ASUS X52JT 5500:- Bra alternativ för SC2, plugg etc?

Permalänk

ASUS X52JT 5500:- Bra alternativ för SC2, plugg etc?

Tjenare,

Long time lurker här. Söker en ny laptop inför sommaren då jag ska åka och arbeta i Norge. Min gamla laptop är av många anledningar på upphällningen och obekväm att under längre perioder ha som enda alternativ.

De krav jag har är;

1. Ljudingångar 3.5" på sidan - någonting jag lärt mig av mina senaste två bärbara är att alla som har ingångarna på framsidan är förbannat osmidigt designade och man inte vill ha sladdar sticka ut där du vilar handlederna.

2. Rimlig batteritid. Med rimlig menar jag att den i minimalt strömläge med WLAN avstängt ska kunna klara att vara aktiv under två normallånga föreläsningar (4x45 min) på universitetet.

3. Kraftfull nog att utan ansträngning kunna hantera starcraft 2 på low-medium upplösning, även om zergjävlarna sprider sitt äckliga creep över hela kartan och rullar banelings på patrol.

4. TYST. Jag kan inte beskriva nog hur irriterande och distraherande det är när folk i närheten har högljudda datorer som varvar RPMen på fläkten upp och ner en hel föreläsning. Den ska alltså ha möjligheten att via program öka thresholden för när fläkten ska gå igång. Detta är inte avgörande om den är tyst i i övrigt, men den latopen jag har nu (Presario V6500) har inte ens möjligheten att via sensorer ta reda på RPMen. Kanske inte är någonting man har i laptops numera, men oavsett - finns det blir jag helnöjd.

5. 15"6' skärm. Det är jättetrevligt med större, men det ska inte vara för omständigt att bära omkring på härket.

Vad tror ni, mina mednördar, är detta en rimlig maskin med mina krav? Måste man lägga mer flis för att få tag i det jag söker?
Hur pass högljudda är de nyare lapparna?

Väl mött,
Richard

Edit: Det är nog fördelaktigt om jag postar länken till maskinen i fråga.
http://www.netonnet.se/art/dator/laptop/laptop-15---16-tum/as...

Ni som köpt nya laptops på senaste tiden kanske ger fullständigt fan i att logga in här nu när ni redan handlat, men om mi mot förmodan råkar snubbla över den här tråden vore det kul om ni tipsade om vad ni köpte, varför ni valde den och om vi hade ungefär samma krav.

Permalänk
Medlem

Jag skulle säga såhär: Köp en laptop med Sandy Bridge istället. Alla SB-datorer kan inaktivera den diskreta grafikkretsen när du inte använder den, vilket ger lägre temperaturer (vilket medför lägre ljudnivå) och bättre batteritid. Det finns en uppsjö billiga datorer med Sandy Bridge men bland det som borde vara de bättre valen finns ex. Asus A53SV som har en Geforce 540M-krets och ska därför klara SC2 utan problem.

Visa signatur

Citera mig när du skriver till mig, tack!

Permalänk

Det har snackats en hel del i umgängeskretsen om sandy bridge, i3, i5 och i7 men jag har verkligen inte lyssnat noga alls. Den datorn du föreslog, är den starkare än mitt förstaval? För om så är fallet och jag har möjligheten att vid behov slå av vissa funktioner för att förlänga batteritiden blir det nog ett köp här i dagarna som kommer.

Någon annan som har erfarenhet av detta och vill vara schysst och slänga in en rad?

Permalänk
Medlem
Skrivet av '[Thorondor:

;11075181']Det har snackats en hel del i umgängeskretsen om sandy bridge, i3, i5 och i7 men jag har verkligen inte lyssnat noga alls. Den datorn du föreslog, är den starkare än mitt förstaval? För om så är fallet och jag har möjligheten att vid behov slå av vissa funktioner för att förlänga batteritiden blir det nog ett köp här i dagarna som kommer.

Någon annan som har erfarenhet av detta och vill vara schysst och slänga in en rad?

Ja, den är starkare. Framför allt är det grafikkortet som gör skillnaden, det är väldigt mycket vassare än det som sitter i datorn du länkade till.

Visa signatur

Citera mig när du skriver till mig, tack!

Permalänk

Uppfattat, det är helt bisarrt att man är så out of touch med hårdvarumarknaden numera. För en sex sju år sedan hade man stenhård koll på allt som kom ut. Tack för svaren.