicro X9DBL-i & HP DL360e G8idag
- BytesMSI GTX 1080 Bytes mot Vega 64 eller RX 5700idag
- SäljesASUS GeForce RTX 3090 ROG Strix OCidag
- Säljes3D utskrifteridag
- Säljes6700k, Z270-F/Z270-A, 16GB DDR4, Kylare, Delidkitidag
- SäljesGarderobsrensning - Sennheiser: HD6XX - Schiit Stack - Sony WH H900N - HyperX Cloud - SS Rival -idag
- SäljesCorsair K70 MK2 RGBidag
- SäljesLenovo y740 15", nyskick, 2070, 1tb ssdidag
Populärast på prisjakt