Permalänk
Medlem

eMachines e642G startar inte

Hej, har lite problem med min laptop... I förrgår morse efter jobbet satte jag den i vänteläge och gick å la mig å sov, när jag vaknade försökte jag få igång den men det händer ingenting när jag trycker på knappen?

Laddaren lyser grönt, jag har provat att trycka in startknappen i nån minut både med och utan strömkällor men det händer fortfarande absolut ingenting.

Någon som har nån aning vad felet kan vara?

Erik

Permalänk
Medlem

testa att ta ut batteriet och låt bara laddaren vara i testa även det motsatta.
står datorn på ett kylbord (eller hur man ska säga)

är du en person som kan lite om datorer?
hur gammal är datorn?

Permalänk
Medlem

Datorn står på ett skrivbord bara. Jag har testat både med och utan batteri, och med och utan strömkabel.

Jag har byggt några datorer själv och anser mig kunna lite mer än genomsnittssvensson men jag är ingen expert.

Datorn är ca 6 mån, och min första laptop.

Permalänk
Medlem

så att då finns garantin kvar iaf...
Den kan ju ha varit överhettning, lukter det något?
öppna datorn och kolla så att det inte finns för mycket dam i fläktarna och även kylpastan till processorn (tror att du förlorar garantin på det...)

du kan ju alltid lämna in datorn ifall du inte hittar någon lösning på ditt problem!