Mysko skärmproblem med Hp Pavillion dv5-1190eo
Hejsan! Min flickväns Hp Pavillion dv5-1190eo funkade utmärkt igår kväll och i vanlig ordning stängde hon bara ner locket på den när hon skulle gå och lägga sig vilket försätter den i viloläge. Idag på morgonen när hon startade den fungerade till synes inte monitorn.
Jag provade att koppla den till en annan monitor och det funkar. Provade också att göra det som dem på sin supportsida kallar en maskinvaruåterställning dvs att man tar ur batteri, strömsladd och alla usb- anslutningar och håller in startknappen. Men det hjälpte inte.
Jag har inga direkta kunskaper om detta men det kändes alltså som om monitorn på något sätt gått sönder. Kanske när tjejen stängde locket.
MEN...
Sen stängde jag av en slump locket igen för att läsa om garantin undertill på datorn. När jag öppnade den igen startas den automatiskt och då fungerar skärmen. (dock fattas det en bit på ca 10 cm på höger sida)
Såfort man startar om den så dör monitorn igen, men stänger man ner den i viloläge genom att stänga och öppna locket så kommer monitorn igång och fungerar. Mycket märkligt.
Mina kunskaper sträcker sig så långt att jag har försökt ändra inställningarna för monitorn via kontrollpanelen men det resulterar oftast i att monitorn dör igen och jag får stänga och öppna locket eller koppla in den andra monitorn till den stationära datorn.
Kan det ändå vara hårdvarufel? Verkar ju konstigt då den till synes funkar fint efter att man satt den in/ur viloläge. Någon som vet vad jag ska prova härnäst?
Funderar på att formatera men vill bara göra det i sista hand då Tjejen har en massa saker hon vill spara så då måste det problemet lösas
Vore väldigt tacksam för all hjälp jag/vi kan få.
MVH Markus