Kan man koppla iPoden till denna stereo anläggning?

Permalänk
Medlem

Kan man koppla iPoden till denna stereo anläggning?

Hejsan! Jag har en stereo amplifier från pioneer modell SA-7300 från 75 och jag undrar bara om det på något sätt går att koppla min iPod/iPhone till denna? Någon som vet?

Permalänk
Rekordmedlem

Ja den var ju en massa ingångar, alla utom phono funkar fint, köp en dockstation och anslut, eller nån blåtandslänk typ mw600 eller nått annat... men vist. det är bara att fixa nån koppling emellan och inte sätta den till phonoingången.

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem

2 RCA till 3,5mm så kan du koppla till de flesta mordena telefoner och alla MP3 spelare dock så får du ingen fjärrkontroll för att byta låt osv, koppla mellan t.ex "AUX" eller "CD" ingången på förstärkaren och sedan till hörlurs uttaget.

SLADD: http://www.netonnet.se/art/ljud-och-musik/kabel-och-kontakt/3... 129:-

Visa signatur

p4 3.4ghz 1290 (3 st ddr) radeon 9800 pro 128mb

Permalänk
Medlem

Tack så jätte mycket!