Allt från Computex 2023

Göra backup av systempartionen?

Permalänk
Medlem

Göra backup av systempartionen?

Hej!

Har precis gjort en nyinstallation av min Debianserver efter en systemkrash. Nu när den är färdigkonfad så vill jag göra en backup av allt ifall den krashar igen. Som ni vet så tar det ett tag att konfa precis allt. Läste att man kunde göra ett tar-arkiv av hela partionen. Hur går det till? Alltså, ifall något blir fel så vill jag bara kunna boota från en live-cd för att sedan återställa systemet. Så hur gör jag detta enklast?

Tack på förhand!

MVH

Permalänk
Hedersmedlem

Funderar på att göra något liknande, såhär skulle jag då gå tillväga:

tar cvf system.tar /

fixa en live-cd med tar och partitioneringsverktyg osv (jag kör OpenBSD så jag skulle kunna modifiera cd36.iso).

Partionera, formatera en ny root, sedan montera denna:

mount /dev/wd0a /mnt/

Nu ska vi bara packa upp nya systemet

tar xvfp system.tar -C /mnt/

Sedan självklart fixa lite boot-sektor och skit.

Alternativt använda dd för att ta backup av paritioner, boot-sektor och hela skiten men det får någon annan säga hur man gör, orkar inte läsa man pagen för dd just nu.

Visa signatur

Vim
Kinesis Classic Contoured (svart), Svorak (A5)
Medlem i signaturgruppen Vimzealoter.

Permalänk
Medlem

Det funkade bra förutom en sak, den håller på att tara alla mina filer som ligger på mina andra diskar som är mountade i /mnt. Måste jag avmounta alla diskar först eller kan man utesluta den mappen? Är ifs inte så svårt att avmounta diskarna Men tack, det funkade ju bra annars!

Edit: Hur fan avbryter man skiten?!

Permalänk
Medlem

[ctrl+c] ?

Visa signatur

Stolt användare av en ibook 300 MHz (dasslocket)

Permalänk
Medlem

Hm funkar inte. Har avmountat alla diskar förutom systemdisken. Men efter den har tarat /mnt mappen så står det "tar: Avslut med felslutstatus fördröjd från föregående fel"

Vad menas?

Permalänk
Medlem

http://www.tldp.org/HOWTO/archived/Linux+XFS-HOWTO/x154.html
Ett tips jag fått från våran kära Quizor.

Visa signatur

01001000 01100001 01110010 00100000 01100100 01110101 00100000 01110100 01110010 10000110 01101011 01101001 01100111 01110100 00111111 00100000 00111010 00101001

Permalänk
Medlem

dd if=/dev/hda1 of=/mnt/backup/hda1.img

vill du har realtidskomprimering så kan du göra nått i stil med

cat /dev/hda1|bzip2 -zc > /mnt/backup/hda1.img.bz2

jag brukar köra nått sånt när ja gör systembackup på servern.. fast jag vet ju inte om det fungerar att återställa igen rikigt.. hehe

Permalänk
Hedersmedlem

För att exkludera dina monterade filsystem kan du köra

tar cvf --exclude /mnt system.tar /

Eller något sådant.

Visa signatur

Vim
Kinesis Classic Contoured (svart), Svorak (A5)
Medlem i signaturgruppen Vimzealoter.

Permalänk
Medlem

Tack tack, fick tar att funka tillslut! Tack alla!

MVH

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av m0REc

tar cvf system.tar /

Nu har jag ingen erfernehet alls av systembackups men borde inte det där vara tar cpvf system.tar, möjligen tar czpvf system.tar.gz för en lite mindre backupfil? p för preserve då, eller det kanske inte spelar roll när man packar ner?

Visa signatur

qw q b

Permalänk
Hedersmedlem

FLAGEL: Spelar ingen roll när man packar ner, men det spelar roll när man packar upp.

Visa signatur

Vim
Kinesis Classic Contoured (svart), Svorak (A5)
Medlem i signaturgruppen Vimzealoter.