Problem med moderkort, någon som har liknande erfarenheter?

Permalänk
Medlem

Problem med moderkort, någon som har liknande erfarenheter?

Lite snabba frågor:

1. Är det någon som har erfarenhet av Inno3d SL7i680a moderkort? Mitt går väldigt varmt (väldigt, vädligt varmt, 80-90+ grader) och ger ifrån sig mystiska elektriska ljud, typ surrande eller svagt skrikande läten.

Jag kan inte heller uppdatera BIOS trots flertalet försök, formatering av HDD och ominstallation av Windows. När jag beskrev detta åt Inno3D pratade de om "physical errors". Jag förstår dock inte hur detta ska gå att påvisa åt de jag köpte moderkortet ifrån.

2. Finns det något sorts program som man kan stresstesta och/eller diagnostisera moderkortet med?

Tack på förhand
Simon

Permalänk
Medlem

Har du gjort rent eventuella dammfilter mm? Vet iofs inte vad normala temperaturer för pcbn bör ligga på. Physical errors innebär ju hårdvarufel, surrande ljud från en del elektronikkomponenter är dock inte helt ovanligt och behöver inte innebära att komponenterna är trasiga.

Permalänk
Medlem

Finns inga dammfilter att rengöra. Men är inte bara det faktumet att jag inte kan uppdatera bios nog för att jag skall kunna kräva ett nytt moderkort?

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Rafner
Finns inga dammfilter att rengöra. Men är inte bara det faktumet att jag inte kan uppdatera bios nog för att jag skall kunna kräva ett nytt moderkort?

Förutsatt att du skött det korrekt så har du rätt till ett nytt. Tyvärr (kanske tur i många fall) så är det inte kunden som bevisar att en komponent är defekt, de fixar återförsäljaren!

Jag föreslår att du skickar in ditt moderkort till återförsäljaren du köpte det av, gör en felanmälan där du försöker beskriva dina problem så ingående som möjligt!

Permalänk
Medlem

Idag brukar framförallt internetbutiker vara ganska vänliga med returer, det var värre förr.

Visa signatur

/Bob

Permalänk
Medlem

Mjo. Jag har köpt burken här i stan, ska se vad de säger. Så här ser det iaf ut:

Jag köpte datorn i början av 2008, då fungerade den stabilt, inget konstigt. Efter kanske 5-6 månader började jag dock höra dessa mystiska surrande ljud från datorn, jag är ganska säker på att de inte fanns innan. Ungefär samtidigt började datorn att frysa lite då och då. Spelade ingen roll om jag surfade eller spelade spel. Det hände kanske 1-3 gånger per dag att datorn frös.

Jag trodde på en gång att det var moderkortet som var defekt eftersom jag tyckte det där surrande lätet var så mystiskt, det måste ju ha något med saken att göra. Samtidigt tyckte jag datorn underpresterade en del. Jag tittade på vad andra med liknande system fick i 3DMark06 (Q6600 @ 2,4 Ghz, Geforce 8800GT x 2 SLI, 4000 DDR2 800 Mhz), de fick alltid högre än mina 11000-12000 poäng kändes det som.

Jag tänkte att jag skulle uppdatera BIOS för att om möjligt få bättre prestanda med SLI, men då funkade det såklart inte att uppdatera BIOS, ingenting hände överhuvudtaget. Skickade mail om det till Inno3D och de skrev att det kanske kunde handla om "Physical Error" och att jag skulle ta kortet till återförsäljaren (jag gjorde det inte eftersom jag liksom vill ha klart för mig att det verkligen är fel, så de inte tar in burken för något sorts test i två veckor och så visar det sig att det inte var något fel).

Nyligen ville jag att en kompis som jobbar på en datorbutik skulle försöka klocka min dator lite. Det gick dock inte speciellt bra, den gick väldigt instabilt även vid mindre klockningar. Frysningarna som jag talat om innan kom ännu oftare.

Valde häromdagen att köra Memtest86+ under natten, fick en hel drös med errors. Tog burken dit jag köpt den och berättade åt killen där vad jag skrivit ovan, han tog minnena och gav mig ett par nya, han sa att om jag fick errors med dessa i Memtest86+ så kunde man ju iaf konstatera att det var fel på moderkortet. Körde Memtest i två timmar, utan fel. Jag måste säga att jag blev lite besviken, jag hade hoppats att det skulle vara fel på moderkortet så jag får byta ut det, har mest dåliga erfarenheter av det... Nu har jag mest det faktumet att jag inte kan uppdatera BIOS att gå på, surrandet hävdar ju många är normalt.

Kan passa på att fråga: När killen gav mig nya minnen så sa han "Du kan ju ta de här Kingston så länge, så beställer vi hem nya såna här (Corsair minnena jag hade innan), det är väl nå' värsting... Eller nej det är ju vanliga".

Dessa hade jag innan:
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?e=218774

Dessa fick jag:
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?e=246573

Är de likvärdiga? Jag kan ju närmast inget, men de ser ju lite "skruttigare" ut än de jag hade innan. Är de lika bra eller ska jag kräva samma som jag hade förut (kikade på mitt gamla kvitto, såg att jag hade betalat 2100 för de där jefla minnena, drygt dubbelt så mycket som de gick för när dator köptes enligt Prisjakt.se, gött...)

Hade varit roligt om man kunde lägga lite emellan och få dessa:
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?e=295600

Sen har vi problemet med att min processor går väldigt varmt och att den kräver så mycet vCore för att alls gå att klocka...

Hela den här datoraffären ger mig bara ångest.

Tack för svaren.
Simon

Permalänk

Skillnaden mellan Corsair-minnet och Kingstonminnet är nog inte speciellt stor. Båda håller god kvalitet (har faktiskt aldrig haft strul med Kingstonminnen).
Dock har Corsairminnet lite bättre kylning (det är det som gör att de ser lite snyggare ut) och lite högre pris, så gör som säljaren frågade om. Ta Kingstonminnet så länge, medan han beställer hem det minnet du hade.

Personligen tycker jag att det är meningslöst med snabbare minnen än PC6400 i din burk, eftersom processorn har låg grund-FSB (266MHz), så kan du ju teoretiskt klocka till 9x400=3,6GHz utan att ens överklocka minnet.
Då du inte verkar ha möjlighet att klocka upp processorn speciellt mycket utan att höja Vcore mycket, så känns det som overkill med ett minne som teoretiskt skulle tillåta högre hastigheter än 3,6GHz.

Vad använder du för kylare när du klockar förresten. Med original, så kommer du inte långt.

Ärligt talat så skulle jag testat med ett annat moderkort, Inno3D är ju en ganska udda tillverkare för moderkort (de är ju mest kända för grafikkort). Har du samma problem med ett annat moderkort, så är det inte moderkortet som är problemet. Problemet blir väl att låna ett annat moderkort för test.

Visa signatur

~Pelle~

Permalänk
Medlem

Faktum är att jag har köpt ett Asus P5Q Pro för någon dag sedan (impulsköp). Jag har inte installerat det pga två anledningar:

1. Om något skulle vara fel på det jag har så kan jag ju få ett nytt på garantin.

2. Om inget är fel på det jag har, är det då värt att byta? Känns väl lite waste att införskaffa ett moderkort för 1200 kr om det inte blir någon som helst skillnad. (Bad förövrigt butiken ta hem ett Asus HD4850 1Gb, får se vad jag gör med det).

Angående minnena så menade ju killen i butiken att han inte skulle ta hem samma som jag hade haft innan eftersom han tyckte de jag fick var likvärdiga.

Inno3d SL7i680a med 8800GT SLI VS Asus P5Q Pro med HD4850 1Gb, vad tar man? Och ska jag kräva nytt mobo? Har jag något att gå på?

Frågorna är många...

Permalänk
Medlem

Jag har faktiskt samma problem. Köpte mina delar till min rig för ett par månader sen från datorbutiken.

Bestående bl.a utav DFI UT 790FX M2R / Phenom 9950 / Hd 4870 x2 / 4 Gig ddr2
samt en Coolermaster 1000w PSU

Det som hände var att jag körde BF2 i bakgrunden i win mode medans jag kollade på en film. (Jag är admin så jag brukar ha det laddat så jag enklare kan komma in på en server ifall jag skulle behövas)

Men mitt i filmen tvärdog datorn helt. Först trodde jag att jag att ström sladden trillat ur . Men den satt i så jag försökte dra igång burken igen. Men inget hände hur jag än tryckte. Då slet jag ur Sladden och stoppa in den igen, och försökte starta. Nada !
Det var nu jag trodde min PSU gått och hellskotta då jag såg att moderkortet hade standby ström.

Försökte en engång starta den och nu gick den igång men till min fasa med ett ljud av kortslutning Krzzzz Bzzzz och alla leds / lampor svajjade och det lukta bränt kretskort. Ut med sladden i panik och kolla runt. lite rökigt men trotts allt stoppa jag tebax sladden och starta den igen.
Nu gick den igång utan allt sprakande så jag misstänkte att nått insticks kort gått åt helsike. Luktade fortfarande bränt kisel men jag gick snabbt in i Bios och kolla värden och upptäckte att mitt PWMIC / Chipset var över 71 C och på väg ner. Jag väntade ett tag och det gick ner väldigt snabbt.
Startade XP och kolla vilket kort som gick åt skogen.

Men ALLT funka. Vilket gjorde mig väldig suspect då datorn var stabil som en sten. Men jag hade det lilla högpitchande ljud från nånstans i datorn som du beskrev.. Gzzzz iiiiihzzz.
Så fort HD läste så gnisslade ljudet i takt med hur läshuvudena rörde sig.
Först trodde jag att min Nätdel fått en blowout och nån kondensator dragit åt skogen. Men nätdelen lukta inte bränd så.

Så nu är det så, varje gång jag startar datorn hörs detta gnisslande ljud
tills efter ett tag då det försvinner.
Och ljudet kommer från denna rtegion då jag med hjälp utav två tomma dassrullar ihoptejpade lyssnade efter ljudet origin.

Som gammal service tekniker och hyffsat kunnig inom elektronik så vet jag att det är en Elektrolyt *Kodensator* som dragit åt skogen. För som någong skrev, datorn får jobba hårdare då denna är ur funktion. Men när resterande kretsar hunnit ladda upp så försvinner ljudet. Min Gamla Kendo Tv hade samma fel i nätdelsparten och lät nästan lika dant men den funka. *tills den dog helt*

Jag har dock ett problem. Då jag inte kan öppna min Nätdel *pga garantin* så vet jag faktiskt inte om det är moderkortet eller Nätdelen som pajjat. Så jag måste fixa en tillfällig nätdel och testa och se ifall ljudet försvinner. Gör det de så är det PSU. Om inte så är det moderkortet som pajjat.

Hoppas detta gav lite ljus i det hela. Men som sagt. Vem har ett 1000w nätdel hemma i reserv ?

Nån som förövrigt haft erfarenhet om detta med ett DFI M2R ?