Uppgraderingstankar, behövs det även ett cpu-byte?

Permalänk
Medlem

Uppgraderingstankar, behövs det även ett cpu-byte?

Tjo,

Jag börjar fundera på en uppgradering av grafikkort, sitter idag med ett gammalt 8800GTS 512Mb och en Core2Quad som går i 3.6Ghz.

Jag har kollat recensioner där man provat att klocka ned cpun för att se vart det flaskar med nya grafikkort och precis som jag själv har trott behöver man inte ha en jättesnabb cpu de flesta gånger.

Vad tror ni om att para ihop min gamla quad med ett GTX 560 eller 580 alternativt ett 6970 eller 6950. Jag tänkte mig egentligen inte så mycket mer än mellan 2000-2500kr som max. Även om prollen är gammal så känns det inte utdaterad ändå. Jag lär väl knappast tjäna några många fps genom att byta cpu, moderkort och minne som då krävs. Det känns verkligen inte som att fps/kr blir så bra.

Vad tror ni? Hur bra står sig en C2Q i 3.6Ghz i dagens läge?

Visa signatur

Is it "for fucks sake" or "for fuck sake"? Its for a work email so it has to sound professional.

Permalänk
Medlem

Beror lite på vad man spelar för typ av spel, vissa är ganska cpu intensiva och där tjänar man många fps om man byter till en sandy bridge 2500k eller 2600k, från en C2D quad

Visa signatur

Acer Predator Helios 300

Permalänk
Medlem

Jahapp, då får jag väl testa mig fram helt enkelt. Blir ett inköp efter sommaren i alla fall. Förhoppningsvis blir inte BF3 inte helt ospelbart i alla fall. Det är främst BF3 som jag tänkte köpa graffe till.

Visa signatur

Is it "for fucks sake" or "for fuck sake"? Its for a work email so it has to sound professional.