Ljudproblem på Packard Bell Easynote TR87 under Windows 7

Permalänk

Ljudproblem på Packard Bell Easynote TR87 under Windows 7

Jag har sedan ett halvår en Packard Bell Easynote TR87 med Windows 7 home premium 64 bit. Datorn skötte sig fint i några månader, men sedan började ljudet uppföra sig konstigt. Under uppstarten och några minuter framåt är det störningar i ljudet så länge processorn har mycket att göra. När den har jobbat intensivt en stund blir ljudet bra igen. Störningarna består i ett skrapande/brummande ljud.

Det finns två ljudenheter installerade i enhetshanteraren. Nvidia HD audio respektive Via HD audio. Båda ska så vitt jag förstår finnas där, annars funkar till exempel inte HDMI ut.

Jag har provat med att rensa registret med en massa olika program. Installerat om ljuddrivrutinerna via Packard Bells hemsida, samt även drivrutinerna för chipsetet. Inget funkar. Funderar på att återställa datorn som den var när vi fick den om inget annat funkar. Det ska man visst kunna göra genom att trycka alt+F10 under uppstart.

Eller är det någon som har haft liknande problem och har en idé?