Jag har länge varit sugen på en Macbook Air, främst på grund av dess storlek, men också att kvalitetskänslan är såpass hög. Många säger dock att det är ett dåligt köp eftersom Apple alltid tar sådana överpriser och prestandan är ju faktiskt inte tipptopp på den.
Men nu undrar jag iallafall.. Finns det någon billigare variant som fortfarande är lika lätt och tunn, samt har en hög kvalitetskänsla för lägre pris? SSD är för mig också nästan ett krav.
Jag har kikat lite på ThinkPadsen men de verkar vara i en helt annan prisklass och sedan känner jag inte till så många laptops som inte känns så plastiga och billiga.
Sammanfattningsvis (det viktiga):
* Samma prisklass som Macbook Air (antagligen lägre)
* Litet format, men ingen netbook. Antagligen 13"
* SSD
* Kvalitetskänsla
Kvaliten är väl inte samma som i dom finare thinkpadsen med magnesium-whatever-chassi, men bättre än netbooks. Dubbelkolla så att det är en vanlig 2,5" hdd som sitter i så det inte är nåt ännu mindre som blir svårt att byta ut.